Kumpel admina

Opisywany kilka miesięcy temu SMS 2003 (patrz: $(LC90556:Test programu System Management Server 2003)$) ma poważnego konkurenta – pakiet PC-Duo Enterprise. Przeznaczenie obu jest podobne, tj. zarządzanie i diagnostyka zasobów komputerowych w firmie. Pierwszą, rzucającą się w oczy cechą PC-Duo jest jego modułowość. W skład pakietu wchodzi kilka narzędzi, z których każde wspomaga inny obszar zarządzania siecią, co oszczędza administratorowi nieustannego biegania pomiędzy komputerami w celu inwentaryzacji, instalacji oprogramowania czy też pomocy początkującym użytkownikom.

Podstawowym elementem PC-Duo jest konsola (Enterprise Console), z poziomu której zarządzamy wszystkimi funkcjami programu. Dysponuje ona własną bazą danych (w formacie Accessa), w której zapisane są informacje pozyskane w trakcie inwentaryzacji i monitorowania komputerów. Oczywiście na zarządzanych pecetach należy wcześniej zainstalować stosowne oprogramowanie, tzw. agenty. Służą one do sprawdzania komputerów i przekazywania zebranych informacji do serwera, którym jest wspomniana Enterprise Console.

PC-Duo Enterprise 2.30
Wymagania (Enterprise Console): Windows 98/Me/NT4/ 2000/XP, ok. 170 MB na dysku
Wymagania (klient): DOS 3.3 (lub nowszy)/Windows 3.1/ 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 12 MB na dysku
+ modułowa budowa, przejrzysta i wygodna konsola administratora
Cena: 6700-28 000 zł (10-50 stanowisk)
www.itd.com.pl

Bardzo istotne są moduły przeznaczone do inwentaryzacji sprzętu i aplikacji. Pozwalają one na automatyczne i – co najważniejsze – zdalne zebranie informacji o wszystkich komponentach sprzętowych znajdujących się w monitorowanych komputerach. Administrator po takiej operacji powinien znać parametry procesorów, wielkości RAM-u i dysków oraz szczegóły dotyczące kart graficznych i sieciowych. Z kolei inwentaryzacja oprogramowania wykaże, jakie aplikacje i pliki znajdują się na dyskach użytkowników. Co więcej, możliwe jest obserwowanie zmian wybranych plików. Te opcje znacznie ułatwiają życie osobom odpowiedzialnym za sprawne funkcjonowanie komputerów. Pozwalają wykrywać nielegalne modyfikacje pecetów (np. podmianę przez użytkownika jakiegoś komponentu) czy też zainstalowanie niedozwolonych aplikacji.

Innym nieocenionym modułem jest narzędzie do dystrybucji oprogramowania. Ma ono za zadanie przygotowanie odpowiednich pakietów, przesłanie na wszystkie lub wybrane wg różnorakich kryteriów komputery oraz zainstalowanie ich tam. Mogą to być zarówno nowe aplikacje, jak i poprawki do już działających. Instalacja może się odbywać bez udziału użytkownika. Ważne jest też, że PC-Duo potrafi wykorzystać przy dystrybucji mechanizm Wake on LAN, czyli włączyć peceta, jeżeli w czasie zaplanowanym na instalację był on wyłączony.

Kolejny moduł – Remote Control – służy do zdalnej kontroli wybranego komputera. Funkcja ta oszczędza administratorom często uciążliwego przemieszczania się do oddalonych maszyn. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych sieci. Każdy składnik PC-Duo oferuje obszerne mechanizmy raportowania. Kilkadziesiąt dostępnych raportów możemy zapisywać w formacie Worda, Excela bądź jako pliki HTML. Dla potencjalnych użytkowników PC-Duo ważne jest też, że poszczególne moduły mogą być kupowane oddzielnie i wdrażane w miarę potrzeb.

Więcej:bezcatnews