Zobaczyć więcej

Znana i popularna przeglądarka graficzna ACDSee doczekała się kolejnej edycji. Siódma wersja programu oferowana jest w dwóch odmianach: ACDSee 7 oraz ACDSee 7 PowerPack, w której skład wchodzą dodatkowo dwa narzędzia – ACD Photo Editor 3 i ACD FotoSlate 3. Pierwsze z nich to aplikacja graficzna wyposażona w szereg opcji umożliwiających zaawansowaną edycję i retusz zdjęć, drugie ułatwia natomiast drukowanie fotografii w najprzeróżniejszych formach – od indeksu zdjęć aż po kalendarz. Uzupełnieniem zestawu jest ACDSee Device Detector pozwalający szybko i prosto importować do komputera pliki bezpośrednio z aparatu. Przegląd pakietu zacznijmy jednak od przyjrzenia się z bliska zmianom, jakie zaszły w jego głównej aplikacji.

ACDSee 7 PowerPack
Wymagania: Windows 98 SE/Me/2000/XP, ok. 100 MB na dysku
+ korzystny stosunek możliwości do ceny, obsługa wielu formatów graficznych, poprawione wsadowe przetwarzanie plików, opcja porównywania podobnych ujęć
– brak polskojęzycznego interfejsu
Cena: 49,99 USD (ACDSee 7),
79,99 USD (ACDSee 7 PowerPack)
www.acdsystems.com

Interfejs samej przeglądarki plików uległ jedynie kosmetycznym poprawkom. Jest jednak jak zwykle przejrzysty, czytelny i – trzeba to przyznać – elegancki. I tak imponująca już lista otwieranych przez program formatów plików multimedialnych uzupełniona została o zbiory JPEG 2000 oraz RAW pochodzące z najpopularniejszych modeli aparatów firm: Canon, Nikon, Fuji, Olympus, Kodak i Minolta. Obecnie możliwe stało się zapisywanie zdjęć, a nawet całych albumów w postaci dokumentów PDF i SWF. W ACDSee 7 rozbudowane zostały w znaczący sposób opcje wsadowego przetwarzania plików. Pozwalają one przeprowadzać na wielu fotografiach jednocześnie takie operacje, jak zmiana formatu zapisu, obrót, korekcja tonalna, zmiana rozdzielczości, daty powstania pliku czy metadanych EXIF.

Spośród pozostałych nowości warto jeszcze wspomnieć o narzędziach pozwalających na wyszukiwanie i porównywanie ze sobą podobnych ujęć, a także o możliwości skorzystania z kreatora podczas nagrywania przygotowanych baz lub albumów bezpośrednio za pomocą programu na płyty CD i DVD. Praca z aplikacją stała się również znacznie wygodniejsza i wydajniejsza, a to za sprawą udostępnienia rozbudowanego menu kontekstowego oraz specjalnego okna (Image Basketu), w którym tymczasowo przechowywane są zdjęcia wybierane przez nas do późniejszej edycji.

Programiści z firmy ACD System wiele innowacji wprowadzili i do pozostałych dwóch składników pakietu. Znany z poprzedniej wersji FotoCanvas 3 zmienił nazwę na ACD Photo Editor i oferuje teraz wiele zaawansowanych funkcji edycji obrazu. Początkujący użytkownicy mogą korzystać m.in. ze specjalnego “asystenta” (Photo Correction Wizarda), który w kilku krokach przeprowadzi ich przez najważniejsze czynności, niezbędne do uzyskania pożądanego wyglądu fotografii: obrót, kadrowanie, wyostrzanie, korekcję tonalna i kolorystyczną oraz redukcję efektu czerwonych oczu. Ci bardziej zaawansowani docenią za to narzędzia krzywych kolorów i wskaźnik prześwietlonych obszarów kadru, a także możliwość wykorzystania profesjonalnego systemu zarządzania kolorem, bazującego na standardzie ICM 2.0 i profilach ICC.

Ze wspomnianego systemu korzysta także program ACD FotoSlate 3, dzięki czemu drukowane z aplikacji zdjęcia wiernie odwzorowują kolorystykę samych plików. Aplikacja ta ułatwia optymalne wykorzystanie papieru fotograficznego – za pomocą narzędzia Paper Saver Wizard możemy bowiem tak rozmieścić nasze zdjęcia, by zmieściło się ich na arkuszu maksymalnie dużo. FotoSlate dysponuje także opcjami dodawania ramek oraz funkcjami poprawiania jakości wydruków zdjęć pochodzących ze stron internetowych lub z aparatów wbudowanych w telefony komórkowe.

Więcej:bezcatnews