Opterony w akcji

Długo oczekiwane 64-bitowe procesory Opteron firmy AMD nareszcie przybrały namacalną postać. Do naszego laboratorium trafiły bazujące na nich serwery. Postanowiliśmy porównać wydajność nowych procesorów z wcześniej testowanymi układami Pentium 4 Xeon i Athlon MP ($(LC65735:200 procent mocy?)$).

Parser dwaO! 242 SAT
Procesory: dwa AMD Opteron 242 1600 MHz
Płyta główna: Tyan Thunder K8S (S2880GNR)
Pamięć RAM: 1024 MB DDR266 ECC Registered
Grafika: zintegrowana ATI Rage XL
Dysk twardy: Seagate 120 GB Serial ATA 7200 RPM
Napędy: slim CD-ROM i slim FDD
Karta sieciowa: zintegrowana, 2 x Gigabit Ethernet
Obudowa: 1U Chenbro Rack Extended ATX 400 W
Gwarancja: 36 miesięcy
+ bogate wyposażenie
+ wysoka wydajność
– wysoka cena
Cena: ok. 16 500 zł
www.parser.com.pl
Parser singleO!
Procesory: AMD Opteron 242 1600 MHz
Płyta główna: Tyan Tomcat K8S (S2850G2N)
Pamięć RAM: 512 MB DDR266 ECC Registered
Grafika: zintegrowana  –  ATI Rage XL
Dysk twardy: Samsung 60 GB ATA/100 7200 RPM
Napędy: CD-ROM 52x, FDD 3,5″
Karta sieciowa: zintegrowana, 2 x Gigabit Ethernet
Obudowa: Chieftec Dragon DX ServerTower
Gwarancja: 36 miesięcy
solidna obudowa
dobra wydajność
wysoka cena
Cena: ok. 7900 zł
www.parser.com.pl

Serwer Parser dwaO! 242 SAT został zbudowany na bazie płyty głównej Tyan Thunder K8S obsługującej dwa procesory AMD Opteron z serii 200. W urządzeniu można zamontować maksymalnie 12 GB pamięci DDR333. Do zintegrowanego z płytą kontrolera SCSI (Ultra320), Serial ATA (z RAID-em) lub EIDE (UltraATA/133) można dołączyć dodatkowe dyski twarde lub napędy magnetooptyczne. Pamiętać jednak należy, że zastosowana obudowa rackowa nie pozwala na instalowanie dodatkowych kart rozszerzeń. Z tego powodu płyta wyposażona jest w zintegrowaną kartę graficzną z układem ATI Rage XL. Rozmieszczenie gniazd, w których montuje się procesory i moduły pamięci RAM, zostało tak zaprojektowane, aby zamontowane w nich podzespoły były chłodzone strumieniem powietrza wtłaczanym do obudowy przez znajdujące się w niej dwie turbiny. Dzięki takiemu rozwiązaniu na procesorach nie trzeba już montować wentylatora. Są one chłodzone samymi radiatorami i przepływającym z dużą prędkością pomiędzy ich żeberkami powietrzem. Niestety, turbiny dość mocno hałasują, dlatego nie zalecam instalowania serwera w pomieszczeniach, gdzie pracują ludzie. Tego typu urządzenia zazwyczaj montuje się w specjalnie do tego celu przeznaczonych pokojach, więc hałasu generowanego przez serwer Parsera raczej nie można uznać za wadę.

Drugą testowaną maszyną był serwer Parser singleO! wyposażony w płytę główną Tyan Tomcat K8S, 512 MB pamięci DDR i jeden procesor AMD Opteron 242 1600 MHz. Konstrukcja bardzo przypomina opisany wyżej serwer dwaO!, z tym że podzespoły zamontowano w obudowie Chieftec Dragon DX ServerTower. Dzięki temu można wykorzystać sześć złączy PCI płyty głównej i zamontować dodatkowe karty rozszerzeń – np. kontrolery RAID.

Pewnym problemem było sprawdzenie wydajności serwera. Jak wiadomo, Opterony zaprojektowano z myślą o pracy w systemach 64-bitowych. Jednak ze względu na brak 64-bitowych benchmarków, za pomocą których można by porównać wydajność Opteronów z innymi układami przystosowanymi do pracy w środowiskach wieloprocesorowych, zdecydowaliśmy się uruchomić na serwerze zestaw testów w 32-bitowym środowisku (w systemie Windows XP Professional). Wyniki co prawda nie odzwierciedlają w tej sytuacji rzeczywistej wydajności urządzenia, ale dobrze obrazują możliwości serwera w zastosowaniach 32-bitowych. Jednomegabajtowa pamięć cache L2 Opterona i technologia HyperTransport, zapewniająca bardzo dużą przepustowość pomiędzy komponentami na płycie, daje widoczny wzrost wydajności. Na przykład kompresja filmu DVD do standardu DivX na dwóch Opteronach 1,6 GHz, podczas której pomiędzy procesorem i pamięcią wymieniane są duże ilości danych, odbywała się tak samo szybko jak na platformie złożonej z dwóch procesorów Pentium 4 Xeon 2,4 GHz z Hyper-Threadingiem. Bardzo dobrze Opterony poradziły sobie także z obróbką zdjęcia w Photoshopie, wykonując zestaw przekształceń o około 40% szybciej niż Xeony czy Athlony MP. Z kolei jeden Opteron 242 1600 MHz podczas kompresji filmów do standardu DivX działa o kilkanaście procent szybciej od Pentium 4 Xeon 2,4 GHz i Athlona MP 2400+. Dobre wyniki procesor uzyskał także w trakcie obróbki zdjęcia w Photoshopie. Operacja ta na Opteronie trwała o około 25% szybciej niż na Xeonie i Athlonie. W niektórych benchmarkach (szczególnie niskopoziomowych) wydajność Opteronów jest o około 20% mniejsza od konkurencyjnych procesorów. Najprawdopodobniej różnice te wynikają z częstotliwości pracy, która w przypadku Opteronów wynosi 1600 MHz. Podsumowując, prawdziwe możliwości 64-bitowych procesorów firmy AMD poznamy wtedy, gdy pojawią się 64-bitowe benchmarki, za pomocą których będzie można zmierzyć rzeczywistą wydajność Opteronów.

Więcej:bezcatnews