Na biurko i na drogę

Najnowsza wersja pakietu programistycznego Microsoftu trafiła do rąk programistów jednocześnie z Windows 2003 Serverem nie przez przypadek. Jest to bowiem pierwsze narzędzie, które wykorzystuje platformę.NET Framework 1.1, wprowadzoną we wspomnianym serwerze.

Visual Studio.NET 2003 Enterprise Architect, przeznaczone jest nie tylko dla programistów, ale także dla projektantów i architektów systemów oprogramowania. Ci pierwsi mogą za pomocą narzędzi zawartych w pakiecie tworzyć zarówno typowe aplikacje internetowe i systemowe, jak i te przeznaczone dla urządzeń przenośnych, takich jak Pocket PC lub inteligentne telefony (Pocket PC phone, smart phone). Projektanci dostają zaś do ręki narzędzia, które pozwalają na modelowanie przepływów danych w przedsiębiorstwie, architektury i funkcji aplikacji oraz komunikację między członkami zespołu roboczego.

Visual Studio.NET 2003
Wymagania: Pentium II 450 MHz; Windows 9x/2000/XP/2003, 96 MB dla Windows 2000 Professional, ok. 5,5 GB na dysku
+ obsługa.NET Framework 1.1
+ możliwość tworzenia aplikacji dla urządzeń mobilnych
+ obsługa innych niż wbudowane języków programowania
– słaba obsługa projektowania ASP.NET
Cena: ok. 8500 zł
www.microsoft.com/poland/

W pakiecie znajduje się Visio 2002 wraz z kilkudziesięcioma szablonami, ułatwiającymi wygenerowanie kodu w Visual Basicu, Visual C# lub Visual C++ dla modelu aplikacji zapisanego w języku UML. W zestawie znajduje się jeszcze J#, będący chyba najważniejszą nowością VS.NET 2003. Gdyby komuś i tego było mało, to może programować w którymś z ponad 20 języków dostarczanych przez innych producentów. Są w nich zarówno takie relikty, jak Cobol i Fortran, jak i nowoczesne: Eiffel, Haskell czy Python. Ważne jest też, że w ramach jednego projektu mogą się znaleźć komponenty pisane w różnych językach. Visual Studio.NET 2003 zawiera rozszerzenia przydatne dla użytkowników programujących w C++. Wśród nich wyróżnia się generator kodu zoptymalizowanego dla procesorów Pentium 4 i Athlon. Ważnym narzędziem jest kreator uaktualnień, który automatycznie aktualizuje projekty Visual Basic 6.0 za każdym razem, kiedy są one otwierane w programie Visual Basic.NET. Wspomniany kreator tworzoy raport z informacjami o wszystkich zmianach, które należy wprowadzić w kodzie.

Użytkownicy poprzednich wersji Visual Studio narzekali, że dość łatwo można zdekompilować MSIL, czyli kod pośredni, do którego kompilowane są programy w.NET. W celu ograniczenia takich praktyk Microsoft włączył do Visual Studio narzędzie o nazwie DotFuscator. Jest to program mający za zadanie ochronę przed dekompilacją, a przy okazji zmniejszający wielkość aplikacji. Narzędzia, które wspomagają wizualne projektowanie aplikacji ASP.NET, nie są najmocniejszą stroną opisywanego pakietu. Szczególnie irytujące może się stać tworzenie bardziej skomplikowanych stron WWW, zwłaszcza gdy zawierają one złożone tabele.

Istotną częścią pakietu programistycznego jest odpowiednia pomoc. Zintegrowana z pakietem biblioteka MSDN to liczący ponad 1,5 GB zbiór dokumentacji elektronicznej i przykładów. Nie jest to jednak dokumentacja idealna. Niektóre technologie są opisane zbyt ubogo lub informacje są nieaktualne. Warto wówczas zajrzeć na stronę msdn.microsoft.com.

Więcej:bezcatnews