Zrób to hurtem

Jednym z nich jest moduł do skanowania, oferujący między innymi możliwości wsadowego przetwarzania oraz kopiowania obrazów. Temu właśnie składnikowi IrfanView poświęcimy niniejszy artykuł. Zawarte w nim informacje powinny przydać się przede wszystkim tym osobom, które zgromadziły pokaźną kolekcję zdjęć wykonanych za pomocą aparatu analogowego i obecnie – zgodnie z panującym powszechnie trendem – zamierzają zdigitalizować swoje zbiory.

Jak się podłączyć?

Zanim przystąpimy do przerabiania papierowych fotografii na pliki graficzne, musimy zapewnić współpracę aplikacji ze skanerem. IrfanView jest w pełni zgodny ze specyfikacją TWAIN (patrz: ramka na $(LC129899: Zrób to hurtem)$ i $(LC9959:Współpraca profesjonalnego sterownika TWAIN z tanim skanerem.)$). Oznacza to, że przeglądarka może pobierać obrazy z dowolnych urządzeń cyfrowych, które komunikują się z komputerem z wykorzystaniem tego standardu. Większość domowych skanerów (podłączanych do portów LPT i USB) “rozumie” specyfikację TWAIN. Rzadko wykorzystuje się ją w aparatach i kamerach cyfrowych. Te urządzenia udostępniają bowiem zapisane filmy oraz zdjęcia dzięki oprogramowaniu zawartemu w systemie Windows lub korzystają z własnych sterowników.

W dalszej części artykułu będziemy mówili o współpracy programu IrfanView ze skanerem. Powinniśmy jednak pamiętać, że wszystkie przedstawione informacje można odnieść do dowolnego urządzenia, które jest zgodne ze specyfikacją TWAIN.

Najpierw wybierz źródło

Dzięki standardowi TWAIN aplikacje potrafią komunikować się z wieloma skanerami podłączonymi do komputera, lecz w danym momencie możliwe jest korzystanie tylko z jednego urządzenia. Z tej przyczyny przed użyciem sprzętu lub przed każdą jego zmianą należy określić, skąd oprogramowanie powinno pobierać dane. W wypadku programu IrfanView musimy skorzystać z opcji Wybierz źródło TWAIN… dostępnej w menu Plik. Po jej kliknięciu wyświetlone zostanie systemowe okno wyboru źródła.

Jeśli korzystamy ze skanera komunikującego się z pecetem przez port USB, może się zdarzyć, że zobaczymy dwa dostępne źródła TWAIN, chociaż w rzeczywistości do komputera podłączony jest tylko jeden skaner. Taką właśnie sytuację ilustruje rysunek u dołu strony. Pojawienie się na liście źródeł dwóch różnych wpisów wynika z faktu zdublowania oprogramowania dla skanera. Przeznaczone dla niego drivery producenta zostały po prostu zainstalowane równolegle ze sterownikami systemu Windows.

Nie musimy się tym przejmować. Specyfikację TWAIN zaprojektowano tak, aby nie dochodziło do żadnych konfliktów na tle programowo-sprzętowym – nawet wtedy, gdy dla tego samego urządzenia zostały zainstalowane dwa drivery. W takiej sytuacji każdy sterownik będzie po prostu udostępniał użytkownikowi inne oprogramowanie sterujące skanerem. Z którego z nich powinniśmy skorzystać? Najlepiej będzie po prostu przetestować obydwa programy (systemowy oraz dostarczony przez producenta urządzenia) i wybrać ten, który jest zdaniem użytkownika bardziej funkcjonalny, oferuje więcej opcji lub okazuje się przyjemniejszy w obsłudze.

Powinniśmy jeszcze tylko pamiętać, że systemowy sterownik Windows dla urządzeń USB należy do oprogramowania typu hot swap. Jeśli użytkownik wyjmie kabel skanera z portu USB, to urządzenie przestanie być widoczne. Systemowy driver zniknie z okna wyboru źródła TWAIN. Będziemy wówczas widzieli jedynie sterownik udostępniony przez producenta.

Pierwsze skany

Aby uruchomić w IrfanView proces skanowania, należy rozwinąć menu Plik i wskazać opcję

Przechwyć (skanuj)…

Możemy także nacisnąć kombinację klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[A]. Jeśli przeglądarce graficznej uda się skomunikować z oprogramowaniem skanera, zostanie wyświetlone okno parametrów skanowania. Przykładowy wygląd takiego okna przedstawiamy na kolejnym zrzucie ekranowym. Oczywiście należy liczyć się z tym, że zobaczymy nieco inny obraz – zależy to od tego, jakim modelem skanera dysponujemy, oraz od zainstalowanego oprogramowania sterującego urządzeniem.

Gdy wystąpi jakikolwiek błąd, zobaczymy stosowny komunikat. Zdarzy się to na przykład wtedy, gdy nie zainstalowaliśmy odpowiedniego oprogramowania albo kiedy skaner nie został w ogóle podłączony do komputera lub zasilania. Jeśli natomiast sprzęt działa prawidłowo, jest podłączony do zasilania, a driver zainstalowany i może się ze sprzętem komunikować, zobaczymy programowy panel sterujący. Będziemy mogli dzięki niemu zdefiniować parametry przechwytywania obrazu. Musimy poświęcić im kilka zdań, ponieważ od tego, co wpiszemy w odpowiednich polach i jakie opcje włączymy, zależy nie tylko jakość wynikowych plików graficznych, ale również to, ile czasu przyjdzie nam czekać na otrzymanie cyfrowych obrazków.

Więcej:bezcatnews