Dostępny wszędzie

W niezwykle popularnym systemie Microsoftu mamy do dyspozycji tzw. zdalny Pulpit Windows – mechanizm, dzięki któremu np. pomożemy naszym znajomym w rozwiązaniu problemów z oprogramowaniem bez wychodzenia z domu. To, co tylko czasami przydaje się domowym użytkownikom, jest znacznie bardziej atrakcyjne dla administratorów sieci LAN. W ich wypadku warto jednak zastosować inne aplikacje.

Jednym z narzędzi ułatwiających im pracę jest przetestowany przez nas Symantec pcAnywhere 11.5. Najczęś-ciej do zadań firmowego informatyka należy utrzymanie w sprawności wielu różnych maszyn. Rozwiązywanie ewentualnych problemów z nimi wymaga często, aby zarządca miał dostęp do wszystkich serwerów. W wypadku gdy znajdują się one w odległych od siebie miejscach, nawet w obrębie jednego budynku, administrator będzie tracił czas i energię na bieganie po piętrach. Konfiguracja takich maszyn nie zawsze wymaga fizycznej obecności specjalisty. Wystarczy, że uzyska on dostęp do systemu dzięki opisywanemu oprogramowaniu.

Symantec pcAnywhere 11.5
Wymagania: Windows 98/Me/NT/2000/2003 Server/XP/CE 4.2; Linux 2.4/2.6, ok. 30 MB na dysku
+ zdalne zarządzanie komputerami pracującymi pod kontrolą Windows i Linuksa, obsługa z poziomu przeglądarki WWW i urządzeń Pocket PC, szyfrowanie transmisji, niezależny moduł transferu plików
– brak polskiej wersji, wysoka cena licencji
Cena: 770 euro (wersja na 5 stanowisk) www.symantec.pl

Pakiet Symanteca pozwala nam nie tylko bezpośrednio zarządzać zdalnymi maszynami, korzystając z graficznego interfejsu, tak jak ma to miejsce podczas używania systemowego mechanizmu zdalnego Pulpitu. Jeśli chcemy tylko przesłać pliki pomiędzy komputerami, to wystarczający będzie do tego celu specjalizowany moduł. Dzięki niemu uda nam się szybciej pobrać odpowiednie zbiory. Zazwyczaj podczas zdalnej pracy w trybie graficznym przesyłanych jest sporo danych (głównie elementów GUI), które sporo “ważą”. Używając wyspecjalizowanego klienta do operacji na plikach, “zaoszczędzimy” na paśmie sieciowym, a tym samym skończymy pracę szybciej. Warto także zauważyć, że pcAnywhere podczas transferu wszelkich danych może je odpowiednio kodować (między innymi algorytmem AES). Dzięki temu, niezależnie, czy przesyłamy pliki czy zarządzamy graficznie Pulpitem, będziemy pewni poufności naszych danych.

Dla administratorów sieci firmowych przydatne okażą się także inne funkcje programu. Możemy zdalnie ingerować w ustawienia komputerów użytkowników, instalować oprogramowanie, uruchamiać np. skaner antywirusowy, a także automatyzować tego typu zadania. Szczególnie przydatne okazują się funkcje zdalnej edycji Rejestru, przeglądania systemowego Dziennika zdarzeń i inne zaawansowane narzędzia administracyjne.

Najważniejszą zmianą w obecnej wersji pcAnywhere’ajest wprowadzenie obsługi systemów spod znaku pingwina oraz urządzeń mobilnych. W tym pierwszym wypadku administrator skorzysta z napisanego w Javie apletu Web Remote, dzięki któremy będzie zarządzał udostępnionymi w sieci serwerami za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. W praktyce, aby ten moduł poprawnie funkcjonował, trzeba mieć zainstalowaną tzw. wirtualną maszynę Javy Suna. Podczas testów z wykorzystaniem odmiany J2RE Blackdown 1.4.2 aplet Web Remote nie chciał się poprawnie uruchomić. Zastosowanie najnowszej odmiany środowiska Javy od Suna rozwiązało ten problem.

Dla administratorów, którzy z racji wykonywanej pracy muszą często podróżować, niezwykle przydatną opcją najnowszego pcAnywhere’a okaże się moduł do zdalnego zarządzania maszynami z wykorzystaniem urządzeń mobilnych typu Pocket PC, pracujących pod kontrolą systemu Microsoft Windows CE 4.2. Oczywiście, aby wygodnie używać pcAnywhere’a podczas pracy na takim urządzeniu, musi ono być wyposażone w kartę sieciową WiFi i być w zasięgu sieci takiego typu. Jeśli łączność z nadzorowanymi serwerami nawiążemy przez modem GPRS, musimy się liczyć z nieco mniejszym komfortem pracy.

Produkt Symanteca stał się niezwykle rozbudowanym narzędziem dla osób zajmujących się zarządzaniem wieloma komputerami. Po zainstalowaniu programu na serwerach, odległość od nadzorowanych maszyn przestaje mieć znaczenie. Obsługa programu z poziomu wyspecjalizowanej aplikacji Windows, przeglądarki internetowej czy też urządzenia mobilnego sprawia, że najnowsza wersja produktu to niezwykle uniwersalne, a przy tym bezpieczne środowisko pracy dla administratora.

Więcej:bezcatnews