Studio webmastera

Każdy webmaster potrzebuje zestawu narzędzi, dzięki którym łatwo i szybko przygotuje każdą witrynę. Takim zestawem współdziałających aplikacji, pomagającym w codziennej pracy twórcom stron internetowych, jest Studio 8 firmy Macromedia. W jego skład wchodzą Dreamweaver 8.0 (zaawansowany edytor), Fireworks 8.0 (program do tworzenia i edycji grafiki webowej), Contribute 3.11 (aplikacja pozwalająca na edytowanie gotowych stron online) oraz FlashPaper 2.02 (narzędzie do konwertowania plików typu PPS, DOC czy XLS do formatu SWF lub PDF). W zestawie znajduje się też Flash Professional 8.0 – program do generowania interaktywnych elementów graficznych.

Sen na jawie

W Dreamweaverze każdy projektant aplikacji sieciowych znajdzie to, co najlepsze: wygodny edytor obsługujący składnie: HTML, PHP, ASP VBScript, ASP.NET C#, JavaScript i XML. Aplikacja pracuje także w trybie WYSIWYG oraz zawiera szereg generatorów upraszczających tworzenie kodu. Dzięki temu szybko utworzymy np. tabelę, galerię obrazków czy też rozwijalne menu. Pracę z kodem ułatwia okno Reference, w którym wyświetlane są opisy i składnie wykorzystywanych funkcji i ich atrybutów. W trakcie pracy możemy też sprawdzać, czy tworzona witryna spełnia wymogi określonego standardu (np. XHTML 1.0). Walidator poinformuje nas o ewentualnym błędzie i sposobie jego poprawienia (zakładka Validation). Kiedy strona jest już gotowa, możemy umieścić ją na serwerze za pomocą wbudowanego w Dreamweavera klienta protokołu FTP.

Nowości w ósmej wersji programu jest dość dużo. Należą do nich np. narzędzie Zoom, pozwalające na przybliżanie i ustalanie rozmiaru nawet najmniejszych elementów w trybie WYSIWYG, czy funkcja Guides, umożliwiająca precyzyjne określenie położenia wszystkich elementów na stronie. Innym nowo dodanym elementem jest możliwość umieszczania danych z plików XML bezpośrednio w edytowanych dokumentach HTML za pomocą metody przeciągnij i upuść. Warto też zwrócić uwagę na znacznie zmodernizowany panel tworzenia popularnych stylów CSS, możliwość pracy w trakcie uploadu plików witryny na serwer czy też dodanie do walidatora obsługi standardu WCAG – tworzenia stron dla osób niepełnosprawnych. Mniej zaawansowanym użytkownikom Dreamweaver oferuje bogatą kolekcję szablonów, co powoduje, że prostą stronę możemy zrobić w pięć minut.

Macromedia Studio 8 (beta 2)
PC: Windows 2000/XP, PIII 800 MHz, 256 MB RAM-u, około 1,8 GB na dysku twardym
Macintosh: Mac OS X 10.3/10.4, PowerPC G3 600 MHz, 256 MB RAM-u, około 1,2 GB na dysku twardym
edycja wielu formatów plików sieciowych, możliwość tworzenia grafiki i animacji na potrzeby stron WWW, łatwość obsługi, wiele generatorów i szablonów
wysoka cena
Cena: 999 USD, aktualizacja: 399 USD

Nowy błysk

W kolejnej wersji Flasha podczas tworzenia nowego projektu możemy skorzystać z generatorów, np. prezentacji multimedialnych, pokazów slajdów lub ankiet. Pracę ułatwiają też przygotowane szablony reklam czy dokumentów przeznaczonych do przeglądania w telefonach komórkowych.

Możliwości Flasha są ogromne, a w wersji 8.0 dodano jeszcze kilka usprawnień. Jednym z nich jest tworzenie bardziej rozbudowanych gradientów dla obiektów graficznych. Teraz gradient może się składać nawet z 16 tzw. przejść tonalnych. Poprawiono też pracę z krawędziami obiektów znajdujących się na tej samej warstwie. W poprzednich wersjach zaznaczanie poszczególnych krawędzi było dość kłopotliwe, ponieważ zawsze współgrały one z krawędziami elementów znajdujących się poniżej. Prowadziło to często do zniekształcania grafiki. Teraz każda krawędź może być osobnym i łatwym w edycji obiektem.

Dla średnio zaawansowanych projektantów przygotowano Script Assist Mode’a, czyli tryb edycji ActionScriptu, w którym program podpowiada, które atrybuty są wymagane przez daną funkcję, oraz pomaga je edytować. Dodano także znane z produktów firmy Adobe rozszerzenie obszaru roboczego. Poza główną animacją możemy przechowywać obiekty, z których korzystamy w trakcie tworzenia projektu, a nie będą one widoczne w trakcie odtwarzania klipu. Ciekawą opcją jest również możliwość nakładania filtrów graficznych na obiekty (np. cień). Poprawiono też filtrowanie bitmap oraz antyaliasing wyświetlanych czcionek.

Dodatki

Pozostaje jeszcze wspomnieć o pozostałych programach. Na uwagę zasługuje proste narzędzie FlashPaper. Aplikacja ta pozwala nam stworzyć przenośne dokumenty PDF i Flash z plików innych formatów, np. DOC czy XLS. Po prostu przeciągamy dowolną liczbę takich zbiorów do przestrzeni roboczej FlashPapera i generujemy z zestawu danych np. plik SWF. Dzięki Contribute będziemy mogli edytować stronę WWW bezpośrednio na serwerze. I na koniec Fireworks – program do edycji grafiki wektorowej oraz bitmap. Jest to narzędzie w zupełności wystarczające każdemu webmasterowi, lecz niekoniecznie profesjonalnemu grafikowi.

Jeżeli miałbym jednym słowem określić pracę z pakietem Studio 8, powiedziałbym, że jest ona po prostu efektywna. Macromedia oferuje zestaw narzędzi, które sprawiają, że szybko i sprawnie stworzymy ciekawą oraz zgodną ze standardami witrynę WWW. Odnalezienie minusów tych narzędzi to szukanie przysłowiowej dziury w całym.

Więcej:bezcatnews