Zrób sobie instalkę

Po napisaniu aplikacji każdy programista staje przed tym samym pytaniem: w jaki sposób dostarczyć własne dzieło użytkownikom? W wypadku Windows nie należy po prostu udostępniać “exeka” w Sieci, bo użytkownicy nie lubią wrzucać go samodzielnie na dysk, tworzyć odpowiednich skrótów na Pulpicie, w menu Start itd. A co, jeżeli nasz program składa się z 1200 plików, musi zrobić całą masę wpisów do Rejestru systemowego oraz utworzyć połączenia do bazy danych?

Autor programu powinien zatem dostarczyć go wraz z instalatorem i deinstalatorem, aby wgrywanie i usuwanie plików przebiegało całkowicie automatycznie. Jednym z rozwiązań tego problemu jest utworzenie skryptu instalacyjnego ISS, który należy następnie skompilować, budując w ten sposób “instalkę”. Niestety, pisanie skryptu jest bardzo pracochłonnym zajęciem i lepiej skorzystać tu z odpowiedniego narzędzia, takiego jak ISTool. W połączeniu z kompilatorem, np. Inno Set-upem 5, pozwoli on na bardzo szybkie utworzenie wielojęzykowego, rozbudowanego setupu.

ISTool 5.1.5
Wymagania: Windows 2000/XP, ok. 3 MB na dysku
tworzenie wersji instalacyjnych dla wielu języków oraz systemów 64-bitowych, obsługa profili ODBC
Cena: freeware
www.istool.org

Funkcjonalność ISToola jest ogromna. Program tworzy instalatory, które będą robiły wpisy do Rejestru, obsługuje profile ODBC, wyświetla okna z komunikatami, kontroluje, czy na wskazanym dysku wystarczy miejsca dla tworzonej aplikacji, oraz dodaje do niej skróty w menu Start i na Pulpicie. Oferuje też wiele innych opcji, z których skorzystamy za pomocą języka skryptowego (jego składnia jest bardzo podobna do Pascala). Całość kompilujemy za pomocą programu Inno Setup 5 (www.jrsoftware.org) do jednego zbioru, np. setup.exe, który jest skompresowaną paczką gotową do dystrybucji. Ponadto dla ISToola dostępne są dodatkowe biblioteki, za pomocą których utworzymy na przykład instalatory pobierające dodatkowe pliki z serwera (Download DLL) czy też wyświetlające tzw. Bill-boardy (Billboard DLL).

ISTool i Inno Setup 5 są narzędziami darmowymi. Tworząc za ich pomocą wersje instalacyjne dla naszych programów, oszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze.

Więcej:bezcatnews