Sieć to dopiero komputer

Gwałtowny rozwój Internetu spowodował, że coraz więcej użytkowników komputerów chce korzystać z usług sieciowych. Dostęp do Pajęczyny nie jest już luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych i studentów wyższych uczelni. Może mieć go każdy, kto ma komputer i zainwestuje w łącze internetowe. A robi to chętnie coraz więcej właścicieli pecetów.

Oczywiście, można mi zarzucić nadużywanie faktów, ale nie pomylę się zbytnio, jeżeli powiem, że wiele osób kupuje komputer głównie po to, by mieć dostęp do Internetu. Wcale im się nie dziwię, ponieważ obecnie Sieć nie służy już tylko do wymiany plików. Internet zapewnia także możliwość korzystania z wielu pożytecznych usług sieciowych, takich jak np. WWW, poczta elektroniczna, grupy i fora dyskusyjne, komunikatory, czaty, transmisje strumieniowe wideo i audio czy będąca hitem ostatnich miesięcy telefonia VoIP, z której to technologii korzysta np. program Skype.

Z wymienionych wyżej usług chce korzystać niemal każdy, kto na co dzień ma styczność z komputerem. Coraz częściej każdy domownik ma własną maszynę – a łącze do Internetu jest tylko jedno. W większości domowych instalacji w danej chwili do Internetu może być podłączony tylko jeden pecet. Zachodzi więc naturalna potrzeba podzielenia łącza, a najłatwiej można to zrobić, budując małą, domową sieć LAN. Tego typu struktury, składające się z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą komputerów, będą tematem tego i kilku następnych artykułów.

Po co sieć LAN?

Zbudowanie małej sieci LAN w domu czy biurze ułatwia nie tylko dostęp do Internetu wszystkim komputerom, ale ma też inne zalety. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiej wymiany plików między komputerami. Nie trzeba już biegać z płytami CD-R/RW lub pendrive’em i przegrywać danych z jednej maszyny na drugą.

Inna zaleta sieci LAN to możliwość udostępnienia jednego urządzenia wielu użytkownikom. Mając sieć, nie musimy np. wyposażać każdego peceta w drukarkę i pojemny dysk twardy. Wszyscy pracownicy w biurze lub domownicy mogą korzystać z jednej drukarki, wyposażonej w interfejs sieciowy. Duże pliki, z którymi pracuje wiele osób, można przechowywać na sieciowym dysku twardym, zainstalowanym w serwerze lub będącym osobnym urządzeniem sieciowym.

Czy wiesz, że…
  • już 44% osób odwiedzających stronę internetową CHIP-a używa bezprzewodowych sieci Wi-Fi, z czego 37% użytkowników korzysta z szybkiego standardu 802.11g (prędkość do 54 Mb/s),
  • ponad 60% ankietowanych przez nas osób ma w domu więcej niż jeden komputer, ale tylko 8% użytkowników nie łączy ich ze sobą w sieć LAN lub skrosowanym kablem,
  • w ciągu ostatnich 9 miesięcy o 5% wzrósł odsetek osób (z 33 do 38%), które deklarują, że używają sieci Wi-Fi,
  • aż 80% czytelników internetowego wydania CHIP-a, mających dostęp do Internetu, korzysta z sieci P2P,
  • co drugi internauta słucha radia lub ogląda telewizję przez Internet.

LAN w biurze lub w domu umożliwia też pracę grupową, czyli np. jednoczesne edytowanie jednego dokumentu przez kilka osób. To bardzo wygodne, szczególnie w wypadku wprowadzania danych do firmowej bazy danych. Sieć lokalna ułatwia także pracę administratorowi, który może zdalnie nadzorować stan techniczny stacji roboczych i szybko zareagować w razie wystąpienia jakiejkolwiek usterki.

Dane krążące po domu

Domowe sieci LAN są wykorzystywane do podobnych zadań co biurowe. Przede wszystkim najchętniej używamy ich do udostępniania połączenia internetowego innym domownikom lub sąsiadom. To jeden z głównych powodów, dla którego warto połączyć ze sobą wszystkie komputery znajdujące się w mieszkaniu. Dzięki stworzeniu sąsiedzkiej lub blokowej sieci LAN możemy znacząco zredukować koszty dostępu do Internetu.

Gdy się już połączymy, dostrzeżemy również inne korzyści płynące z podpięcia się do LAN-u. Po pierwsze, sieć zapewnia szybką wymianę plików między komputerami. Duże prędkości transmisji danych są potrzebne do szybkiego i sprawnego rozprowadzania po domu cyfrowych zbiorów multimedialnych: filmów, zdjęć czy plików z muzyką. Tę zaletę LAN-u docenią szczególnie właściciele komputerów typu Media Center PC (patrz: $(LC144693:Centrum multimediów)$), które pełnią rolę domowego centrum rozrywki. Po drugie, “wspólny kabel” daje możliwość rozgrywania potyczek w grach sieciowych. Po trzecie, lokalna sieć zapewnia większy komfort korzystania z Internetu w domu, ponieważ nie jesteśmy przywiązani tylko do jednego gniazdka lub ograniczeni długością kabla. Możemy podpiąć się szybko do sieci w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się gniazdko sieciowe lub mamy zasięg sieci bezprzewodowej.

Najczęściej stosowane rodzaje sieci kablowych
Typ sieci kablowej10Base210BaseT100BaseTX1000BaseT
Standard IEEE802.3a802.3i802.3u802.3ab
Medium transmisyjnekoncentryk 50 ohmskrętka UTP kat. 3 lub 5skrętka UTP, FTP, STP kat. 3 lub 5eskrętka FTP, STP kat. 5e lub 6 (zalecana)
Typ złączaRG-58RJ-45RJ-45RJ-45
Prędkość transmisjido 10 Mb/sdo 10 Mb/sdo 100 Mb/sdo 1 Gb/s
Maksymalna długość segmentu185 m100 m100 m100 m
Więcej:bezcatnews