Po-Gadu-szki przez VoIP

Twórcy popularnego komunikatora Gadu-Gadu przy współpracy z firmą Neutron-IT wyposażyli swój produkt w możliwość prowadzenia rozmów głosowych typu PC2Phone. Tele Gadu-Gadu to wtyczka dołączana standardowo do komunikatora w wersji 6.1 i umożliwiająca wykonywanie tanich połączeń krajowych oraz międzynarodowych. Tym samym GG dołączyło do grona polskich programów komunikacyjnych obsługujących technologię VoIP ($(LC125284:Komputerofon)$).

Korzystanie z TeleGG sprowadza się do wybrania numeru aparatu stacjonarnego lub komórkowego i wciśnięcia przycisku Dzwoń. “Wykręcając” numer, możemy również skorzystać z naszej listy kontaktów. Aby zapewnić użytkownikom kontrolę nad billingami, programiści wyposażyli TeleGG w system gromadzenia informacji o połączeniach i kosztach. Billing pobierzemy ze specjalnego serwera. Z poziomu aplikacji można również zasilić konto użytkownika za pomocą popularnych systemów płatności. Wszystko odbywa się w dogodnym systemie przedpłat. Niestety, w porównaniu ze Skypem, koszty połączeń np. z USA są nieco wyższe (połączenie krajowe 9 gr./ międzynarodowe 10 gr.)

Tele Gadu-Gadu (GG 6.1)
Wymagania: mikrofon, słuchawki, karta dźwiękowa; Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003; ok. 4 MB na dysku
+ ergonomiczny interfejs, billing i opłaty w systemie przedpłat (pre-paid), wykorzystanie listy kontaktów
– brak obsługi proxy
Cena: freeware
www.neutron-it.com

W zakresie obsługi połączenia TeleGG nawiązuje do dobrych standardów: użytkownik może regulować głośność słuchawek i czułość mikrofonu. Dodatkowym atutem są filtry redukujące szumy i efekt echa.

Dopracowany system transmisji głosu sprawia, że jakość rozmowy jest zadowalająca już przy połączeniu modemowym. Aplikacja działa również w sieciach z translacją adresów (NAT) oraz przez poprawnie skonfigurowany firewall, tzn. z udostępnionymi portami 4569 (UDP) i 443 lub 80 (TCP). Komunikator wyposażono w funkcję informowania użytkownika o zablokowaniu któregoś portu. Niestety, poważnym problemem dla użytkowników wielu sieci osiedlowych czy korporacyjnych jest brak obsługi połączeń za pośrednictwem serwerów proxy.

Więcej:bezcatnews