Nie dla każdego

Popularnemu niegdyś ICQ wciąż przybywa kolejnych rywali, takich jak Gadu-Gadu, Tlen czy Miranda. Walcząc z konkurencją, twórcy "icka" wprowadzili dwa lata temu odchudzoną edycję komunikatora - Lite. Obecnie ukazała się już 5 "lekka" wersja. Czy warto ją zainstalować?

Z ICQ korzystam niemal od samego początku jego pojawienia się w Internecie. Gdy ukazała się edycja Lite, postanowiłem sprawdzić, czy nie oferuje ona przypadkiem wszystkich naprawdę potrzebnych mi opcji. Okazało się, że właśnie tak jest, zatem… odinstalowałem na zawsze pełną edycję. Przyjrzyjmy się zatem najnowszej „lekkiej” wersji tego popularnego komunikatora.

Instalacja jak zwykle nie stanowi problemu nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników. Wszystkie kontakty i ustawienia z poprzedniej edycji są importowane bezbłędnie. Pierwsze uruchomienie aplikacji nie wywołuje większego zaskoczenia. Zmiany w interfejsie są naprawdę kosmetyczne. Ot, trochę zmodyfikowane okna, nieco inne ikonki, dające dostęp do najważniejszych opcji, przeniesienie na górę okna przycisków Main, Add Users, ExtrazCenter oraz dodanie kolejnych funkcji w sekcji Extraz. Czy zatem w nowym ICQ nie znajdziemy nic, co mogłoby skłonić nas do przesiadki?

ICQ 5.04
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 14 MB na dysku
+ wprowadzenie funkcji komunikacji audio-wideo
– możliwość nawiązania połączeń głosowych i wideo jedynie z innymi użytkownikami ICQ 5
Licencja: freeware
www.icq.com

Kilka nowości jednak wprowadzono. Za najważniejszą należy uznać możliwość wykorzystania kamer internetowych podczas przesyłania wiadomości. Druga ciekawa opcja nosi nazwę Push-to-Talk i pozwala na rozmowy głosowe na podobnych zasadach, jak te prowadzone za pomocą krótkofalówek. Niestety, oba te sposoby komunikacji są dostępne jedynie dla użytkowników najnowszej edycji ICQ Lite. Użytkownicy Gadu-Gadu cenią sobie możliwość dodawania opisów informujących „świat” np. o wyjściu na zakupy. Twórcy ICQ pozwalają także (opcja Status Manager) na zmianę ikonki określającej status.

Tradycyjnie za „icka” nie musimy płacić, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się na niego przesiąść. Jednak tak naprawdę możliwości ICQ 5 wykorzystają chyba jedynie ci użytkownicy, którzy mają zestaw słuchawkowy i kamerę internetową, a ich znajomi również używają nowej edycji tego komunikatora. Pozostałe osoby raczej nie zyskają zbyt wiele.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.