Krótkie jest piękne

Zbyt długie adresy stron WWW są utrapieniem internautów - trudno je przesłać e-mailem lub dodać do komentarza na Gadu-Gadu. Specjalne serwisy pozwalają znacznie skrócić każdy odsyłacz

Podczas surfowania w Sieci bardzo często trafiam na informacje, które chciałbym przekazać moim znajomym. Robię wtedy to, co miliony podobnych mi osób: kopiuję adres strony (tzw. URL – Uniform Resource Locator) do Schowka i wklejam go do treści e-maila lub przesyłam komunikatorem. Dopóki odsyłacz ma kilkanaście znaków, wszystko przebiegnie sprawnie i odbiorca otworzy stronę internetową jednym kliknięciem. Problem się pojawi, gdy adres będzie się składał z kilkudziesięciu lub kilkuset znaków.

Po co skracać?

Wysłanie pocztą lub komunikatorem zbyt długiego adresu strony WWW spowoduje „złamanie” go po określonej liczbie znaków (przeważnie 150-200) i w konsekwencji odwołanie do innego czy też w ogóle nieistniejącego w Internecie dokumentu. Odbiorca zamiast ciekawego „niusa” zobaczy w przeglądarce komunikat: „404 Not Found”. Problematyczne będzie również zapamiętanie albo przekazanie SMS-em tasiemca typu: http://maps.yahoo.com/maps_result?addr=LAX&csz=Los+Angeles%2C+CA&state=CA&uzip=90012&ds=n&name=Los+Angeles+International+Airport&desc=&lat=33.945499&lon=-118.400101&mlt=33.945499&mln=-118.400101&zoomin=yes&BFKey=&resize=l&trf=0&mag=4.

Taki odsyłacz jest kompletnie nieczytelny i bezużyteczny. Nie prześlemy go prawidłowo, a na dodatek zajmuje on dużo miejsca (nie zmieści się np. w standardowej, 160-znakowej wiadomości SMS). Jak zatem bezproblemowo przekazać taki adres?

Użyteczne serwisy

Najbardziej elegancką metodą przesłania zbyt długiego odwołania do strony WWW jest przetworzenie go (przed wysłaniem) za pomocą jednego z internetowych serwisów, potocznie zwanych skracaczami URL-i. Zasada działania tych witryn jest niezwykle prosta: zapamiętują one podany odsyłacz w bazie danych i zamieniają go na o wiele krótszy odnośnik do własnego serwisu. Użytkownikowi, który wpisze w przeglądarce tak przygotowany adres, zostanie wyświetlony właściwy dokument źródłowy. Przykładowo: cytowany wcześniej „tasiemiec” skompresowaliśmy do postaci: http://42.pl/url/dYg. Taki odsyłacz nie tylko łatwiej zapamiętać czy przesłać e-mailem – bez problemu umieścimy go także w komentarzu do statusu na Gadu-Gadu oraz wyślemy SMS-em.

Wzór do naśladowania

Jednym z najstarszych i najpopularniejszych serwisów skracających adresy jest www.tinyurl.com. Oferuje on wiele udogodnień, między innymi automatyczne kopiowanie utworzonego skrótu do Schowka (tylko dla przeglądarki IE 4.0 lub nowszej). Autorzy witryny deklarują również bezterminowe utrzymywanie wpisów w bazie, a system przed dodaniem nowego odnośnika sprawdza, czy dokument docelowy nie został wcześniej „zarejestrowany”. Sporą zaletą serwisu jest „skryptozakładka”, pozwalająca jednym kliknięciem skrócić adres właśnie wyświetlanej witryny. Za pośrednictwem TinyURL.com odwołamy się także do podstron dowolnego serwisu. Wystarczy skrócić http://www.biskupin.wroc.pl/~jacao/chip/doc/ do http://tinyurl.com/c3zg5, by następnie poprzez ten URL odwołać się do głębiej umieszczonych plików w serwisie, np. http://tinyurl.com/c3zg5/test/test.html.

Skoncentrujmy się jednak na polskich skracaczach URL-i, których krótka charakterystyka znajduje się w tabeli poniżej. Co ciekawe, żaden przetestowany serwis nie sprawdza, czy podawany na wejściu adres naprawdę istnieje! Stwarza to pole do nadużyć i produkowania nadmiernej liczby „pustych” odnośników w bazie serwisu. Z kolei tylko cztery polskie witryny (42.pl, je.pl, skracaj.net i tiny.pl) zapamiętują raz skrócone adresy, co pozwala optymalizować wielkość bazy.

Własny skrót

Polskie serwisy skracające URL-e oferują podobne opcje jak TinyURL.com. Oprócz wymienionych wcześniej funkcji interesujące jest też sprawdzanie istniejących przekierowań (dostępne w systemach 42.pl, miniurl.pl oraz tiny.pl). Dzięki temu zobaczymy adres źródłowy dokumentu bez wpisywania otrzymanego odnośnika w Pasku adresu i unikniemy wizyty w spreparowanej przez spamera witrynie.

Ciekawą opcją serwisów miniurl.pl, skocz.pl, skracaj.net, szort.pl i tnij.org jest z kolei nadawanie własnego skrótu do długiego adresu. Pozwala ona tworzyć bardziej intuicyjne linki. Przytoczony na wstępie artykułu „tasiemiec” wskazuje na elektroniczną mapę Los Angeles. Za pomocą jednej z wymienionych witryn zamienilibyśmy go na http://miniurl.pl/la – odnośnik w tej postaci bardzo łatwo zapamiętać.

Niestety, autorzy polskich serwisów nie deklarują wzorem Tinyurl.com trwałości utworzonego skrótu. Niektórzy uzależniają utrzymywanie wpisu od popularności odsyłacza, inni w ogóle nie zajmują w tej kwestii oficjalnego stanowiska.

Tnij z głową

Skracanie długich adresów to nie tylko kwestia elegancji, ale często podstawowy warunek, by ktoś obejrzał polecaną przez nas stronę. Korzystanie z wymienionych serwisów jest również dobrze widziane wśród użytkowników Usenetu, ponieważ oszczędza miejsce na serwerach, a wiadomość z krótkim odsyłaczem ładuje się szybciej. Nie należy jednak przesadzać i zamieniać wszystkich przekazywanych adresów. Nawet te kilkudziesięcioznakowe odwołania zostawiajmy zatem w oryginale.

Wybrane cechy serwisów skracających URL-e
SerwisSprawdzanie, czy strona źródowa istniejeOdwoływanie do podstron serwisu za pomocą skrótuZapamiętywanie skrótów w bazie serwisu„Skryptozakładka”Maskowanie adresu źródłowegoZamiana skrótów na oryginalne adresy (sprawdzanie linków)Automatyczne kopiowanie skrótudo SchowkaNadawanie odnośnikom własnych skrótówReklamy na stronie głównej serwisuWyświetlanie najnowszych/najpopularniejszych skrótówLosowy skrótPrzykład skrótu1)
http://42.pl/u/nntcntnnnn/nthttp://42.pl/url/dUs
http://csa.pl/nnnnnntn2)tt/tnhttp://csa.pl?2x
http://glinki.pl/nnnnnnn3)ntn/nnhttp://glinki.com/?l=tqefam
http://je.pl/nntnnnn3)nnn/nnhttp://je.pl/8d3n
http://miniurl.pl/nnntntntnn/nnhttp://miniurl.pl/1646
http://skocz.pl/ntnnn2)ntttt/nnhttp://skocz.pl/adsc
http://skracaj.net/nntnnnnttt/tnhttp://skracaj.net/nko
http://szort.pl/nc4)nttnntnt/tnhttp://szort.pl/jpzmd
http://tiny.pl/nnttnttnnn/nnhttp://tiny.pl/q14f
http://tnij.org/nnntnnntnt/tnhttp://tnij.org/5w8
http://url.ampartner.pl/nnntnntnnn/nnhttp://ampartner.pl?10afm8
http://www.tinyurl.com/ntttnttntn/nnhttp://tinyurl.com/aocm2
t – jest; n – nie ma; c – realizacja częściowa; 1) – skracano adres: http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_111788.html; 2) – opcja dostępna dla zarejestrowanych użytkowników; 3) – kopiowanie do Schowka po naciśnięciu przycisku na stronie; 4) – tylko dla maskowanych adresów
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.