SQL dla każdego!

Wszyscy programiści korzystający ze środowisk programistycznych Borlanda znają nazwę InterBase. Nie każdy natomiast wie, że ta warta uwagi baza danych ma też bliźniaczą, opensource’ową wersję o nazwie Firebird. Została ona udostępniona dzięki odtajnieniu przez Borlanda przed czterema laty kodu źródłowego InterBase’a, który od tej pory jest intensywnie rozwijany przez wolontariuszy.

Firebird to solidny, relacyjny, umiarkowanie szybki silnik bazodanowy. Oferuje on dość duże możliwości, nie zawsze dostępne nawet w komercyjnych produktach. Należą do nich: pełna zgodność ze standardem SQL92, a w większości również z SQL99, pełna obsługa transakcji (w opisywanej wersji również zagnieżdżonych), wyzwalacze (triggers), zdalne procedury (stored procedures), zdarzenia widoczne dla klienta, możliwość definiowania własnych typów danych (domen) i tworzenia kopii zapasowych baz danych podczas pracy oraz wiele innych.

Firebird 1.5
Wymagania: Windows/Linux (Intel)/Solaris (Sparc, Intel)/ HP-UX (Intel)/FreeBSD/Mac OS/Sinix-Z, ok. 10 MB na dysku
+ duże możliwości bazy, dostępność dla wielu systemów operacyjnych
– niepełna zgodność ze standardem SQL99
Licencja: InterBase Public Licence
www.firebirdsql.org

Do ciekawych funkcji bazy należą: możliwość rozszerzania jej funkcjonalności za pomocą rodzaju wtyczek (external functions) napisanych w C/C++ czy Delphi oraz blokowanie zapisu do bazy, przydatne np. w sytuacji, gdy umieszczamy ją na krążku CD-ROM.

Ważne nowości w edycji 1.5 to – oprócz wspomnianych zagnieżdżonych transakcji – m.in. aliasy baz danych (klient nie musi już “znać” ścieżki do pliku bazy na serwerze) i nowy typ danych (varchar – łańcuch tekstowy o zmiennej długości). Poprawiono również kod samego engine’u bazodanowego, dzięki czemu Firebird jest teraz nieco szybszy.

Dla Firebirda powstało mnóstwo sterowników do wielu języków programowania i platform systemowych. Dostępnych jest również kilka narzędzi do zarządzania bazą, w tym darmowa IBConsole.

Więcej:bezcatnews