Dwie krople w herbie

Konica Minolta magicolor 2430DL to dobra propozycja dla biur, które chcą zminimalizować koszty druku kolorowych materiałów. Sprawdziliśmy, kiedy ta drukarka drukuje lepiej niż modele atramentowe

Jeśli użytkowników kolorowych „laserówek” zapytamy, czego oczekują od producentów tych urządzeń, to usłyszymy, że przede wszystkim obniżenia cen i poprawy jakości druku. I chyba nikt nie wspomni o rozbudowie funkcjonalności. Tymczasem firma Konica Minolta poszła w tym kierunku. Pierwszym elementem, który zauważymy w drukarce 2430DL, jest port USB do obsługi funkcji PictBridge (patrz: $(LC109116:Nie włączaj peceta!)$). Czy to przejaw szaleństwa japońskich inżynierów? Kto tego będzie używał, skoro wydruki z atramentowej „plujki” charakteryzują się lepszą jakością? To prawda, ale przewaga urządzeń atramentowych topnieje w oczach, jeśli tylko wydruk zostanie wykonany na zwykłym papierze. W takich warunkach „laserówka” konkuruje z drukarką atramentową, a na dodatek jest tańsza w eksploatacji.

2430DL wyposażono w 32 MB pamięci, co wystarcza do zwykłej pracy, jest to bowiem model GDI. Gdy natomiast podłączymy aparat cyfrowy, to okaże się, że możemy drukować tylko w najgorszym trybie Draft. Żeby to zmienić, należy rozbudować pamięć RAM drukarki do co najmniej 128 MB. Na szczęście wystarcza do tego celu najzwyklejszy moduł DIMM SDRAM, więc można to zrobić bardzo łatwo i tanio (koszt od 50 do 60 zł). Dziwi nieco fakt, że producent postanowił zaoszczędzić na tak tanim elemencie.

Konica Minolta magicolor 2430DL
Ocena ogólna (POWER): 85
Opłacalność (ECONO): 58
Typ mechanizmu drukującego: czteroprzebiegowy
Nominalna prędkość drukowania w trybach cz.-b./kolorowym: 20/5 str./min
Maksymalna rozdzielczość: 2400×600 dpi
Maksymalne miesięczne obciążenie: 35 000 str.
Wielkość pamięci (standardowa/maks.): 32/544 MB
Deklarowany czas wydruku pierwszej strony w trybach cz.-b./kolorowym: 14/23 s
Interfejsy: USB 2.0 Hi-Speed, Ethernet 100 Mb/s
Języki opisu strony (tryby pracy): GDI
Gwarancja: 36 miesięcy
interfejs sieciowy, funkcja PictBridge, rozbudowa pamięci za pomocą modułów DIMM SDRAM
brak polskiego menu w drukarce, brak trybu oszczędzania tonera, konieczność otwarcia klapy tacy odbiorczej przed rozpoczęciem drukowania
Cena: 1730 zł
www.ab.pl

Drukarka dość szybko radzi sobie z każdym zadaniem. Na pierwszą stronę w kolorze musimy poczekać około 27 s (czteroprzebiegowa konstrukcja to przyczyna wolnego drukowania). Najciekawsze jest to, jak 2430DL uporała się z wydrukiem zdjęć bezpośrednio z cyfraka. Z pięciomegapikselowego kompaktu drukowaliśmy fotografie w formacie A4. Wybierając kolejno tryby Draft, Standard i Fine, uzyskaliśmy odpowiednio czasy: 105, 135 i 195 s.

Nie zapomniano też o funkcjach ułatwiających druk dwustronny, ale uaktywniają się one dopiero po instalacji modułu, który kosztuje około 1100 złotych. Podobną sumę należy wyłożyć za dodatkowy podajnik papieru, mieszczący 500 arkuszy. Standardowa, otwarta taca, zamontowana w drukarce 2430DL, mieści 200 kartek. To jedyny sposób na podawanie nośników, dlatego używanie więcej niż jednego rodzaju papieru jednocześnie jest niemożliwe.

Dobre oceny w poszczególnych kategoriach (głównie Funkcjonalność i ergonomia oraz Jakość), składających się na ocenę końcową, spowodowały, że 2430DL zajęła pierwsze miejsce w rankingu POWER, z powodzeniem rywalizując z dużo droższymi konkurentkami innych producentów.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.