Dla młodych i starszych

Szefowie firmy Palm od jakiegoś czasu nie mają spokojnego snu. Nie dość, że konkurencja depcze im po piętach, to sprzedaż podręcznych komputerków maleje. Uznali więc, że remedium na obydwa kłopoty będzie opracowanie zupełnie nowych modeli. Kilka miesięcy temu pojawiły się pierwsze zmienione Palmy, niedawno zaś dołączyły do nich kolejne. Z tej piątki do naszej redakcji dotarły trzy urządzenia: Zire m150, Zire 71 oraz Tungsten T.

Palm Tungsten T
Zire 71
Zire m150
Ceny:
Palm Tungsten T – 2000 zł
Zire 71 – 1840 zł
Zire m150 – 515 (660 z 8 MB RAM) zł
+ długi czas pracy (wszystkie Palmy)
+ mały rozmiar (Tungsten T)
+ lepszy system rozpoznawania pisma (Zire 71)
+ dobra praca aparatu w nocy (Zire 71)
– brak podświetlania ekranu (Zire m105)
– słabe mocowanie w stacji dokującej (Zire 71, Tungsten T)
– tylko dwa przyciski aplikacyjne (Zire m150)
www.palm.com | www.scientific.com.pl

W Zire m150 nie znajdziemy nowości, ale… o to chodzi. Urządzenie to nie ma oszałamiających możliwości, ale wystarczy osobie poszukującej elektronicznego menedżera, do którego można “dograć” przydatne aplikacje. Palmowi brakuje stacji dokującej, jeśli jednak wspomnę, że Zire m150 kosztuje ok. 500 zł, to przyznacie, że jest on ciekawą propozycją. Jedyna wada to usunięcie dwóch z czterech przycisków do uruchamiania aplikacji.

Zupełnie inaczej sprawa ma się z Tungstenem. To urządzenie przeznaczone jest dla wymagających użytkowników. W oczy rzuca się nietypowa konstrukcja. Dzięki wysuwanej dolnej części obudowy jest to najkrótszy Palm. Inne atuty Tungstena to kolorowy ekran o nowej rozdzielczości (320×320), Palm OS 5.0 oraz Bluetooth. Dobrym rozwiązaniem jest pięciokierunkowy przycisk nawigacyjny, dużo wygodniejszy od joysticków o podobnej funkcjonalności.

Palm Zire m150
Procesor: Motorola Dragonball 16 MHz
System operacyjny: Palm OS 4.1
Pamięć RAM: 2(8) MB
Interfejsy: USB, IrDA
Wyświetlacz: monochromatyczny 160×160 pikseli
Palm Zire 71
Procesor: TI OMAP310 144 MHz System operacyjny: Palm OS 5.2.1
Pamięć ROM/SDRAM: 4/16 MB
Interfejsy: SD/MMC, USB, IrDA, minijack
Wyświetlacz: monochromatyczny 320×320 pikseli
Palm Tungsten T
Procesor: TI OMAP1510 144 MHz
System operacyjny: Palm OS 5.0
Pamięć flash/RAM: 4/16 MB
Interfejsy: SD/MMC, USB, IrDA, Bluetooth, minijack
Wyświetlacz: 64 tys. kolorów, 320×320 pikseli

Tungsten ma gniazdo na karty SD. Dzięki nim oraz mocniejszemu procesorowi komputerek potrafi odgrywać pliki MP3. Niestety, nowy procesor oznacza brak kompatybilności ze starym oprogramowaniem. Tungsten T może za to służyć jako dyktafon.

Zire 71, w przeciwieństwie do m150, nie jest Palmem dla ubogich. Duży i kolorowy ekran, gniazdo kart SD, procesor 144 MHz i – uwaga! – aparat fotograficzny o rozdzielczości VGA świadczą o większych aspiracjach tej maszynki. Na szczęście dwa przyciski, których brakuje mi w Zire m150, wróciły; pojawił się też wygodny pięciokierunkowy joystick. Jakość fotografii robionych przy słabym świetle jest przyzwoita, gorzej jest w pełnym słońcu (próbki zdjęć znajdują się na CHIP-CD). Wadą jest brak np. Bluetootha.

Zire 71 pracuje pod kontrolą Palm OS-a 5.x. Największą nowością w tym systemie jest Grafitti 2.0. Rozpoznawanie pisma działa lepiej, wprowadzane znaczki bardziej przypominają litery, a całość działa szybciej. Nowemu Grafitti zdarzają się drobne potknięcia, ale ogólne wrażenie jest zdecydowanie pozytywne.

Testowane urządzenia pokazują, że firma Palm obrała dobry kierunek. Podstawowy model jest tani i dobry, a komputerki dla wymagających mają spore możliwości. Teraz pozostaje tylko czekać, aż twórcy aplikacji przedstawią wersje swoich produktów dla nowego procesora i systemu.

Więcej:bezcatnews