Wypalanie w terenie

Żyjemy coraz szybciej, korzystamy z coraz nowszych technologii i… szukamy oszczędności. Liczba komputerów przypadających na jedną rodzinę będzie się zwiększała. Już teraz posiadanie dwóch maszyn nie jest niczym niezwykłym. Co zrobić, jeżeli w obu chcemy mieć nagrywarkę? Nie warto kupować dwóch wewnętrznych modeli, wystarczy jeden zewnętrzny.

Zewnętrzny znaczy mobilny

Obudowa, płyta główna, procesor, pamięć, dysk twardy… Bez tych komponentów trudno zbudować działającą maszynę. Przyzwyczailiśmy się już jednak, że takie peryferia, jak skaner, drukarka czy głośniki, w kilka sekund podłączyć można do niemal dowolnego komputera. Obecnie do urządzeń tego typu z powodzeniem zaliczyć możemy również nagrywarki. Jedynym ograniczeniem ich mobilności jest zasilacz.

Dzięki nowym, szybkim interfejsom urządzenia wymagające dużych przepustowości nie muszą już być instalowane wewnątrz komputera. Dobrym przykładem są prezentowane tu zewnętrzne napędy CD-RW firm AOpen, Iomega oraz Lite-On. Wszystkie one korzystają ze złącza USB w wersji 2.0, gwarantującego przepustowość nawet do 60 MB/s! Tyle nie jest im jednak potrzebne. Najszybsza z nich odczytuje dane z prędkością 50x, zadowala się zatem transferami na poziomie 7,5 megabajta na sekundę, a tyle nawet “zatłoczona” magistrala USB 2.0 udostępnia bez problemów.

Patrząc na ewolucję innych zewnętrznych peryferii, wydawać by się mogło, że poza danymi technicznymi rywalizacja producentów toczy się również na polu wyglądu i kolorów stosowanych obudów. Zaokrąglenia, wytłoczenia, charakterystyczne detale… Pod tym względem opisywane produkty firm AOpen, oraz Iomega nie odbiegają od standardów. Trudno się jednak temu dziwić, skoro obie nagrywarki to wewnętrzne wersje zamknięte w zewnętrznych obudowach. Nagrywarka pierwszego producenta dzięki dobremu dobraniu kolorów białego i niebieskiego z pewnością spodoba się estetom. Model Iomegi polecić zaś mogę tym, którzy powoli ulegają “czarnej” modzie. Czarna klawiatura, monitor, głośniki, drukarka… a teraz również czarna zewnętrzna nagrywarka.

Na tle obu wymienionych model firmy Lite-On wydaje się bardziej dopracowany. Ładną, mniejszą niż w poprzednich przypadkach obudowę od góry przykrywa klapka. Niestety, jest to zarazem przyczyna większego hałasu emitowanego przez wirujący krążek, co szczególne daje się we znaki podczas odczytu płyt. Na szczęście przy odtwarzaniu muzyki, gdy płyta kręci się stosunkowo wolno, napęd jest niemal bezgłośny.

Jakość tkwi w szczegółach

Każda z nagrywarek ma coś, co ją wyróżnia. W przypadku napędu Lite-Ona jest to z pewnością obudowa. Jako jedyna ma ona również dwie diody informujące o odczycie i zapisie danych. Cechą charakterystyczną modelu AOpena są dwa przyciski na panelu audio oraz – czego zdecydowanie brakuje pozostałym – wyłącznik zasilania. Iomega zapewne wierzy w atrakcyjność swoich produktów, bo w tylnej części obudowy znajdziemy gniazdo do zaczepienia stalowej linki zabezpieczającej przed kradzieżą – przydatne zarówno na targach, jak i w zatłoczonym biurze. To, co jednak stanowi o atrakcyjności modelu tej firmy, to 24-krotna prędkość nagrywania płyt CD-RW.

Zyski z większych prędkości zapisu są już prawie niezauważalne – testowanym modelom nagranie 650 MB danych zajmowało od trzech i pół (LXR-40122C) do dwóch i pół minuty (pozostałe). Nagrywarka Iomegi wypaliła płytę CD-RW o dwie minuty szybciej niż konkurencyjne modele, ale tylko gdy wykorzystaliśmy nośnik 24x. Próba skopiowania płyt zabezpieczonych metodą SecuROM i SafeDisc powiodła się tylko nagrywarce firmy AOpen. Co prawda ich odczyt podczas tworzenia obrazu trwał dwa razy dłużej niż w przypadku pozostałych napędów (te ostatecznie poradziły sobie tylko z drugim z zabezpieczeń), ale efekt był w pełni zadowalający. Piętą achillesową EHW-4850U są za to płyty o długości 99 minut – nagrywarka nie jest w stanie ani odczytać, ani zapisać nośników tego typu.

ProduktAOpen EHW-4850UIomega CD-RW 48x24x48xLite-On LXR-40122C
Cena (z VAT-em)560 zł740 zł500 zł
Ocena ogólna (POWER)767970
Opłacalność (ECONO)312432
Podsumowanie+ estetyczna obudowa
+ wyłącznik zasilania
– brak obsługi 99-minutowych płyt
– błędy podczas ekstrakcji płyt audio
+ estetyczna obudowa
+ 24-krotna prędkość zapisu płyt CD-RW
– brak możliwości kopiowania płyt z SecuROM-em
+ estetyczna obudowa
+ małe wymiary i waga
– głośna praca
– brak możliwości kopiowania płyt z zabezpieczeniem SecuROM
Dane techniczne
Odczyt CD50x48x40x
Zapis CD-R/CD-RW48x/12x48x/24x40x/12x
Bufor2048 KB2048 KB2048 KB
Technologia gwarantowanego zapisuJustLinkb.d.Smart-BURN
Odczyt płyt 90/99 min+/-+/++/+
Serwis WWW [http://]www.california.pl/www.asbis.pl/www.ab.pl/
+ – jest, – – nie ma, b.d. – brak danych
Więcej:bezcatnews