Nie mylić z zapalniczką

VideoMate U880 to urządzenie o mikroskopijnych rozmiarach. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zapalniczka, w środku jednak niespodzianka: tuner TV USB, który w tak ciasnej obudowie (zaledwie 90x26x11 mm), dzięki zatosowaniu nowego 10-bitowego konwertera analogowo-cyfrowego typu All-in-One, zmieściła z powodzeniem firma Compro Technology.

Małe, poręczne, ale i funkcjonalne – tak trzema słowami można określić ten gadżet, który mimo miniaturowych rozmiarów nie stracił wiele z możliwości swych większych protoplastów. Umożliwia oglądanie audycji telewizyjnych (PAL, SECAM, NTSC) na ekranie notebooka/monitora, jak również nagrywanie programów (w formacie MPEG-1/-2/-4 lub dowolnym innym własnym), oglądanie z opóźnieniem (funkcja Time Shifting), przeglądanie kanałów czy też zapis pojedynczych klatek na dysk. Wystarczy podłączyć kabel antenowy z jednej strony, a komputer – z drugiej. Urządzenie nie wymaga ani dodatkowego zasilania, ani – jak to miało miejsce w poprzedniej generacji tunerów USB – dodatkowego kabla audio, potrzebnego onegdaj do uzyskania dźwięku.

Compro VideoMate U880
Ocena ogólna (POWER): 70
Opłacalność (ECONO): 44
Standardy wizyjne: PAL, SECAM, NTSC
Liczba obsługiwanych kanałów: 125
Wejścia: antenowe 75 omów
Wyjścia: USB 2.0 Hi-Speed
Wymiary (szer.xwys.xgłęb.): 90x26x11 mm
Masa: 40 g
Gwarancja: 12 miesięcy
miniaturowe rozmiary, pełna funkcjonalność tunera telewizyjnego, bogate oprogramowanie, niska cena
duże zapotrzebowanie na moc procesora, brak pilota
Cena: 260 zł
www.a.pl

Oczywiście jest pewien haczyk – małe rozmiary tunera okupione zostały jego małą mocą obliczeniową, przez co procesor komputera ma co robić. Do oglądania telewizji wystarczy CPU z zegarem 800 MHz, choć obciążenie procesora może oscylować wtedy w okolicy maksimum. Do nagrywania lub oglądania z opóźnieniem potrzebny będzie już silniejszy procesor, ponieważ proces ten pochłania jednak więcej mocy obliczeniowej – tym więcej, z im wyższymi rozdzielczością i jakością zechcemy zapisywać sygnał TV. Do nagrywania z jakością DVD potrzeba już odpowiednika procesora Pentium 4 2,8 GHz, co w notebookowym świecie przekłada się na Pentium M z zegarem około 1,8-2 GHz (czyli dużym). Na szczęście można zmniejszyć rozdzielczość lub bitrate, tak by i słabszy komputer nie gubił klatek po drodze.

W pakiecie z U880 dostajemy oprogramowanie do obsługi tunera (ComproPVR 2) oraz dodatkowe aplikacje: do odtwarzania filmów zapisanych na krążkach CD/DVD (Ulead DVD MovieFactory 3 SE), do authoringu płyt VCD/DVD oraz do zarządzania plikami multimedialnymi, tworzenia prezentacji i pokazu zdjęć (Ulead Photo Explorer 8,5 SE).

ComproPVR 2 poza wspomnianymi wcześniej funkcjami umożliwia zaplanowanie automatycznego nagrywania audycji. Oprócz czasu rejestracji dla każdego nagrania możemy zdefiniować parametry kompresji, z jaką zostanie zapisane ono na dysk. Dostępna jest również opcja pobrania z Internetu programu telewizyjnego, jednak w naszym przypadku (Polska) nie działa ona poprawnie.

W zestawie brakuje pilota. Nie ma też wejścia wideo, tak więc nie uda nam się niestety podłączyć do tunera np. kamery czy wyjścia z telewizora. Takie możliwości znajdziemy natomiast w innej, ciut większej wersji urządzenia – VideoMate U900.

Więcej:bezcatnews