Marsz do Sieci!

Wielu przyszłym użytkownikom sieci lokalnej terminy takie jak router czy NAT kojarzą się one ze specjalistyczną wiedzą i wyjątkowo trudną konfiguracją urządzeń. Nic bardziej mylnego – nowoczesne urządzenia sieciowe oferują maksimum użyteczności przy minimum konfiguracji.

Podstawą każdej sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest punkt dostępowy (Access Point). Router MSI Wireless 11G, poza podstawowymi funkcjami AP, umożliwia skorzystanie z zaawansowanych mechanizmów sieciowych, tj. routingu, funkcji firewalla oraz mechanizmów DHCP i DNS. Model RGS54GS, bo o nim mówimy, został także wyposażony w czteroportowy switch RJ-45 oraz identyczne złącze WAN, służące do integracji sieci bezprzewodowej Wi-Fi z “konwencjonalnym” LAN-em. Przydaje się to zarówno w przypadku konieczności współdzielenia zasobów w obu strukturach, jak i w razie potrzeby optymalnego wykorzystania połączenia z Internetem.

Mimo iż urządzenie ma duże możliwości, jego konfiguracja jest bardzo łatwa. Przeprowadzamy ją na jeden z dwóch sposobów: klikając kilka razy myszką i podając podstawowe informacje (wersja dla początkujących “adminów”) bądź też korzystając z obszernego konfiguratora (dla zaawansowanych). A o tym, że warto opisywanemu urządzeniu poświęcić więcej czasu, niech świadczy fakt, iż dostępne są takie funkcje, jak DMZ, filtrowanie numerów IP i MAC, Trigger Port i VPN. Router wyposażono w port USB, do którego można podłączyć drukarkę i udostępnić ją w sieci lokalnej.

MSI Wireless 11G RG54GS
Standard Wi-Fi: IEEE 802.11g
Zasięg wew./zew.: 120/170
Szyfrowanie WEP/WPA: tak (64/128 bit)/nie
Wbudowany switch RJ-45: tak (4 portów)
Router/DHCP/DNS/VPN/Firewall: tak/tak/tak/tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
+ zaawansowane funkcje zapory ogniowej
+ wbudowany serwer druku
+ Virtual Server
– wysoka cena
Cena: 540 zł
www.msi.com.tw
www.msi-polska.pl

Podobnie jest w przypadku routera Asus WL-500b. Do przyłączenia drukarki wykorzystano tu jednak port LPT – do złącza USB można natomiast podłączyć dysk twardy w zewnętrznej obudowie i w łatwy sposób skonfigurować serwer FTP. Port ten da się również wykorzystać w inny sposób – podłączając doń kamerkę internetową.

Kolejną ważna różnicą w funkcjonowaniu obu routerów jest sposób działania firewalla. Firma MSI stosuje konwencjonalną ochronę, zabezpieczając zaporą ogniową tylko tradycyjny LAN. Sieć bezprzewodowa broniona jest poprzez filtrację adresów MAC kart sieciowych oraz kodowane z użyciem 128 bitów klucze kryptograficzne. Firma Asus przystosowała WL-500b do chronienia firewallem zarówno LAN-u, jak i WLAN-u, z możliwością definiowania parametrów dla obu sieci oddzielnie. Router Asusa obsługuje protokoły WPA (czyli zmienne kodowanie klucza WEP) oraz IPSec. Aby jednak skorzystać z WPA, należy się zaopatrzyć w odpowiednie karty sieciowe.

MSI Wireless 11G CardBus CB54G
Standard Wi-Fi: IEEE 802.11g
Zasięg wew./zew.: 100/350
Interfejs: PCMCIA
Szyfrowanie WEP/WPA: tak (64/128 bit)/nie
Demontowalna antena: nie
Gwarancja: 12 miesięcy
pomiar poziomu sygnału
zaawansowane funkcje konfiguracyjne
Virtual Server
wysoka cena
Cena: 260 zł
www.msi.com.tw
www.msi-polska.pl
Asus WL-500b 802.11b
Standard Wi-Fi: IEEE 802.11b
Zasięg wew./zew.: 40/310
Szyfrowanie WEP/WPA: tak (64/128 bit)/tak
Wbudowany switch RJ-45: tak (4 portów)
Router/DHCP/DNS/VPN/Firewall: tak/tak/tak/tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
serwer plików i serwer druku
serwer plików i serwer druku
wsparcie dla WPA
kompatybilność z UPnP
Cena: 325 zł
www.asus.com.tw
#

Asus nie opracował jeszcze nowej wersji karty WL-100G (patrz: $(LC72350:Na fali)$) w pełni zgodnej z WPA. Jednakże według zapewnień producenta już niedługo będzie dostępny nowy firmware, który zapewni jej pełną kompatybilność z opisywaną techniką. Pod względem współpracy z innymi urządzeniami sieciowymi praktyczniejszy okazuje się router MSI RG54GS. Jest tak ze względu na obsługiwane przez to urządzenie standardy komunikacji – zarówno IEEE 802.11g (54 Mbit/s), jak i 802.11b. Asus natomiast pracuje z maksymalną prędkością 11 Mbit/s (IEEE 802.11b). W przypadku sieci LAN/WAN oba routery działają ze zmienną prędkością 100/10 Mbit/s.

Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem wśród urządzeń Wi-Fi jest mechanizm przełączania trybów pracy wykorzystany w karcie sieciowej MSI Wireless 11G CardBus (model CB54G). Oprócz standardowego zastosowania może ona też być wykorzystana jako punkt dostępowy (Accesss Point) bądź Wireless Bridge. Nie należy się wprawdzie spodziewać zaawansowanych funkcji konfiguracyjnych, jednak użytkownicy karty MSI Wireless 11G CardBus będą mile zaskoczeni jej funkcjonalnością. Tym bardziej, że jej konstruktorzy zadbali o jej dobrą współpracę z urządzeniami wykorzystującymi standard Bluetooth.

Więcej:bezcatnews