Trzymaj kontakt

Okazało się, że Twój znajomy zmienił pracę. Zatrudniła go firma, która sprawuje ścisłą kontrolę nad oprogramowaniem zainstalowanym na stacjach roboczych swoich pracowników. Komunikatorem typu Instant Messaging w tym przedsiębiorstwie jest produkt Yahoo!. Nie chcąc tracić kontaktu ze znajomym, instalujesz Yahoo! Messengera. Oczywiście w Polu systemowym twojego OS-u działają też Gadu-Gadu, Tlen i WPKontakt. Znasz wiele osób, a każda ma przecież swoje preferencje i korzysta z różnych sieci. Ostatecznie wprowadza to niezły bałagan, a liczba uruchomionych procesów zmniejsza wydajność Twojego peceta.

Sposób na rozwiązanie tego problemu jest jak zawsze prosty – wystarczy zainstalować multikomunikator. To program pozwalający na korzystanie z wielu protokołów sieci IM jednocześnie. Zapewnia nam on przede wszystkim zwiększoną ergonomię użytkowania oraz oszczędza zasoby systemowe komputera.

Co przeglądamy

W niniejszym artykule chciałbym ułatwić wszystkim wybór najlepszego multikomunikatora. Skupiłem się na tych programach, które obsługują sieć Gadu-Gadu, ponieważ większość użytkowników aplikacji typu IM korzysta właśnie z popularnego “Gadulca”. Powiedzmy jeszcze na wstępie o aplikacji Psi, która różni się nieco od klasycznego multikomunikatora. Komunikacja z innymi sieciami jest w tym programie realizowana za pośrednictwem bramek, a nie natywnych wtyczek obsługujących daną sieć. Psi pozwala jednak na korzystanie z Gadu-Gadu (np. bramka gg.chrome.pl), więc jako reprezentant pewnego typu oprogramowania (klienty sieci Jabber) znalazło się w naszym przeglądzie.

W wielości siła

O atrakcyjności multikomunikatorów decydują dwie proste kwestie: duża liczba obsługiwanych protokołów oraz łatwy, ale zaawansowany sposób zarządzania kontaktami. Inne opcje, takie jak konfiguracja powiadomień dźwiękowych czy formatowanie przesyłanego tekstu,w niektórych wypadkach są również istotne, ale w sumie ex definitio opcjonalne.

Biorąc pod uwagę liczbę obsługiwanych protokołów, wszystkie opisywane przez nas programy prezentują się dobrze. Należy jednak wyróżnić na tym polu Mirandę. Oprócz protokołów, takich jak Gadu-Gadu, ICQ, Tlen, MSN, AOL czy Yahoo!, aplikacja ta obsługuje również IRC-a, Jabbera oraz Skype’a. Z tej ostatniej sieci skorzystamy dzięki zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki. Dodajmy przy tym, że choć wszystkie multikomunikatory działają z wykorzystaniem plug-inów, to Miranda jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o ich liczbę. Ze strony projektu pobierzemy aż 477 funkcjonalnych dodatków: od modułu konfiguracji alarmów do mechanizmu “pingowania” hostów.

Widać również, że polskie komunikatory (AQQ i Konnekt) są nastawione głównie na obsługę rodzimych sieci, przy czym Konnekt radzi sobie też z protokołami AOL, Yahoo! i Jabber, a AQQ tylko z ICQ. Programy takie jak Gaim czy Kopete obsługują przede wszystkim zagraniczne protokoły. Jeśli chodzi o polskie sieci, to dzięki aplikacjom Kopete i Gaim skorzystamy tylko z tej najpopularniejszej – Gadu-Gadu.

Obsługa kontaktów

Im dłużej korzystamy z multikomunikatora, tym bardziej powiększa się zbiór naszych kontaktów. Jeśli jesteśmy osobami, które pracują na kilku stanowiskach roboczych (np. w pracy, w domu, na laptopie), zaczynamy doceniać fakt, że listę kontaktów jesteśmy w stanie zapisać na serwerze lub do pliku. Gdziekolwiek się znajdziemy, nie będziemy musieli przypominać sobie identyfikatorów naszych znajomych w danej sieci, bo listę kontaktów pobierzemy z serwera. Niektórzy (szczególnie te osoby, które instalują komunikatory na pendrive’ach) przechowują zbiór kontaktów w postaci pliku i noszą ze sobą.

Większość omawianych programów świetnie radzi sobie z zadaniem eksportowania i importowania listy kontaktów (AQQ, Konnekt, Miranda) – oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to sam protokół. Wyjątkiem jest Gaim. W porównaniu z innymi programami jest to jego główny mankament, jeśli więc korzystamy z kilku stanowisk roboczych, nie wybierajmy tego narzędzia. Wielu użytkowników programu Kopete na pewno będzie zdziwionych brakiem opcji importu listy kontaktów z serwera (podczas gdy widnieje opcja eksportu). Uspokajam wszystkich – Kopete pobiera listę kontaktów automatycznie, co w gruncie rzeczy jest bardzo wygodne.

W grupie (wy)raźniej

W wypadku dużej liczby pozycji na naszej liście kontaktów powinniśmy zaprowadzić w niej jakiś porządek. Służą temu grupy, czyli klasy kontaktów wyróżnione ze względu np. na miejsce pracy czy stopień zaprzyjaźnienia. Wszystkie omawiane aplikacje pozwalają nam na przypisywanie kontaktów do grup. W niektórych mechanizm ten działa bardzo intuicyjnie – wystarczy przeciągnąć pozycję do wybranej grupy (Miranda, Konnekt); w innych należy zaś uruchomić okno zarządzania grupami (AQQ). Dla wielu użytkowników dodatkowym atutem Mirandy będzie też opcja tworzenia podgrup.

Zwróćmy również uwagę na dodatkowe mechanizmy, które pozwalają na zaawansowane opisywanie użytkowników z naszej listy kontaktów. Jeżeli wyrobimy w sobie zwyczaj wprowadzania informacji o każdej osobie obecnej na tej liście, z łatwością w przyszłości odnajdziemy np. przedstawiciela firmy, z którą teraz nawiązaliśmy tylko przelotną współpracę. Większość omawianych aplikacji zaopatrzono w moduł precyzyjnego opisywania kontaktów (AQQ, Konnekt, Miranda, Kopete). Oprócz podstawowych danych osobowych zachowamy w ten sposób również nazwy skrzynek e-mailowych, numery telefonów, adresy do tradycyjnej korespondencji, a nawet własne notatki. Takimi funkcjami nie dysponuje tylko Gaim.

Tabela porównująca wybrane funkcje multikomunikatorów
ProgramAQQ 1.3.08.382 FireStormGaim 1.5Konnekt 0.6.21.121Kopete 0.10.3Miranda 0.4.0.1Psi 0.9.3
ProducentAQQ sp. z o.o.gaim.sourceforge.netStaminaKopete Development Teamwww.miranda-im.orgpsi.affinix.com
Adres WWW [http://]aqq.wapster.plgaim.sourceforge.netwww.konnekt.infokopete.kde.orgmiranda-im.orgpsi.affinix.com
SystemWindows1)Windows1)/Linux/BSD/Windows1)LinuxWindows1)Windows1)/Linux/Mac OS
Licencjafreewarefreewarefreewarefreewarefreewarefreeware
Polska wersjatttttt
Możliwość instalacji na pendrive’ietc5)tc5)tt
Ilość zajmowanego miejsca na dysku5,3 MB14,8 MB16,5 MB11,8 MB3,3 MB7,5 MB
Ilość zajmowanej pamięci RAM2,7 MB17 MB18,9 MB23,7 MB8,9 MB4,7 MB
Ocena CHIP-a
Funkcjonalność3,5/52,5/53,5/53,5/54/53,5/5
Ergonomia i pomoc4/53,5/54/53,5/54,5/54,5/5
Obsługiwane protokoły
Gadu-Gadu/Tlen/WPKontaktt/t/tt/c7)/c7)t/t/tt/c7)/c7)t/t/c7)t/c7)/c7)
AOL/ICQ/MSN/Yahoo!n/t/n/nt/t/t/tt/t/n/tt/t/t/tt/t/t/tt/t/t/t
InnenIRC, Jabber, GroupWiseJabberJabber, IRC, GroupWiseJabber, IRC, SkypeJabber, IRC
Zarządzanie kontaktami
Tworzenie grup/podgrup kontaktówt/nt/nt/nt/nt/tt/n
Import/eksport listy kontaktów (serwer/plik)t/t/t/tn/n/n/nt/t/t/tt/t/t8)/tt/t/t/tt/n/t/n
Wyszukiwanie osób w katalogu publicznymtntttc6)
Dopisywanie informacji o osobietntttt
Konfiguracja powiadomień dźwiękowych/graficznycht/tt/ct/tt/tt/tt/t
Blokowanie wiadomości od osób spoza listytttntt
Filtrowanie przesyłekc2)nc9)ntn
Przesyłanie wiadomości tekstowych
Formatowanie tekstuntttnn
Obsługa odsyłaczy/obrazków w tekściet/nt/tt/tt/nt/nt/n
Wyświetlanie emotikonówtttttn
Historia rozmowytttc3)tc3)
Inne funkcje
Czat (rozmowa kilku osób)ntnttt
Wysyłanie plików/odsyłaczy/SMS-ówt/t/tt/t/nt/c/tt/c/tt/c/tt/c/n
Połączenia głosowe/wideot/tn/nn/nc/c4)t/nn/n
Profile/ochrona profili hasłemt/tn/nt/tn/nt/tt/t
Obsługa plug-inówtttttt
t – jest; n – nie ma; c – częściowo; 1) Windows 95/98/Me/NT/2000/XP; 2) ignorowanie i ukrywanie; 3) zapisywanie rozmowy do pliku; 4) tylko w sieci NetMeeting; 5) poprzez umieszczenie katalogu /home na pendrive’ie lub wraz z mini- dystrybucją Linuksa; 6) tylko w katalogu użytkowników Jabbera; 7) WPKontakt lub Tlen przez protokół Jabber; 8) automatyczny import listy z serwera; 9) blokowanie i opcje przezroczystości
Więcej:bezcatnews