Przybornik kinomana

Każdy, kto wykorzystuje komputer do oglądania filmów, napotyka od czasu do czasu problemy z dekodowaniem plików. A to obrazowi towarzyszy tylko głucha cisza, a to zamiast filmu mamy tylko ścieżkę audio, innym razem ekran wypełniają śmieci albo wreszcie odtwarzacz odmawia otwarcia pliku. Przyczyną kłopotów jest niemal zawsze brak odpowiednich bibliotek w systemie. Aby obejrzeć film, trzeba wtedy ustalić, jakiej biblioteki brakuje, poszukać jej w Internecie, zainstalować i… mieć nadzieję, że nie wywoła to konfliktów z już obecnymi składnikami systemu. Najlepiej więc sięgnąć po gotowy, darmowy pakiet kodeków i zapomnieć na zawsze o trudnościach.

Pełen serwis

Pakiety kodeków są tworzone, aby ułatwić życie użytkownikom. W skład paczki wchodzą biblioteki, a czasem także programy narzędziowe, pochodzące z różnych źródeł. Zamiast więc kompletować własny zestaw dekoderów i instalować go krok po kroku, wystarczy użyć gotowego zestawu. Rzecz jednak w tym, że w Sieci znajdziemy kilkanaście zestawów. Ich autorzy kierują się bowiem różnymi założeniami: dla niektórych użytkowników ważne jest tylko bezproblemowe dekodowanie filmów DivX/XviD, inni potrzebują pakietu przystosowanego do pewnych specyficznych zadań (np. prawidłowej obsługi nagrań w kontenerach Matroska), a jeszcze inni woleliby jeden rozbudowany pakiet, który zagwarantuje odtwarzanie każdego filmu pobranego z Internetu. Dodajmy do tego odmienną architekturę zestawów oraz różną częstotliwość aktualizacji, a okaże się, że wybór pakietu wcale nie jest oczywisty.

Jeden za wszystkich

W pierwszej kolejności musimy określić, jakie filmy zamierzamy oglądać. Do sprawy można podejść na dwa sposoby: albo naszym celem jest poprawne odtwarzanie plików AVI z filmami pełnometrażowymi (a więc potrzebny nam jest stosunkowo niewielki zestaw kodeków DivX, XviD i kilka bibliotek dźwiękowych), albo chcemy zapewnić sobie obsługę możliwie największej liczby formatów. Instalacja bardzo bogatych zestawów “na wszelki wypadek” mija się z celem. Liczne kodeki tylko zaśmiecą system, a większość z nich zdąży się zestarzeć, zanim ich użyjemy.

Choć bywają pakiety większe i mniejsze, to prawie wszystkie mają pewną cechę współną: ich podstawowym elementem jest ffdshow. To uniwersalny filtr DirectShow, potrafiący dekodować wszystkie popularne formaty obrazu (DivX, XviD, H.264, MPEG-2, DV) oraz większość strumieni dźwięku (MP3, Dolby Digital, DTS, Ogg Vorbis). W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że ffdshow jest linuksową biblioteką libavcodec, przeniesioną do Windows i obudowaną interfejsem oraz panelem kontrolnym.

Ffdshow potrafi samodzielnie zdekodować obraz i dźwięk z niemal każdego filmu DivX/XviD, lecz brakuje mu ważnego elementu: demultipleksera (nazywanego też splitterem), który potrzebny jest do rozbijania plików MP4 czy MKV na osobne strumienie audio i video. Windows zawiera tylko przestarzały splitter AVI. Autorzy pakietów dodają nowoczesny demultiplekser do swoich zestawów oraz uzupełniają go o dodatkowe kodeki, które zapewniają obsługę bardziej egzotycznych formatów. W niektórych przypadkach kodeki instalowane obok ffdshow przejmują część jego funkcji. Nie jest bowiem tajemnicą, że ffdshow, choć niezwykle uniwesalny, zawiera drobne niedociągnięcia.

Konkurs piękności

Osoby zainteresowane tylko filmami DivX/XviD powinny zwrócić uwagę na paczki Codec Pack All in 1 oraz X Codec Pack. Mają one dwa niezaprzeczalne atuty: umieszczają w systemie jedynie niezbędne biblioteki oraz zawierają oryginalne dekodery DivX i XviD. Podczas instalacji Codec Pack All in 1 mamy szansę wybrać między obsługą filmów DivX/XviD przez ffdshow lub “firmowe” kodeki (decydujemy się na to drugie). Autorzy X Codec Packa poszli jeszcze dalej i całkowicie zrezygnowali z ffdshow. Oba zestawy gwarantują więc idealną obsługę nagrań DivX/XviD i… nic więcej.

Żaden z tych pakietów nie zawiera jednak splittera. Oznacza to, że pliki z rozszerzeniami MP4, OGM czy MKV nie będą odtwarzane mimo tego, że ffdshow z zestawu Codec Pack All in 1 teoretycznie potrafiłby zdekodować ich zawartość. Osoby potrzebujące dostępu do takich nagrań powinny więc poszukać paczki zawierającej solidny demultiplekser z obsługą nowych kontenerów. Przykładem tego jest pakiet DefilerPak. Autorzy dodali do niego filtr Haali Media Splitter, czyli najlepszy dziś moduł do demultipleksowania zbiorów Matroska, MP4 i OGM. W połączeniu z w miarę świeżym wydaniem ffdshow zapewnia to odtwarzanie niemal wszystkich filmów krążących w sieciach P2P. Co ciekawe, DefilerPak jako jedyny zawiera dekoder DivX Audio, czyli standardu kompresji dźwięku, który kilka lat temu był stosunkowo często stosowany na filmach DivX 3.11. Dodatkowym i w polskich warunkach zupełnie zbędnym elementem zestawu jest filtr HDTVPump, czyli splitter plików typu TS z filmami wysokiej rozdzielczości. Na szczęście możemy z niego zrezygnować podczas instalacji.

Mocni rywale

Bardzo podobnie prezentuje się Matroska Pack Full. Wbrew nazwie nie jest to zestaw tylko do odtwarzania nagrań z kontenerów Matroska, lecz wszystkich popularnych multimediów. W porównaniu z DefilerPakiem otrzymujemy odrobinę świeższą wersję ffdshow oraz nieco starsze wydanie demultipleksera Haali Media Splitter. Oczywiście Matroska Pack Full zawiera też komplet oprogramowania do odtwarzania filmów z kontenerów Matroska. Ich instalacja, podobnie jak dekoderów bezstratnych formatów dźwięku FLAC, WavPack i TTS, nie jest jednak obowiązkowa.

Zestawem zbudowanym według podobnych reguł jak DefilerPak i Matroska Pack Full jest także XP Codec Pack 1.3.0. Mamy więc tutaj znów do czynienia z połączeniem demultipleksera (tym razem Gabest AVI Splitter) z dekoderem ffdshow oraz kilkoma dodatkami. Autorzy idą jednak wyraźnie pod prąd widocznym gdzie indziej tendencjom. Choć pakiet jest regularnie aktualizowany, to celowo pozostawiono w nim starą wersję ffdshow sprzed półtora roku. Uzasadnienie tego faktu wysuwane przez autorów paczki jest dość dyskusyjne. Stosowane w XP Codec Packu wydanie ffdshow 2004.10.12 jest ostatnią oficjalną wersją uznaną za stabilną przez twórcę tej biblioteki. W kolejnych edycjach wprowadzono sporo zmian, które jednak powodowały niekiedy błędy. Mimo argumentu o doskonałej stabilności starego ffdshow lepiej jednak sięgnąć po pakiet kodeków z nowszym wydaniem tej biblioteki.

Odtwarzanie filmów bez kodeków
Instalacja w systemie odpowiednich kodeków nie jest jedyną metodą obejrzenia filmu w egzotycznym formacie. Zamiast tego można skorzystać z darmowej aplikacji VLC (VideoLan Client). Cechą charakterystyczną tego odtwarzacza jest brak powiązań z systemami DirectShow i Video for Windows – VLC dekoduje wszystkie materiały za pomocą własnych bibliotek. Choć program obsługuje dziesiątki formatów kompresji obrazu i dźwięku (DivX, XviD, MP3, Dolby Digital), to nie zaśmieca folderów systemowych. Wszystko, co jest mu potrzebne do pracy, znajduje się w jego własnym katalogu. VLC może więc w niektórych sytuacjach zastąpić pakiet kodeków. Użytkownicy, którzy sporadycznie oglądają materiały w mniej popularnych formatach, mogą więc zainstalować tylko podstawowe kodeki (XviD, AC3 Filter) oraz VLC. W ten sposób Windows nie zostanie zaśmiecony zbędnymi bibliotekami, a w każdej chwili będziemy mogli obejrzeć dowolny film.
      Co ciekawe, VLC dysponuje szeregiem funkcji, których próżno szukać u większości konkurencyjnych odtwarzaczy. Program potrafi m.in. nadawać i odbierać media strumieniowo (stąd właśnie jego nazwa) oraz jest wyposażony w bogaty zestaw filtrów do przetwarzania dekodowanego obrazu. Niestety, aplikacja ma jedną wadę, która dyskwalifikuje VLC jako podstawowy odtwarzacz do codziennego użytku: ma niefunkcjonalny i brzydki interfejs.

Najlepsze pakiety kodeków
NazwaCodec Pack All in 1 6.0.3.0DefilerPak 1.22Matroska Pack Full 1.1.2K-Lite Codec Pack BASICK-Lite Codec Pack STANDARDK-Lite Codec Pack FULLK-Lite Mega Codec Pack 1.50XP Codec Pack 1.3.0 X Codec Pack 2.0.0 [BETA 5]
Adres WWW [http://]www.codecpack.comhellninjacommando.com/defilerpakpacks.matroska.orgwww.k-litecodecpack.comwww.k-litecodecpack.comwww.k-litecodecpack.comwww.k-litecodecpack.comwww.xpcodecpack.comrecodemedia.fre3.com/
Wersja ffdshow2005-02-172005-08-122005-10-15n2006-01-272006-01-272006-01-272004-10-12n
Dekodery obrazu
DivX6.1.1nn5.2.1n5.2.15.2.1n5.2.1
XviDKoepi’s 1.1.0nn1.1.0n1.1.01.1.0nKoepi’s 1.1.0
MPEG-22.0.0.0nGabest’s 0.1.2.0nnGabest’s 1.0.0.1Gabest’s 1.0.0.1Gabest’s 0.1.2.0n
Dekodery dźwięku
DivX Audion4.2nnn4.24.2nn
OGG Vorbis0.9.9.5nnn1.1.0.791.1.0.791.1.0.79tn
AC3Filter1.01a RC5nn0.70bn0.70b i 1.01a RC50.70b i 1.01a RC51.01a RC51.01a RC5
Splittery
Haali Media Splittern2005-11-252005-10-11n2006-01-292006-01-292006-01-29nn
Gabest’s AVI Splitternnnnnnn1.0.0.5n
Obsługa napisów
VSFilter2.332.372.362.332.372.33 i 2.372.33 i 2.372.372.37
Inne
Dodatkowe składnikiFiltr napisów g400HDTVPumpDekodery dźwięku CoreWavpack, CoreFLAC i TTA, narzędzia diagnostyczne MatroskaGSpotGSpot, dekodery Windows Media 9, MPEG-4 AVCKilkadziesiąt innych dekoderówKilkadziesiąt innych dekoderów, w tym QuickTime Alternative i Real AlternativeNarzędzia: Video Inspector 1.8.2.98 oraz Media Player Classic 6.4.8.7
Indywidualny wybór instalowanych składników/deinstalatort/tt/tt/tt/tt/tt/tt/tt/tt/t
Automatyczne usuwanie uszkodzonych kodeków z systemu i wykrywanie innych pakietów/aktualizacje automatycznen/nn/nn/nt/nt/nt/nt/nn/nn/t
t – tak; n – nie
Więcej:bezcatnews