Akrobacje doskonałe

Na początku br. roku na rynek trafiła kolejna wersja aplikacji do tworzenia dokumentów elektronicznych w formacie PDF – Adobe Acrobat. Tym razem oferowana jest ona w dwóch (a nie jak poprzednio trzech) komercyjnych odmianach: Acrobat Standard i Acrobat Professional. Utworzone za ich pomocą dokumenty będziemy mogli bez problemu przeglądać dzięki udostępnieniu zaktualizowanej wersji popularnej, bezpłatnej przeglądarki plików PDF – Adobe Acrobat Readera.

W wersji Professional pakietu zwraca uwagę pojawienie się nowego składnika – Adobe LiveCycle Designera, programu przeznaczonego do tworzenia interaktywnych elektronicznych formularzy XML i zapisywania ich w formatach PDF lub HTML. Za jego pomocą możliwe jest projektowanie np. wniosków kredytowych, wzorów faksów i innych pism oraz importowanie uzyskanych za ich pośrednictwem danych do innych aplikacji z wykorzystaniem standardów XML, OLEDB i usług sieciowych. Formularze przygotowane w Designerze automatycznie dostosowują swój rozmiar do wpisanych danych, a zaimplementowana w nich obsługa technologii podpisu elektronicznego ułatwia dokonywanie za ich pośrednictwem transakcji elektronicznych. Użytkownicy mogą przeglądać przygotowane w ten sposób dokumenty i wprowadzać do nich informacje, korzystając z przeglądarki internetowej, Adobe Acrobata lub bezpłatnej aplikacji Adobe Reader.

Adobe Acrobat 7.0
Wymagania: Windows 2000 Professional (SP2)/XP Professional lub Home Edition/XP Tablet PC Edition, ok. 460 MB miejsca na dysku (plus 300 MB na plik wymiany)  –  Acrobat 7.0 Professional, ok. 360 MB miejsca na dysku  –  Acrobat 7.0 Standard
+ prosta i wygodna konwersja dokumentów tworzonych w wielu popularnych aplikacjach do zbiorów PDF, zaawansowane narzędzia ochrony plików
– brak lokalizacji interfejsu w Designerze
Cena: ok. 2530 zł (Professional), ok. 1580 zł (Standard)
www.adobe.com

Obecność nowego narzędzia to jednak nie jedyna zaleta rozszerzonej edycji pakietu. Adobe Acrobat Professional, w odróżnieniu od wersji Standard, pozwala na tworzenie plików PDF z dokumentów Microsoft Project, Microsoft Visio i AutoCAD z zachowaniem warstw w dokumentach technicznych oraz udostępnia narzędzia sprawdzające poprawność plików. Oferuje również rozbudowane funkcje drukowania, podglądu i posługiwania się dokumentami dużego formatu, które adresowane są głównie do osób wykorzystujących format PDF w poligrafii.

Z kolei Adobe Acrobat w wersji Standard skierowany jest przede wszystkim do instytucji i firm, którym zależy na zintegrowanej wymianie dokumentów wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Dzięki możliwości stosowania w przygotowywanych plikach elektronicznych podpisów i certyfikatów mogą być one w bezpieczny sposób wymieniane za pośrednictwem Sieci, a ich autentyczność nie powinna budzić żadnych podejrzeń. Użytkownicy tego programu mogą zezwolić na komentowanie, wprowadzanie zmian i zatwierdzanie korespondencji czy pism nawet tym swoim współpracownikom, którzy dysponują jedynie Acrobat Readerem 7.0. Poprzez naciśnięcie jednego przycisku Adobe Standard umożliwia również konwertowanie do formatu PDF stron internetowych i dokumentów utworzonych w aplikacjach pochodzących z pakietu Microsoft Office.

W sprzedaży pojawiła się już wersja pakietu umożliwiająca tworzenie dokumentów w językach środkowoeuropejskich oraz oferująca polskojęzyczny interfejs Acrobata i Distillera. Designer dostępny jest jednak jedynie w wersji anglojęzycznej.

Więcej:bezcatnews