Zamiast bazy danych…

Zapewnienie aktualności złożonej witrynie WWW nie musi oznaczać korzystania z drogich technologii bazodanowych. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie nowa propozycja firmy Macromedia - program o nazwie Contribute.

Nowy produkt firmy Macromedia – Contribute – spełnia odwieczne marzenie projektantów serwisów internetowych. Jego pojawienie się na rynku wyznacza bowiem nowy podział kompetencji pomiędzy twórcami witryn WWW a osobami generującymi ich zawartość.

Dotychczas każdorazowe uaktualnienie serwisu wymagało interwencji jego autora, co było frustrujące dla obu wymienionych grup. Webmaster, prowadząc kilka projektów równocześnie, nie potrafił często pogodzić procesu tworzenia z opieką nad już istniejącymi witrynami, opóźniając termin ich aktualizacji. Z kolei właściciel serwisu, nie mogąc dokonać koniecznych zmian we własnym zakresie, skazany był na oczekiwanie i musiał się pogodzić z faktem, iż informacje na stronach pozostają nieaktualne.

Macromedia Contribute 1.0
Wymagania: MS Windows 98/Me/NT/2000/XP, Mac OS X (od marca 2003), MS Internet Explorer 5.0
+ rozbudowany system pomocy
+ bogaty materiał szkoleniowy
+ możliwość pracy nad zmianami w serwisie w trybie offline
+ możliwość łatwego importu danych z programów pakietu MS Office
– brak polskiej wersji językowej
Producent: Macromedia, USA, http://www.macromedia.com/
Dostawca: CH Studio, http://www.macromedia.com.pl/
Cena (z VAT-em): ok. 570 zł
(wersja edukacyjna ok. 460 zł)

Jedynym sposobem umożliwienia mu edycji treści witryny było więc do tej pory zaprojektowanie specjalnego interfejsu, pozwalającego wprowadzać aktualne dane w oknie formularza HTML. Dzięki odpowiedniemu mechanizmowi programistycznemu informacje te przesłane zostają następnie do bazy danych, a stamtąd – na stronę, gdzie umieszczane są w odpowiednim jej miejscu.

Contribute to idealne rozwiązanie dla osób pragnących samodzielnie aktualizować zawartość serwisu internetowego bez konieczności nauki technik jego tworzenia. Narzędzie jest z założenia bardzo proste w obsłudze – intuicyjny interfejs, rozbudowany system pomocy, nieskończona liczba „czarodziejów” (wizards), samouczków i plików przykładowych – wszystko to sprawia, iż nauka obsługi programu nie przysporzy najmniej-szego problemu osobom zaznajomionym z zasadami pracy dowolnego edytora tekstu.

Aplikacja działa w prosty sposób – po wskazaniu adresu dokumentu, którego zawartość chcemy edytować, komplet plików strony skopiowany zostaje na dysk lokalny, skąd możemy je otwierać i poddawać modyfikacji. Zaszyte w programie mechanizmy chronią kod witryny przed ingerencją ze strony użytkownika programu, ograniczając jego działania do edycji tekstowo-graficznej treści serwisu.

Użytkownicy pakietu MS Office z pewnością docenią możliwość łatwego przenoszenia danych z Worda, Excela czy PowerPointa na strony WWW metodą drag and drop. Warto dodać, iż generowany przy tym przez aplikację kod HTML jest zgodny ze standardami – Contribute korzysta tu z tych samych mechanizmów, na których oparty jest Dreamweaver. Posiadaczy modemów ucieszy także możliwość pracy nad zmianami w serwisie w trybie offline – połączenie z serwerem, na którym znajduje się witryna, wymagane jest dopiero w momencie jej publikacji.

Korzyści wynikające z używania programu sprawiają, iż równowartość ponad stu dolarów nie wydaje się zbyt wygórowaną ceną za możliwość samodzielnej aktualizacji zawartości serwisu WWW. Webmasterzy – do kodowania, właściciele witryn – do… Contribute’a!

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.