Moc wiedzy

W czasach studenckich najczęściej używanymi pozycjami mojej biblioteczki były słownik wyrazów obcych i encyklopedia. Od kilku lat kurzą się niemiłosiernie, bo po wszelką wiedzę sięgam do Internetu. Czy to aby na pewno rozsądne postępowanie?

Choć Sieć jest skarbnicą wiedzy wszelakiej, nieprędko zastąpi multimedialne wydawnictwa w rodzaju Atlasu Świata PWN. Łatwość wyszukiwania, natychmiastowa dostępność i wewnętrzna spójność takich źródeł wiedzy to ich podstawowe zalety. Naprawdę warto zafundować sobie takie kompendium, tym bardziej, że jego cena nie jest wygórowana, a sposób korzystania nader wygodny. Najważniejsza zaleta programu to ogromna dawka odpowiednio posegregowanej wiedzy. W tym miejscu należy zacytować kilka liczb: na wydawnictwo składa się 57 tys. haseł encyklopedycznych, 170 map, 1000 artykułów i 5000 rysunków, zdjęć oraz schematów. Zaraz, nie za dużo tego? Otóż nie, gdyż Atlas, wbrew ścisłemu znaczeniu tego słowa, nie jest tylko zbiorem map – i chwała mu za to! To przebogata skarbnica wiedzy o naszej planecie w aspektach głównie geograficznym i biologicznym, z elementami astronomii i antropologii. Łatwo je uzupełnić o dane historyczne i kulturowe, dokupując inne składniki Portalu PWN, np. słowniki, encyklopedię czy atlas historyczny. Program trzymający w karbach całą tę wiedzę jest wygodny w obsłudze, wyposażony w mechanizm wyszukujący, doskonale hipertekstowy (aktywne są również mapy) i oczywiście… podłączony do Internetu (dodatkowe źródła wiedzy).

Atlas Świata PWN
Wymagania: Windows 9x/Me/2000/XP, ok. 440 MB na dysku (instalacja standardowa) lub 1,4 GB (pełna)
bogactwo wiedzy, możliwość pełnej instalacji na dysku, dodatkowy program Definicje PWN
Cena: 64 zł
www.pwn.pl

Całość uzupełnia aplikacja Definicje PWN, zgodnie z nazwą zawierająca jedynie podstawowe informacje encyklopedyczne i słownikowe (ale za to w ogromnej liczbie). Atlas naprawdę powinniśmy zainstalować na stałe – przy dzisiejszych pojemnościach dysków twardych 1,5 GB to drobnostka, a doskonale zabezpieczy nas przed skutkami braku połączenia z internetowymi źródłami wiedzy.

Więcej:bezcatnews