Bez kabla, bez baterii

A4Tech wprowadził na rynek całkowitą nowość w świecie quot;gryzoniquot; - myszkę, która do pracy pobiera energię wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej

Obecnie na rynku podzespołów komputerowych obserwuje się ciągły wzrosty zainteresowania akcesoriami bezprzewodowymi. Urządzenia te cechują duża funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Niestety, mają one jedną zasadniczą wadę: potrzebują dodatkowego zasilania – zwykle stosunkowo ciężkich akumulatorów. Myszka Wireless Optical Mouse Batery Free (NB-30) tajwańskiej firmy A4Tech jest jedną z propozycji rozwiązania tego problemu. Opisywany zestaw składa się nie tylko z samego „gryzonia”, ale przede wszystkim ze specjalnej podkładki, która po podłączeniu do portu USB służy za bezprzewodowy zasilacz. Urządzenia do pracy wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Ruszając myszką w polu magnetycznym wytworzonym przez podkładkę, generujemy prąd niezbędny do zasilania „gryzonia”.

Na pierwszy rzut oka myszka zdumiewająco przypomina produkty z serii SWOP-3. Jedyna zauważalna różnica to zmieniona rolka – poszerzono ją, co w efekcie przyczyniło się do poprawienia komfortu pracy. Wnętrze urządzenia wypełniono specjalnymi układami służącymi do bezprzewodowego pobierania energii. W obudowie znalazł się też sensor optyczny pracujący z rozdzielczością 620 cpi. Mimo że dziś większość modeli korzysta z dokładniejszych czujników (800 cpi), to jednak do płynności ruchu kursora A4Techa nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Niestety, producent nie wyposażył modelu NB-30 w dodatkowe przyciski oraz dwie rolki często występujące w innych modelach tej azjatyckiej firmy.

A4Tech NB-30 Battery Free Wireless Optical Mouse
Złącze/typ transmisji: USB/radiowa RFID
Technologia: optyczna 620 cpi
Obsługiwane systemy: Windows 98 SE/Me/2000/XP, Mac OS 9.0, Mac OS X
Obudowa: plastik
Liczba przycisków: 3, w tym jeden w rolce
Zasilanie: bezprzewodowe z podkładki pod mysz
Ciężar: 77 g myszka, 181 g podkładka
Gwarancja: 24 miesiące
+ niewielki ciężar (brak baterii zasilającej), wygodne użytkowanie
– miejsce pracy ograniczone do podkładki zasilającej, brak dodatkowych przycisków
Cena: 80 zł
www.megabajt.com.pl

Podkładka, oprócz tego że jest przekaźnikiem energii, pełni także funkcję anteny odbierającej sygnały radiowe nadawane przez myszkę. Produkty pracują w paśmie częstotliwości 125 kHz z wykorzystaniem technologii RFID – system ten pozwala na jednoczesną pracę w pobliżu siebie do stu urządzeń tego samego typu, bez wzajemnego zakłócania sygnału. W górnym rogu podkładki producent umieścił dwie diody informujące użytkownika o pracy „gryzonia” i nawiązaniu z nim połączenia.

Zarówno wykonaniu myszki, jak i mousepada nie można niczego zarzucić. Praca z zestawem A4Tech NB-30 jest przyjemna, a „gryzonia” prowadzi się bardzo swobodnie. Dzięki temu, że myszka nie wymaga baterii, nie tylko obniżono jej ciężar, ale przede wszystkim poprawiono funkcjonalność jej użytkowania – nie trzeba pamiętać o wymianie baterii ani co chwilę ładować akumulatorów. Niewielką niedogodnością w pracy z modelem NB-30 jest konieczność wykorzystywania dołączonej podkładki. Na szczęście nie bywa to zbyt uciążliwe, gdyż została ona zaprojektowana zgodnie z zasadami estetyki i ergonomii. Cały zestaw jest bez wątpienia bardzo ciekawą propozycją, skierowaną do ludzi lubiących wygodę i nowości.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.