Odkurzony przebój

Płyta główna ASRock 775i865PE z niemal już muzealnym chipsetem współpracuje z najnowszymi dwurdzeniowymi procesorami Intela. Czy na tym kończą się jej zalety?

Idąc za przykładem redaktora naczelnego, który w poprzednim numerze CHIP-a (patrz: $(LC141007:Vista = nowy monitor!)$) zdemaskował zmowę producentów sprzętu i oprogramowania, postanowiłem napisać o podobnej sprawie. Do CHIP-owego laboratorium trafiła płyta ASRock 775i65PE. Jak można przeczytać na stronie WWW producenta, model ten współpracuje ze wszystkimi procesorami Intela w obudowie LGA775. Chyba każdemu takie stwierdzenie wydałoby się podejrzane, ponieważ trzonem konstrukcji tego ASRocka jest chipset i865PE, czyli układ obecny na rynku już blisko trzy lata, który dawniej nie współpracował z dwurdzeniowymi CPU. Skoro jednak taka informacja się pojawiła, to należało ją zweryfikować.

ASRock 775i65PE
Ocena ogólna (POWER): 55
Opłacalność (ECONO): 58
Obsługa procesorów: wszystkie modele Pentium i Celerony ze złączem LGA775
Chipset/liczba gniazd pamięci DDR: Intel 865PE/4
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/ PCI-E x1: 5/1/0/0
Liczba złączy ATA/Serial ATA/RAID: 2/2/nie
Liczba złączy USB/FireWire: 4 zewn.  +  4 wewn./0
Układ dźwiękowy: ośmiokanałowy (7.1)
Typ karty sieciowej: 100 Mb/s
Gwarancja: 24 miesiące
obsługa wszystkich procesorów Intela ze złączem LGA775, również układów dwurdzeniowych oraz modeli wymagających magistrali FSB 1066 MHz, pasywnie chłodzony układ chipsetu, bardzo atrakcyjna cena
tylko dwa złącza dla wentylatorów, brak wyprowadzonego cyfrowego złącza SPDIF, nie najlepsza wydajność
Cena: 250 zł
www.ab.pl

Czapki z głów

Dla przypomnienia: dwurdzeniowe procesory obsługiwane są przez intelowskie chipsety i945, i955, a także przez kości VIA PT880 Pro i Nvidia nForce4 SLI Intel Edition. Okazuje się jednak, że ta lista jest niepełna. Do tej pory nikt, a tym bardziej sam Intel, nie powiedział jasno, że i865PE może współpracować z Pentium D i Pentium Extreme Edition.

ASRock 775i65PE w wersji 1.03 z chipsetem Intel i865PE na pokładzie obsługuje „dwurdzeniowce”. Sprawdziłem następujące CPU: Pentium D 820 (dwa rdzenie), Pentium EE i 840 (dwa rdzenie z Hyper-Threadingiem), Pentium 4 Extreme Edition 3,73 GHz (FSB 1066 MHz) oraz wykorzystywany w procedurze testowej Pentium 4 640. Wszystkie modele działały bez zarzutu. Obsługa magistrali 1066 MHz przez i865PE też jest ewenementem w wypadku P4 EE 3,73 GHz.

Obawy budziły jedynie system trójfazowego zasilania testowanej płyty oraz 20-pinowa wtyczka zasilająca. Istniała możliwość, że wymagające sporej mocy procesory nie byłyby odpowiednio zasilane. Okazało się jednak, że nie było się o co martwić. Z dowolnym Pentium urządzenie pracowało stabilnie i nie zawieszało się podczas testów.

To tylko marketing

W tym miejscu należy postawić pytanie: dlaczego Intel nie informuje swych klientów o możliwości współpracy chipsetu i865PE z procesorami dwurdzeniowymi? Odpowiedź wydaje się prosta: bo firmie jest to nie na rękę. Najnowsze procesory są tak spozycjonowane, że z pewnością nie należą one do budżetowych. Taka sama sytuacja dotyczy chipsetów. Szkoda jednak, że cierpi na tym nieco wiarygodność giganta, bo nie da się ukryć, że starszy chipset także radzi sobie z nowymi procesorami.

Płyta główna ASRock 775i65PE świetnie nadaje się do stopniowego upgrade’u komputera. Pozwala bowiem na używanie na niej modułów pamięci DDR i karty graficznej AGP, które to tkwią zazwyczaj w naszych dotychczasowych pecetach. Wykorzystując opisywane urządzenie, zbudujemy maszynę z dwoma portami Serial ATA i dwoma gniazdami EIDE oraz ośmiokanałową kartą dźwiękową. Niestety, ASRock 775i65PE nie obsługuje pamięci DDR2 i magistrali PCI Express. Wystarczy tylko kupić dwurdzeniowy procesor i tę płytę główną, aby cieszyć się ze wzrostu wydajności.

ASRock 775i86PE odstaje pod względem osiągów od innych płyt głównych LGA775, ale instalacja na niej dwujądrowego CPU w całości zrekompensuje ten niedostatek. Overclocking jednostki centralnej i RAM-u możliwy jest tylko dzięki zmianie częstotliwości taktowania FSB.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.