Java wciąż na topie

Coroczne publikowanie kolejnych wersji narzędzi programistycznych stało się już tradycją Borlanda. Informatycy wykorzystujący w swej pracy język Java doczekali się kolejnego – dziewiątego – wydania JBuildera. Pakiet ten, będący zintegrowanym środowiskiem programistycznym, obudowanym wieloma narzędziami, służy do tworzenia różnorakich aplikacji w Javie. Teraz również takich, które mogą działać na urządzeniach przenośnych zgodnych z J2ME, np. telefonach komórkowych. Biorąc pod uwagę zarówno możliwości JBuildera 9 Enterprise, jak i cenę, trzeba podkreślić, że nie jest to narzędzie dla indywidualnych programistów, a raczej wskazane do wykorzystania przy pracy zespołowej. Tym pierwszym powinna wystarczyć edycja Developer.

JBuilder 9 Enterprise
Wymagania: Windows NT/2000/XP, Linux,
Solaris, PC Pentium II 233 MHz, 512 MB RAM
(zalecane 768 MB), ok. 700 MB na dysku
+ obsługa wielu standardów
+ obsługa różnych serwerów aplikacji
+ wersje dla różnych platform (Windows, Linux, Solaris)
+ duży wybór gotowych komponentów
– brak dokumentacji papierowej
Cena: ok. 17 tys. zł
www.borland.pl

Nowy JBuilder umożliwia integrację wszystkich etapów tworzenia aplikacji. Ma za zadanie nie tylko wspomaganie typowych zadań programistycznych, czyli np. kodowania, ale również ułatwienie projektowania aplikacji oraz późniejszą ich optymalizację. To ostatnie zadanie upraszczają narzędzia zawarte w pakiecie OptimizeIt Suite 5.5. Pozwalają one na wykrywanie i usuwanie takich problemów, jak “wycieki” pamięci, niska wydajność czy nadmierne wykorzystanie zasobów systemu. Autorzy pakietu zapewnili wygodniejszy sposób tworzenia usług sieciowych (ang. Web Services). W najprostszym przypadku sprowadza się on do uruchomienia stosownego kreatora.

Z poziomu środowiska IDE dostępne są mechanizmy zarządzania wersjami kodu źródłowego. JBuilder potrafi współpracować z takimi narzędziami do kontroli wersji, jak ClearCase, Startem, Visual SourceSafe czy też darmowy CVS.

Więcej:bezcatnews