Gdy CUPS to za mało

W niemal wszystkich dystrybucjach Pingwina podstawowym systemem wydruku jest tzw. CUPS (Common Unix Printing System). Jest to bardzo uniwersalny mechanizm, który gwarantuje obsługę ogromnej liczby urządzeń. Niestety, nie wszystkich. CUPS nie zawsze też pozwala nam kontrolować wszystkie aspekty pracy naszej drukarki. Podczas przenoszenia na papier zwykłych dokumentów tekstowych nie będzie to większym problemem. Jeśli jednak chcemy wydrukować zdjęcia w najwyższej jakości na specjalnym papierze foto, nieraz napotkamy problemy. Drukarka sterowana przez CUPS nie zawsze obsługuje tryby fotograficzne naszego urządzenia. W najlepszej sytuacji będą niewątpliwie właściciele urządzeń HP, gdyż firma ta dostarcza narzędzia dla Linuksa, służące do sterowania zaawansowanymi funkcjami wielu (choć nie wszystkich) jej produktów. W wypadku innych producentów drukarek atramentowych – takich jak np. Lexmark, Epson czy Canon – sprawa obsługi urządzeń pod Linuksem wygląda nieco gorzej.

Poprawiony CUPS

Cóż więc mają zrobić te osoby, które chcą pod Pingwinem drukować fotki z wakacji, a ich urządzenie nie jest w pełni obsługiwane przez CUPS? Powinny zapoznać się z komercyjnym sterownikiem dla drukarek – TurboPrintem. Oprogramowanie to doskonale integruje się z systemem CUPS i zapewnia obsługę wielu ustawień drukarki. Sterownik ten udostępnia funkcję automatycznego doboru nasycenia kolorów, parametru gamma itp. w zależności od medium użytego do drukowania (zwykłego papieru, papieru foto, folii). Dodatkowo TurboPrint oferuje wiele tzw. profili kolorów, specyficznych dla konkretnej drukarki. System ten producent nazywa TrueMatch; po skorzystaniu zeń będziemy pewni, że to, co widzimy na ekranie, będzie poprawnie odwzorowane na wydruku. Mniej standardową funkcją TurboPrinta jest zaawansowany dithering, pozwalający (zależnie od ustawień sterownika) na szybszy wydruk lub też “powiększenie” przestrzeni kolorów.

Instalacja sterownika w systemie polega na pobraniu paczki w formacie RPM lub TGZ i uruchomieniu setupu. Naturalnie proces ten przeprowadzamy po zalogowaniu się na koncie administratora systemu (root). Ustawienia drukarki zdefiniujemy z wykorzystaniem programu xtpsetup, uruchomionego w środowisku X Window. Z listy drukarek musimy po prostu wybrać nasze urządzenie i dodać je jako tzw. kolejkę wydruku. Po zatwierdzeniu zmian, używając mechanizmów CUPS-a, wskazujemy użytkowników, którzy będą mieli prawo korzystać z drukarki sterowanej przez TurboPrinta. Konfiguracji dodanej do kolejki drukarki dokonamy w dowolnym momencie, wywołując narzędzie xtpconfig. Dzięki tej aplikacji zmodyfikujemy wiele parametrów pracy naszej drukarki.

Niestety, darmowa wersja programu podczas drukowania zdjęć w najwyższej rozdzielczości lub na lepszych papierach nanosi na obrazy znak wodny. Zarejestrowana wersja nie ma takich ograniczeń, trzeba jednak za nią zapłacić niemal 30 euro.

Więcej:bezcatnews