Zgrane trio

Boom, jaki przeżywa światowy rynek nagrywarek DVD, sprawia, że asortyment napędów CD-RW oraz najbardziej zbliżonych cenowo urządzeń typu combo szybko się kurczy. Szczególnie tych ostatnich jest jak na lekarstwo. W ostatnim okresie na rynku pojawiły się produkty firm AOpen, Lite-On oraz MSI. Ich podstawowe, podawane przez producentów parametry pracy są niemal identyczne! Najistotniejsza wydaje się jednak prędkość zapisu płyt CD-RW, gdyż dzięki niskim cenom tych nośników są one coraz chętniej wykorzystywane jako główne medium nie tylko przenoszenia, ale i składowania danych.

Pod względem obsługiwanych formatów i nośników wszystkie nowe napędy oferują podobne możliwości. Na wyróżnienie zasługuje odczyt płyt DVD-RAM przez MSI X48, a w przypadku modelu firmy Lite-On obsługa trybu CD+G. Wszystkie nagrywarki radzą zaś sobie z płytami o pojemności do 99 minut oraz nośnikami zabezpieczonymi systemem SafeDisc 2. Na tym jednak podobieństwa się kończą, bowiem deklarowane podobne prędkości pracy to maksymalne wartości, jakie napędy osiągają jedynie w końcowych sektorach płyty.

AOpen COM4824
Ocena ogólna (POWER) 92
Opłacalność (ECONO) 100
Prędkość odczytu CD/DVD: 48x/16x
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 48x/24x
Bufor: 2048 KB
Technologie: JustLink, Smooth DVD playback
Odczyt płyt CD 90-/99-minutowych: tak/tak
Odczyt płyt DVD-R/-RW/+R/+RW: tak/tak/tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
+ stuprocentowa korekcja błędów
+ szybki odczyt tłoczonych płyt DVD
– nieco wolniejszy niż u konkurentów odczyt płyt CD-RW
Cena: 260 zł
www.aopen.nl
www.pronox.com

Żadnych problemów podczas odczytu nie sprawiały płyty CD-ROM (tłoczona) i CD-R. Średnie prędkości dla tych nośników oscylowały wokół 35-37x. Nieco słabiej napędy radziły sobie z nośnikami CD-RW – w wypadku modeli firm Lite-On i MSI prędkość odczytu wyniosła ok. 30-31x, a dla AOpena 25x (zarówno w wypadku CD-R, jak i CD-RW). Podobną różnicę zaobserwować można było przy czasach dostępu. Dla wszystkich czterech płyt dwa pierwsze wymienione napędy (Lite-On, MSI) potrzebowały na ułożenie głowicy nad właściwym sektorem ok. 81-85 ms, AOpen zaś nieco więcej, bo 90-97 ms.

Dostarczone do testów urządzenia szybko i sprawnie poradziły sobie również z ripowaniem płyty CD-Audio. Średnia prędkość w tym teście wyniosła 29-33x przy braku błędów. Równie dobrze było podczas odczytu uszkodzonej i porysowanej płyty. Za każdym razem udało się odzyskać 100% danych, przy czym na pochwałę zasługuje prędkość korekcji, która wyniosła odpowiednio 3 MB/s dla modelu firmy Lite-On oraz 3,3 MB/s dla dwóch pozostałych.

Zdecydowanie większe rozbieżności pojawiły się podczas testu odczytu płyt DVD. Najgorsze jest jednak to, że wyniki różnią się w zależności od wykorzystanych nośników. Dwie różne płyty jednowarstwowe mogą zatem czytać się z prędkością od 4x do 12x! Tak czy inaczej z naszymi testowymi tłoczonymi nośnikami najsłabiej poradził sobie napęd MSI X48, który dla płyt jednowarstwowej i dwuwarstwowej uzyskał wyniki 4,5x. W tych samych warunkach LTC-48161H czytał z prędkością 12x i 6x, a COM4824 12x oraz 8x. Odczyt nagranych nośników DVD odbywał się już ze zbliżonymi prędkościami, choć najlepiej radził sobie model LTC-48161H (6x).

Lite-On LTC-48161H
Ocena ogólna (POWER) 94
Opłacalność (ECONO) 92
Prędkość odczytu CD/DVD: 48x/16x
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 48x/24x
Bufor: 2048 KB
Technologie: Smart Burn
Odczyt płyt CD 90-/99-minutowych: tak/tak
Odczyt płyt DVD-R/-RW/+R/+RW: tak/tak/tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
duża prędkość odczytu płyt CD i DVD
stuprocentowa korekcja błędów
nieco wolniejszy niż u konkurentów zapis płyt CD-RW
Cena: 290 zł
www.liteonit.com
www.ab.pl
MSI X48
Ocena ogólna (POWER) 93
Opłacalność (ECONO) 91
Prędkość odczytu CD/DVD: 48x/16x
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 48x/24x
Bufor: 2048 KB
Technologie: SuperLink
Odczyt płyt CD 90-/99-minutowych: tak/tak
Odczyt płyt DVD-R/-RW/+R/+RW: tak/tak/tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
duża prędkość odczytu i zapisu płyt CD
wymienne przednie panele
wolniejszy niż u konkurentów odczyt płyt DVD
Cena: 290 zł
www.msi.com.tw
www.msi-polska.pl

Zapis płyt nie dawał już takich rozbieżności w wynikach. Średnia prędkość dla nośnika CD-R z danymi lub dźwiękiem wynosiła 24-28x. Z nagrywaniem pakietowym najlepiej radził sobie COM4824 i X48 – nagranie drugiej z dwóch sesii na nośniku CD-RW HS zajęło im ponad 20 sekund mniej niż konkurentowi. Ten ostatni, czyli LTC-48161H, generalnie wolniej nagrywał również płytę CD-RW HS z danymi – prędkość 16x, konkurenci – 19x.

Na koniec wypada wspomnieć o dołączonym wyposażeniu. Każdy napęd dostarczony został w wersji BOX. Firmy Lite-On oraz AOpen dołączyły pakiety oprogramowania Nero Express, a MSI – Nero Burning ROM w wersji 5.5. Jak przystało na czytniki DVD, w każdym pakiecie znalazł się także odtwarzacz filmów DVD. Z ciekawych dodatków wyróżnić można jeszcze wymienny przedni panel modelu MSI X48.

W moim odczuciu wszystkie opisane napędy są do siebie bardzo zbliżone i o wyborze konkretnego z nich w równym stopniu zdecydować mogą wyniki testów, cena czy sympatia do jednego z producentów.

Więcej:bezcatnews