Fotoniezbędnik

Dla posiadaczy cyfraków producenci oprogramowania gotowi są zrobić prawie wszystko. Nie inaczej postępuje firma Ulead, która swoje “wszystko” nazwała PhotoImpact XL. Produkt ten jest właściwie pakietem programów przeznaczonych do zarządzania i obróbki cyfrowych obrazków. W jego skład wchodzą: Photo-Impact, Album, GIF Animator oraz PhotoExplorer i szybka przeglądarka InstantViewer.

PhotoImpact to rozbudowany program do edycji zdjęć. Obsługuje większość formatów graficznych i dobrze współpracuje z innym składnikiem pakietu – Photo Explorerem, dzięki czemu łatwo jest wyszukiwać na dysku pliki do obróbki. Dysponuje też własną przeglądarką, niestety, pracującą dość wolno. “Nie widzi” też plików w formacie RAW, choć przeznaczony jest przecież głównie dla użytkowników cyfraków. Za to możliwości edycyjne PhotoImpacta są naprawdę duże. Pozwala on na pracę na warstwach, tworzenie ścieżek wycinania czy zaawansowane korekty barwne. Dostępne są operacje na poziomach jasności i krzywych luminancji.

Program komunikuje się z aparatami cyfrowymi poprzez interfejs Twain lub osobną aplikację Digital Camera Wizard, która uruchamia się po podłączeniu do komputera aparatu lub czytnika kart pamięci.

Ulead PhotoImpact XL
Wymagania: PC Pentium II, Windows 98 SE/NT 4.0 (SP6)/ 2000/Me/XP, ok. 450 MB na dysku
+ kompleksowa obsługa plików graficznych
– brak obsługi plików RAW
Cena: 512 zł
www.chstudio.com.pl

Album jest prostą aplikacją pozwalającą – jak łatwo zgadnąć – tworzyć albumy zdjęć i zapisywać je w różnych formatach. Pliki do albumu można pobierać z dysku lub bezpośrednio ze skanera albo aparatu. Każdy zestaw daje się modyfikować i scalać z innymi. Gotowe dzieło możemy wyeksportować do spakowanego zbioru, zawierającego strukturę albumu oraz zdjęcia, albo zapisać wprost na płycie CD lub DVD. Da się ono też wysłać pocztą, również jako plik wykonywalny w załączniku. Możliwe jest uruchomienie pokazu slajdów z albumu, uzupełnionego dźwiękiem oraz kilkoma efektami przejść między obrazami.

Kolejny element pakietu to GIF Animator. Służy do tworzenia plików GIF z pojedynczych obrazków albo sekwencji wideo. Po wprowadzeniu rozmiarów wynikowego obrazka wczytujemy jego klatki z dysku, dodając je kolejno lub pobierając od razu większą liczbę. Program wyposażony jest w rozbudowane opcje optymalizacji GIF-a, przede wszystkim palety kolorów oraz kompresji. Możemy dobierać czas wyświetlania każdej klatki i ogólne tempo animacji. Istnieje też opcja dodawania tekstu na banerze przesuwającym się po wybranej klatce. Sporo jest tu efektów przechodzenia między klatkami, można nawet wygenerować płynne przenikanie, co oczywiście znacznie zwiększa rozmiar pliku.

PhotoExplorer to rozbudowana wyszukiwarka plików. Poza przeglądaniem obrazków pozwala wykonywać podstawowe operacje, jak obracanie czy usuwanie czerwonych oczu. Można też z jej poziomu uruchomić Digital Camera Wizarda lub zeskanować zdjęcie za pośrednictwem interfejsu Twain.

Więcej:bezcatnews