Nauka w Stumilowym Lesie

Znany wszystkim Miś o Bardzo Małym Rozumku został bohaterem serii programów edukacyjnych dla kilkulatków: Kubusiowego Przedszkola. Seria składa się z trzech części: dla maluchów, średniaków i starszaków. Programy różnią się między sobą dość istotnie. Im młodsze dziecko, dla którego jest przeznaczona dana część, tym więcej w niej elementów rozrywkowych: animacji i przerywników filmowych, tym prostszy interfejs i większe elementy aktywne, dzięki czemu niewprawna rączka łatwiej trafia myszką we właściwe miejsce. Obsługa wszystkich programów jest niemal taka sama, a polega na klikaniu myszką bądź przesuwaniu odpowiednich, wyraźnie widocznych elementów. Dzięki temu dziecko przyzwyczajone do jednej części aplikacji nie pogubi się w następnej. Z drugiej strony układ ćwiczeń i plansze, z których je wybieramy, są za każdym razem inne, co zapobiega znużonemu “to już było”. Maluchy wybierają po prostu partnera do zabawy spośród postaci siedzących na pagórku; każda postać odpowiada jednemu rodzajowi ćwiczeń. Średniaki wędrują z Puchatkiem od domku do domku, przygotowując przyjęcie urodzinowe Kłapouchego, starszaki zaś razem z Krzysiem wybierają się do szkoły.

Puchatek powiększa rozumek
Wymagania: Windows 9x/Me/XP, ok. 40 MB na dysku
+ zgodność z programem nauczania dla przedszkoli, wszechstronnie rozwijające ćwiczenia, zabawowa konwencja
Cena: 59,90 zł (za każdą część)
www.dzieci.cdprojekt.info

Seria jest zgodna z programem nauczania dla przedszkoli, choć oczywiście nie realizuje go w całości. Maluchy zapoznają się z kolorami, oswajają z parami pojęć typu mniejszy-większy oraz z literami i cyframi. Nie muszą się ich na razie uczyć; po prostu lektor odczytuje te litery, które znajdą się w zasięgu kursora. Niektóre ćwiczenia w tej części serii nie wymagają nawet klikania. Wystarczy, jeśli dziecko naprowadzi kursor na właściwe miejsce ekranu. Średniaki między innymi gotują zupę z makaronem w kształcie zadanych liter i szukają podobieństw na zdjęciach krewnych Sowy. Starszakom proponuje się znacznie bardziej wymagające zabawy: dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, dopasowywanie wyrazów, tak aby utworzyły sensowne zdanie (lektor odczytuje i wyrazy, i zdekompletowane zdanie), określanie kierunków i inne.

W każdej części mamy też ćwiczenie muzyczne polegające na rozpoznawaniu dźwięków lub samodzielnym budowaniu ich sekwencji. Dzieci znajdą w programach również elementy służące poznawaniu języków angielskiego i francuskiego. Powtarzanie słówek nie nauczy wprawdzie przedszkolaków porozumiewania się w tych językach, ale oswoi je z obcymi dźwiękami i z faktem, że te same rzeczy mogą się różnie nazywać. Choć oczywistym przeznaczeniem Kubusiowego Przedszkola jest przygotowanie dzieci do nauki szkolnej, gwarantuje ono małym użytkownikom pyszną zabawę zamiast mozołu nauki.

Więcej:bezcatnews