VoIP bez peceta

Z miesiąca na miesiąc przybywa użytkowników i dostawców usług Voice over IP. Najczęściej aby skorzystać z takiej oferty, instalujemy na komputerze odpowiednią aplikację. Prowadzenie rozmów przy użyciu specjalnej aplikacji nie zawsze jest wygodne. Może więc warto sięgnąć po specjalne urządzenie - bramkę VoIP?

Dzięki technologii Voice over IP połączenia telefoniczne są dużo tańsze. Prowadzenie rozmów przy użyciu mikrofonu i słuchawek nie należy jednak do najwygodniejszych. Może więc warto sięgnąć po specjalne urządzenie VoIP?

HandyTone 486 firmy Grandstream to przedstawiciel bardzo interesującej, acz mało jeszcze popularnej w Polsce rodziny tzw. bramek VoIP. Pozwalają one na korzystanie z usług telefonii internetowej za pomocą zwykłego analogowego aparatu i bez pośrednictwa komputera! HT 486 pełni dodatkowo funkcję bramki internetowej i routera. Urządzenie może więc zostać podłączone między modemem DSL a siecią lokalną i być użyte zarówno do dzielenia połączenia internetowego, jak i do obsługi połączeń telefonicznych. Omawiany model urządzenia ma wbudowane dwa porty RJ-11, służące do podłączenia telefonu i linii telefonicznej. Domyślnie po podniesieniu słuchawki numer będzie wybierany za pośrednictwem Internetu – aby zadzwonić „przez miasto”, trzeba uprzednio podać specjalny prefiks.

Grandstream HandyTone 486
Wybrane cechy: bsługa protokołów SIP 2.0, TCP/UDP/IP, RTP/RTCP, HTTP, ICMP, PPPoE, obsługiwane kodeki głosu: G.711 (PCM a-law i u-law), G.723.1, G.726, G.728, G.729 i iLBC,­ porty: 1x10Base-T (WAN), 1x10Base-T (LAN), 1xFXS (tel), 1xPSTN
Wymiary/masa: 63x110x28 mm/360 g
wbudowany router (obsługa NAT), obsługa wielu kodeków i protokołów, możliwość korzystania z VoIP i linii analogowej za pomocą jednego aparatu (PSTN pass through), zaawansowana konfiguracja parametrów usługi VoIP, konfiguracja przez HTTP lub telefon, identyfikacja numeru dzwoniącego, wbudowany klient i serwer DHCP
brak możliwości zmiany domyślnej linii, mało przejrzysty interfejs konfiguracji przez WWW
Cena: 410 zł
www.grandstream.com

Urządzenie jest zgodne z protokołem SIP, co pozwala korzystać z usług wielu operatorów VoIP (np. Newfon, easyCALL). HandyTone skonfigurujemy zarówno telefonicznie poprzez wbudowane menu głosowe, jak i interfejs WWW. Jest on co prawda mało przejrzysty (z uwagi na dużą liczbę możliwych do ustawienia parametrów prezentowanych na jednej stronie), pozwala jednak na bardzo zaawansowaną konfigurację usługi VoIP.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.