Dla małych i dla dużych

Na rynku systemów komunikacyjnych dla Windows dominuje obecnie Exchange Server, który doczekał się nowej wersji – 2003. Serwer ten dostępny jest w dwóch odmianach: Standard i Enterprise. Funkcjonalność obu edycji jest identyczna i jedynym, co je różni (poza ceną oczywiście), jest możliwość pracy w systemach klastrowych i obsługa wielu baz danych w przypadku wersji Enterprise. Zrozumiałe jest też, że oba produkty przeznaczone są dla firm różnej wielkości.

Instalacja pakietu nie nastręcza trudności, aczkolwiek niewątpliwie nie jest to zadanie dla każdego. Powinien to robić administrator, który ma wiedzę niezbędną do sprawnego zarządzania tym systemem. A już instalacja wielu współpracujących ze sobą serwerów w środowisku dużego przedsiębiorstwa wymaga przygotowania rzetelnego i przemyślanego projektu.

Microsoft Exchange 2003
Wymagania (Enterprise Edition): Windows 2000 Server  +  SP3, Windows 2003 Server, 256 MB RAM, procesor 133 MHz, 700 GB miejsca na dysku
+ duża skalowalność
+ wbudowane mechanizmy antyspamowe
+ obsługa urządzeń mobilnych
– uboga dokumentacja
– wysokie koszty pełnego wdrożenia
Cena: nieustalona
www.microsoft.com

Exchange 2003 może pracować zarówno na serwerze Windows 2000, jak i Windows 2003 (platforma zalecana). Co więcej, niektóre funkcje Exchange’a 2003 są dostępne jedynie w przypadku pracy na serwerze 2003, a to ze względu na koszta nie wszystkim użytkownikom musi się podobać. Tu należy dodać jeszcze jeden fakt związany z wdrożeniem nowego Exchange’a. Pełne wykorzystanie funkcjonalności oferowanej przez ten program będzie możliwe przy wykorzystaniu jako klienta Outlooka 2003 (patrz: $(LC73218:Ucieczka do przodu)$), co oznacza kolejny wydatek.

Omawiany “kombajn” powstawał w czasie, gdy jego producent zadeklarował zdecydowaną chęć tworzenia oprogramowania bezpiecznego. Efekty tych działań są widoczne. Rozszerzono zestaw funkcji Virus Scaning API, które umożliwiają firmom trzecim tworzenie programów antywirusowych ściśle zintegrowanych z Exchange’em.

Jednym z najciekawszych nowych mechanizmów jest wbudowana ochrona przed spamem. Administrator Exchange’a 2003, korzystając z konsoli System Managera, może z łatwością zdefiniować reguły dostarczania wiadomości i przypisać je do wirtualnego serwera SMTP. Wspomniane reguły będą określały warunki, w których wiadomości mają być dostarczane lub odrzucane.

Bardzo ważną cechą Exchange’a 2003 jest uwzględnienie potrzeb użytkowników urządzeń przenośnych. Już w poprzedniej wersji tego serwera mogli oni korzystać z Outlook Web Accessa (OWA), który pozwalał na komunikację, wykorzystanie kalendarza czy też folderów publicznych za pomocą przeglądarki internetowej. Obecnie narzędzie to zostało istotnie zmodernizowane. Interfejs OWA jest niemal identyczny jak ten w Outlooku 2003, ale ulepszenia nie sprowadzają się tylko do wyglądu. Jedną z najważniejszych, moim zdaniem, nowości jest możliwość szyfrowania i elektronicznego podpisywania wiadomości. Niestety, ta funkcja nie zadowoli bardziej wymagających użytkowników. Osoby mające na swoim komputerze bądź karcie elektronicznej kilka certyfikatów cyfrowych, nie mogą wybrać tego, który ma posłużyć do sporządzenia podpisu. Nie pominięto też posiadaczy palmtopów (z systemem Pocket PC) bądź inteligentnych telefonów. Mogą oni korzystać na swoich urządzeniach z usług oferowanych przez Exchange’a, posługując się aplikacją Outlook Mobile Access.

Użytkowników poprzedniej wersji może zaskoczyć nieobecność usługi Key Management Service, która służyła do zarządzania certyfikatami. Obecnie do tego celu proponuje się wykorzystanie, oferowanych przez sam system operacyjny, Usług Certyfikatów.

Dostępna obecnie dokumentacja nie rzuca na kolana. Wymagający administratorzy Exchange’a 2003 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na stronach internetowych producenta można znaleźć harmonogram ukazywania się kolejnych podręczników do tego systemu.

Więcej:bezcatnews