Szybki, szybszy, najszybszy…

Monitor z czasem odpowiedzi matrycy wynoszącym 8 milisekund nie zawsze musi być lepszy od urządzenia z wyświetlaczem 12-milisekundowym. Zobaczmy, czy tę tezę potwerdzą wyniki testów trzech monitorów LCD z czasem odpowiedzi matrycy 8, 12 i 16 ms

Podczas zakupu monitora LCD bardzo wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na czas reakcji matrycy. W końcu niemal każdy komputer służy czasem do obejrzenia filmu czy „odpalenia” gry. Wielu użytkowników zraziło się do „elcedeków”, gdy przyszło im korzystać z multimediów na bardzo smużących panelach. Z opisanymi niżej modelami nie ma podobnych problemów.

By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na ich specyfikacje. BenQ FP71E+ od razu zwraca uwagę rekordowo niskim czasem reakcji (8 ms). Pozostałe dwa – BenQ FP71G oraz Eizo FlexScan L578 – również należą do najszybszych modeli na rynku (odpowiednio 12 oraz 16 milisekund). Teoretycznie już na pierwszy rzut oka widać, który z nich jest lepszy dla gracza, ale testy przyniosły kilka niespodzianek. O tym jednak nieco dalej.

BenQ FP71E+
Ocena ogólna (POWER): 88
Opłacalność (ECONO): 80
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 500:1
Jasność: 300 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 8 ms
Maks. kąty widzenia: 140° (poziom)/130° (pion)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy, door-to-door
wbudowane głośniki, wysoka jakość obrazu, małe smużenie
małe możliwości regulowania pozycji wyświetlacza
Cena: 1715 zł
www.benq.pl
BenQ FP71G
Ocena ogólna (POWER): 82
Opłacalność (ECONO): 100
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 500:1
Jasność: 260 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 12 ms
Maks. kąty widzenia: 140° (poziom)/130° (pion)
Złącza: analogowe D-Sub
Gwarancja: 36 miesięcy, door-to-door
małe smużenie, dobra jakość obrazu, niska cena
małe możliwości regulowania pozycji wyświetlacza, ubogie wyposażenie
Cena: 1190 zł
www.benq.pl

„Szybszy” z modeli BenQ ma raczej przeciętne wyposażenie. Wbudowano w niego złącze cyfrowe i głośniki, a OSD oferuje sporo możliwości, ale z drugiej strony – można mieć zarzuty do ergonomii. Przyciski są ukryte i mało wygodne, a pozycję wyświetlacza reguluje się tylko w jednej płaszczyźnie. Monitor nadrabia to jednak dość przystępną ceną oraz wynikami pomiarów. Wyświetla obraz wysokiej jakości – stabilny, nasycony, o dobrym kontraście. Smuży bardzo mało, co wydaje się zrozumiałe, biorąc pod uwagę czas reakcji matrycy. Zawiodą się jednak osoby, które oczekiwały spektakularnych wyników testu możliwości. Smugi, choć delikatne, wciąż są widoczne, a ruchome powierzchnie – nieco rozmyte. Patrząc na obraz, nie można poznać, że mamy do czynienia z modelem ośmiomilisekundowym. Wygląda on jak porządna „dwunastka”.

Łatwo to potwierdzić, jeśli porówna się FP71E+ z FP71G. Drugi model, choć pozbawiony złącza DVI i wyposażony w matrycę 12 ms, niewiele ustępuje pierwszemu. Obraz w filmach i grach jest tylko nieco gorszy z uwagi na lekkie smużenie. Tymczasem FP71G kosztuje ponad 500 zł mniej! Czyni go to rozsądną alternatywą dla E+ nawet mimo ubogiego wyposażenia.

Eizo FlexScan L578
Ocena ogólna (POWER): 100
Opłacalność (ECONO): 60
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 1000: 1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 16 ms (przeciętny 12 ms)
Maks. kąty widzenia: 178° (poziom)/178° (pion)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D, 2 x USB 2.0
Gwarancja: 60 miesięcy, door-to-doo
czujnik do automatycznej regulacji jasności, bogate OSD, praktycznie niezauważalne smużenie
wysoka cena
Cena: 2935 zł
www.alstor.com.pl

Oba monitory BenQ są bardzo dobre, jednak najlepszym okazał się nieoczekiwanie panel, który teoretycznie powinien być wolniejszy. Eizo FlexScan L578 mimo matrycy 16 ms praktycznie nie smuży! Wywołał w redakcji małą konsternację. W teście, który polegał na mierzeniu smugi ciągnącej się za ruchomym obiektem, nie dało się wspomnianej smugi dostrzec. Przekłada się to na doskonały obraz w grach i filmach.

L578 może spokojnie konkurować z ośmiomilisekundowym FP71E+, a w kilku miejscach wyraźnie go pokonuje. Po raz kolejny okazało się, że uzyskane wyniki pomiarów nie stoją w zgodzie z tym, co można wywnioskować nie tylko na podstawie specyfikacji. Spore znaczenia ma tu pewnie fakt, że firma Eizo podaje maksymalny możliwy czas reakcji, podczas gdy w wypadku produktów konkurencji podawany jest czas minimalny.L578 odznacza się bogatym wyposażeniem. Oprócz regulowania pozycji we wszystkich płaszczyznach ma bardzo dobre głośniki (z funkcją SRS WOW), hub USB 2.0 full speed oraz aplikację sterującą. OSD oferuje ogromną liczbę ustawień. Ciekawym dodatkiem jest wbudowany czujnik, automatycznie dostosowujący parametry wyświetlacza do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu.

Podejrzewam, że każdy opisywany monitor znajdzie własną grupę odbiorców. Produkt Eizo polecam wszystkim, którzy mają odpowiednio zasobną kieszeń i są zainteresowani najwyższą jakością. BenQ FP71E+ to świetna propozycja dla osób, które szukają monitora mało smużącego i przystępnego cenowo. Z kolei oszczędni, którzy chcą mieć przyzwoity monitor za możliwe najmniejszą kwotę, powinni przyjrzeć się bliżej FP71G.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.