Zamiast jabłka

Chyba każdy, kto miał styczność z systemem Mac OS X, zastanawiał się, czemu OS-y dla pecetów tak nie wyglądają. Wyrazem tęsknoty za estetyką i funkcjonalnością tego oprogramowania są tematy upodabniające interfejs Windows do systemów firmy Apple.

PearPC 0.3.1
Wymagania: Windows 2000/XP/Linux, płyty instalacyjne systemu Mac OS X, 4GB miejsca na obraz dysku
+ pierwszy emulator PowerPC na x86, dynamiczna rekompilacja kodu, możliwość uruchomienia Mac OS-u X
– trudna konfiguracja, brak efektywnego zarządzania pamięcią, niska wydajność emulacji
Licencja: GPL
pearpc.sourceforge.net

Po co jednak zmieniać GUI Okienek, skoro z pomocą emulatora PearPC możemy uruchomić na pececie oryginalny system Mac OS X? Jak to jest możliwe, skoro Macintoshe bazują na zupełnie innej architekturze niż pecety? Otóż PearPC potrafi tłumaczyć “w locie” kod napisany dla procesora PowerPC na instrukcje x86. Jak łatwo się domyślić, wydajność tak działającej aplikacji jest niezadowalająca. Stąd autorzy PearPC zaimplementowali w emulatorze technikę dynamicznej rekompilacji kodu – JITC (Just In Time Compiler). W skrócie polega ona na tym, że podczas pierwszego wykonywania danej funkcji kod aplikacji PowerPC jest zwyczajnie interpretowany na x86. Jednak wynik takiej operacji jest zapamiętywany i przy każdym kolejnym uruchamianiu przetłumaczonej wcześniej funkcji PearPC wykorzystuje już kod x86. Dzięki temu wydajność emulacji pozwala na uruchomienie Mac OS-u X na szybkim pececie – z zegarem 2 GHz.

Niestety, ze względu na różnice w architekturze procesora PowerPC w PearPC brakuje skutecznego mechanizmu zarządzania pamięcią MMU. Wydajność środowiska PearPC to najwyżej jedna dziesiąta mocy komputera, na którym uruchamiamy emulator. Trudno zatem na razie mówić o produktywnym wykorzystaniu PearPC. Wciąż jednak trwają prace nad programem, w szczególności nad efektywnym mechanizmem zarządzania pamięcią. Gdy tylko autorzy PearPC uporają się z tym problemem, uruchomienie Mac OS-u X na pececie będzie miało sens.

Więcej:bezcatnews