Przede wszystkim porządek!

Posiadacze dużych kolekcji płyt CD często narzekają na problemy ze znalezieniem konkretnego utworu. Dobrym lekarstwem na ich problemy jest Nyke Audio Center. Ten program umie jednak wiecej...

Wydaje się, że w tak prostej dziedzinie jak katalogowanie płyt powiedziano już wszystko. A jednak nie! Nyke Audio Center to program doskonały dla tych, którzy miewają bałagan na biurku, ale nie znoszą nieładu na półce z ulubionymi płytami. Spośród innych aplikacji wyróżnia go kilka cech.

Oczywiście najważniejszą funkcją programu do katalogowania jest przechowywanie informacji o krążkach, wykonawcach i utworach. Możemy mozolnie wpisywać wszystkie dane w odpowiednie okienka, korzystać z bazy internetowej lub – jak w Nyke Audio Center – lokalnej. Zapisana na dysku baza freedb.org to idealne rozwiązanie dla tych, którzy z Siecią łączą się sporadycznie. Wystarczy co jakiś czas ją zaktualizować. Ceną jest 200 MB przestrzeni na dysku, zajmowanej przez bazę. Można ją jednak zmniejszyć, ograniczając np. do kilku interesujących nas gatunków muzycznych.

Przydatnymi funkcjami programu są możliwość zapisania w bazie tekstów utworów oraz połączenie „kawałków” z plikami audio, MP3 lub WAVE na dysku, co pozwala na odsłuchiwanie nagrań bezpośrednio z programu. Z tą funkcją wiąże się kolejny unikat. NAC umożliwia tworzenie własnych składanek ulubionych utworów. Jeśli do tytułów przypisaliśmy wcześniej pliki audio, możemy słuchać naszych składanek po jednym kliknięciu.

Nyke Audio Center 2
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP,
ok. 300 MB na dysku (bez bazy danych 100 MB)
+ ogromna funkcjonalność przy dużej prostocie obsługi
+ łatwy dostęp do lokalnej bazy informacji o albumach
+ możliwość bardzo szybkiego stworzenia serwisu internetowego z prezentacją naszej bazy płyt
+ przystępna cena
Cena: 99 zł
www.nyketech.com

Nyke Audio Center potrafi założyć dowolną liczbę baz danych. Ta funkcja przydaje się, jeśli z programu korzysta kilka osób, a każda z nich ma własną kolekcję ulubionych płyt. Okładkę każdego albumu możemy zeskanować – będzie się wtedy wyświetlała na ekranie przy podglądzie opisu płyty – i obrobić w wewnętrznym edytorze grafiki. Oczywiście bazę danych możemy przeszukiwać i sortować według dowolnych kryteriów, a wyniki poszukiwań, okładki albumów i przeróżne zestawienia drukować na kilkanaście sposobów. Jeśli chcemy podzielić się naszymi zasobami ze znajomymi, warto skorzystać z jeszcze jednej ciekawej funkcji programu. Pozwala ona na stworzenie profesjonalnie wyglądającego serwisu internetowego, wyjątkowo łatwo i szybko prezentującego naszą bazę płyt. Wystarczy wcisnąć przycisk „eksportuj pliki do HTML” i gotowe. Stworzone zbiory nie wymagają żadnego mechanizmu bazy danych po stronie serwera, co oznacza, że nie potrzebujemy kontaktować się z usługodawcą internetowym. Wada takiego rozwiązania polega na tym, że kiedy chcemy zaktualizować serwis, musimy ponownie wygenerować pliki HTML i przenieść je na serwer.

Nyke Audio Center nie ma zbędnych funkcji, a jednocześnie nie brakuje w nim elementów na pierwszy rzut oka niekoniecznych, choć po bliższych oględzinach – niezwykle przydatnych. Twórca aplikacji zapowiada, że będzie ją doskonalił. Czekamy więc z niecierpliwością. Gorąco polecam wszystkim ten program.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.