Kompletne kino domowe

Najnowsze projektory wyposażane są w odtwarzacze DVD, pozwalające bez konieczności podłączenia do komputera nie tylko wyświetlać filmy, ale także słuchać muzyki lub oglądać zdjęcia

Firma Optoma zaprezentowała nowy projektor oznaczony symbolem MovieTime DV10, przeznaczony do kina domowego. Świadczą o tym zintegrowany z urządzeniem odtwarzacz DVD, wbudowane dekodery cyfrowe Dolby Digital 5.1 i DTS oraz optyczne, cyfrowe wyjście audio S/PDIF, pozwalające podłączyć DV10 do zestawu głośników lub amplitunera AC-3. Dźwięk z filmów odtwarzają też zintegrowane z projektorem pięciowatowe głośniki stereo. Do MovieTime’a podłączymy także zewnętrzny subwoofer.

Sercem projektora jest panoramiczny przetwornik DLP DarkChip2 o rozdzielczości 854×480 pikseli. Wyświetlany obraz o proporcjach 16:9 osiąga rozmiary przekątnej od 47 do aż 360 cali. Trzeba przyznać, że jakość obrazu z MovieTime’a DV10 stoi na bardzo wysokim poziomie. Wyróżnia się on bardzo dobrym odwzorowaniem barw oraz doskonałym kontrastem (4000:1). Częściowo jest to także zasługa zaimplementowanej technologii Image AI. Pozwala ona na wyświetlanie obrazów o bardziej żywych kolorach w jaśniejszych scenach wideo, a także uwydatnia szczegóły znajdujące się w ciemnych sceneriach. W uzyskaniu obrazu dobrej jakości pomagają też dynamiczna regulacja jasności lampy oraz optymalizacja ustawień jasności, kontrastu i krzywej gamma. Funkcje te dostępne są również w innych projektorach.

Odtwarzanie filmów DVD jest tylko jednym z zastosowań Optomy MovieTime’a DV10. Projektor odtwarza również pliki MP3, WMA, płyty CD-Audio i VCD. Urządzenie bez problemu wyświetla zdjęcia zapisane w pamięci podłączonego do wejścia wideo aparatu cyfrowego. Fotografie odtwarzane są także z plików JPEG zapisanych na CD lub DVD bądź krążków w formacie Kodak Image. Do rzutnika podłączymy zewnętrzne źródła obrazu – komputer, magnetowid, konsolę do gier oraz tuner cyfrowy lub satelitarny – przez złącza D-Sub, kompozytowe i S-Video.

Ze względu na wbudowany odtwarzacz DVD menu OSD (w języku polskim) projektora MovieTime DV10 jest rozbudowane. Na szczęście producent bardzo rozsądnie rozdzielił sekcję sterowania projektora i odtwarzacza DVD. Znajdujące się tam funkcje pozwalają m.in. na zmianę położenia obrazu (w pionie i poziomie), korekcję błędów geometrii obrazu (efektu trapezu) w pionie (keystone), wybór jednej z czterech temperatur barwowych lub trybu sRGB. Inne opcje projektora to niezależna kalibracja składowych RGB, regulacja nasycenia i ostrości wyświetlanego obrazu oraz wybór jednego z czterech predefiniowanych profili wyświetlanego obrazu o różnych poziomach jasności, kontrastu i temperatury barwowej: film, vivid, obraz AI i gra.

Najlepszą jakość obrazu zaobserwowałem podczas wyświetlania filmów DVD. Po podłączeniu peceta do projektora przez złącze D-Sub obraz jest dobrej jakości, ale Windows niestety nie obsługuje rozdzielczości znamionowej projektora (854×480). Przeskalowany obraz nie jest idealny. Pomiary równomierności oświetlenia ekranu wykazały, że współczynnik jednorodności zmienia się nieznacznie (w granicach 1%) wraz ze wzrostem przekątnej wyświetlanego obrazu.

Rzutnik Optomy wyglądem przypomina boomboksa ze względu na to, że płytkę DVD do odtwarzacza wkłada się od góry. Podczas testów zwróciłem także uwagę na głośność wentylatorów chłodzących lampę. Pracują one cicho. W normalnym trybie pracy lampy hałas generowany przez układ chłodzący wynosi 28 dB.

Optoma MovieTime DV10
Rozdzielczość nominalna: 854×480 pikseli (16:9)
Typ czujnika (matrycy): DLP
Jasność: 1000 ANSI lumenów
Kontrast: 4000:1
Wymiary (dł.xszer.xwys.): 273x368x117 mm
Masa: 3,5 kg
Moc lampy: 200 W
Żywotność lampy (tryb normal/econo): 2000/3000 godzin
Gwarancja na projektor: 36 miesięcy
Gwarancja na żarówkę: 90 dni
wysoki współczynnik kontrastu, naturalne, żywe kolory na wyświetlanym obrazie, wbudowany odtwarzacz DVD, wyjście S/PDIF
wysoka cena, brak analogowego wyjścia audio 5.1
Cena: 5890 zł
www.veracomp.pl

Opisywane urządzenie nie jest zbyt energochłonne. Podczas pracy w środowisku okienkowym pobierał on w trybie normalnym 249,7 W. Po przejściu do trybu ekonomicznego pobór mocy zmalał do 207,6 W.

Producent zadbał również o zdrowie użytkowników. Trzystopniowy filtr powietrza O2 Air usuwa nieprzyjemny zapach z projektora oraz zmniejsza ilość bakterii i szkodliwych węglowodorów w powietrzu podczas oglądania filmów.

Zaletą DV10 jest także duża mobilność. Niewielkie gabaryty i masa pozwalają łatwo przenosić to urządzenie z miejsca na miejsce. Transport projektora ułatwia dołączona do zestawu solidna torba.

Optoma MovieTime DV10 stanowi atrakcyjne uzupełnienie każdego zestawu kina domowego, głównie ze względu na wielofunkcyjność, bardzo dobre parametry oraz wysoką jakość wyświetlanego obrazu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.