List bez znaczka

Nie ulega wątpliwości, że poczta elektroniczna to jedna z najpopularniejszych usług Internetu. Jest także bardzo dobrym medium pozwalającym na błyskawiczne rozprzestrzenianie się spamu, robaków i innego szkodliwego oprogramowania. Za jej pomocą umieszczane są również w komputerach nieświadomych osób konie trojańskie (tzw. backdoory) stanowiące “tylne wejście” do naszego systemu. Warto się dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniego klienta poczty, gdyż program ten na większości komputerów działa przez cały czas pracy w Sieci i w dużej mierze to właśnie od niego zależy bezpieczeństwo naszych danych lub jego brak.

Niestety, spora grupa użytkowników Okien idzie po linii najmniejszego oporu i korzysta z dostarczanego z systemem Outlook Expressa. Ponieważ program ten jest w tej chwili najbardziej narażony na ataki z Sieci, konieczne stają się ciągłe śledzenie informacji o wykrytych w nim lukach, bieżących uaktualnieniach oraz zmiana jego niektórych domyślnych ustawień. Zaznaczmy jednak wyraźnie – tandem składający się z “połatanego” Outlook Expressa oraz świadomego użytkownika “za sterami” może być całkiem bezpieczny. Istnieje jednak o wiele lepsze oprogramowanie do obsługi poczty – niepodatne na niektóre wirusy i na dodatek wygodniejsze w obsłudze.

Siła przyzwyczajenia

Skoro nie najpopularniejszy program pocztowy, to jaki? Bezpieczny czy łatwy w obsłudze? A może rozbudowany, wyposażony w zaawansowane opcje i filtry? Jaki powinien być idealny klient e-mailowy? Okazuje się, że według osób, które oddały głos w naszej ankiecie, najważniejsze w takiej aplikacji są łatwość obsługi oraz polskojęzyczne menu i słownik! Dopiero na dalszych pozycjach jako kryteria wyboru aplikacji znalazły się informacje o lukach i uaktualnieniach, poprawne kodowanie polskich znaków oraz opcje bezpieczeństwa przesyłanej poczty. Mówiąc wprost: ma być ładnie, na odpowiednim miejscu i po polsku.

Po części rozumiem takie wyniki ankiety. Do niedawna używałem Outlook Expressa, gdyż praktyczne było dla mnie połączenie klienta poczty i czytnika grup dyskusyjnych. Dla własnej wygody obie funkcje chciałem mieć zintegrowane w jednym programie. Kilka lat używania OE, a jeszcze wcześniej Pegasusa, wykształciły we mnie pewne przyzwyczajenia. I jak mówi przysłowie – okazały się one drugą naturą. Po przesiadce na Mozilla Thunderbirda, którego używam do dziś, miałem kłopot z przestawieniem się na odmienne umiejscowienie funkcji oraz używanie innych skrótów klawiaturowych. Przykładowo: zamiast zajrzeć do właściwości danego e-maila, kasowałem zaznaczoną wiadomość.

Idealny program

Wybierając program pocztowy, warto się zastanowić, jak wiele listów odbieramy i wysyłamy codziennie, jak duża jest baza przechowywanych wiadomości i czy często ją przeszukujemy. Przykładowo: przy dużej ilości korespondencji do szału mogłyby doprowadzić wszelkie animacje, dźwięki i ruchome stworki z IncrediMail Xe. Z kolei dla osób traktujących e-mail jak rozrywkę ta aplikacja będzie ciekawa. Do wysłania i odebrania kilku listów dziennie nie polecałbym tak zaawansowanych narzędzi, jak The Bat! czy PocoMail – zwłaszcza że za oba programy trzeba zapłacić.

Wyraźnie więc widać, że idealny program pocztowy powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i umiejętności internauty. Dlatego spośród wielu klientów e-mail, jakie można znaleźć w Sieci, wybraliśmy dziesięć propozycji, których porównanie zamieściliśmy w tabeli poniżej.

Najsłabsze ogniwo

Dziwić może stosunkowo niewielka waga, jaką odwiedzający nasz serwis przykładają do zagadnień bezpieczeństwa. Jednak bardzo podobną ocenę rzeczywistości przedstawiła niedawno firma Sophos, produkująca aplikacje antywirusowe. W podsumowaniu wyników swoich badań dotyczących bezpieczeństwa w Sieci zamieściła ona listę siedmiu grzechów głównych, jakich dopuszczają się pracownicy ankietowanych firm, używający komputera. Aż trzy z nich dotyczyły niewłaściwego korzystania z poczty elektronicznej! Były to: klikanie odnośników umieszczonych w spamie, uruchamianie “wesołych” programów, otrzymywanych w listach od znajomych, oraz wysyłanie e-mailem poufnych informacji niepowołanym osobom.

Potwierdza to beztroskie podejście do zagadnień bezpieczeństwa i brak świadomości realnych zagrożeń. Aby uniknąć tych błędów, wystarczy czasami kilka prostych zabiegów i zmian w ustawieniach programu lub skorzystanie z odpowiednich funkcji aplikacji.

Ściśle tajne

Podstawowym elementem bezpiecznej poczty, bagatelizowanym często przez użytkowników, jest hasło dostępu, konieczne do pobrania i coraz częściej również do wysłania wiadomości. Należy pamiętać, że znajomość tego ciągu znaków umożliwi osobie postronnej swobodny dostęp do naszej korespondencji, a także do podszywania się pod nas! Warto więc stworzyć odpowiednio skomplikowaną frazę (patrz: “$(LC144506:Nie do złamania?)$”) oraz zadbać o jej poufność. Przykładowo: w Mozilla Thunderbirdzie skorzystajmy z opcji przechowywania hasła na dysku w postaci zaszyfrowanej.

Każdy z ujętych w przeglądzie programów pozwala na szyfrowanie transmisji wiadomości (patrz: CHIP “$(LC141501:List żelazny)$”). Jednak wszystkie aplikacje domyślnie przesyłają zarówno hasła, jak i treść listów w postaci otwartego tekstu. Aby zabezpieczyć się przed podsłuchem korespondencji, powinniśmy więc w opcjach konta aktywować bezpieczne połączenia SSL dla POP3 i SMTP. Po zaznaczeniu tych opcji, we wszystkich aplikacjach poza Pegasusem oraz Mail Commanderem, numery portów zostaną automatycznie zmienione. W dwóch wspomnianych klientach powinniśmy samodzielnie wpisać wartości: 995 dla poczty przychodzącej oraz 465 dla poczty wychodzącej (ten ostatni trzeba także poprawić w Outlook Expressie).

Tabela porównująca wybrane funkcje programów pocztowych
Nazwa programuBecky! 2.22Eudora 6.2.5IncrediMail XeMail Commander 7.5Opera 8.50Outlook Express 6Pegasus Mail 4.21cPocoMail 3.4The Bat! Home 3.60Thunderbird 1.0.7
Strona WWW [http://www.]rimarts.co.jp/eudora.com/incredimail.com/internet-soft.com/opera.com/microsoft.com/windows/oe/pmail.com/pocomail.com/thebat.pl/thunderbird.pl/
Cena (z VAT-em)ok. 160 zładwareadwareok. 200 złfreewarefreeware4)freewareok. 160 złok. 180 złfreeware
Polska wersjannnnttnntt
Ocena CHIP-a3)4/54/53,5/52,5/54/54,5/54,5/55/55/55/5
Funkcjonalność
Przygotowanie korespondencji
Możliwość zmiany ustawienia znaku cytowaniatnnnntntnt
Definiowanie treści nagłówka wiadomościttnttntttn
Szablony/papeterie wiadomościt/nn/tt/tt/nt/nn/tt/nt/nt/nt/n
Emotikony/definiowanie wielu sygnatur (podpisów)n/tt/tt/tn/tt/nn/nn/tt/tt/nt/n
Sprawdzanie polskiej pisowninnnt1)t1)t1)nt2)t2)t1)
Obsługa zewnętrznego słownika/edycja słownikan/nn/nn/nt/nt/tn/tn/nt/tt/tt/t
Automatyczne wycinanie stopki i delimitera przy odpowiadaniunnnntnnttt
Kolorowanie tekstu wątków/samodzielne ustawianie kolorówn/nn/nn/nn/nt/nn/nt/tt/tt/tt/n
Automatyczne uzupełnianie adresów z historii/książki adresowejn/tt/tt/tn/nn/tn/tt/tn/tt/tt/t
Książka adresowa
Możliwość tworzenia wielu książek adresowychttntnttttt
Import/eksport książki adresowejt/tt/nt/tt/tt/tt/tn/nt/tt/tt/t
Grupy użytkownikówtttntttttn
Automatyczne dodawanie nadawcy do książki adresowejnnntttnntt
Wysyłanie i odbieranie listów
Obsługa wielu kont pocztowych przez jednego użytkownikatttttttttt
Odbieranie nagłówków poczty bez pobierania zawartości listównnntnntttt
Opcja pozostawiania kopii wiadomości na serwerzetttttttttt
Obsługa wizytówek (vCard)/priorytetów wiadomościt/tn/tn/tn/tn/tt/tn/tt/tt/tt/t
Dzielenie dużej wiadomości na kilka mniejszych podczas wysyłaniatnnnntnntn
Możliwość oflagowywania wybranych wiadomościtntnntnntt
Opcja oddzielania załączników od treści listuntnnnnnttn
Zarządzanie e-mailami
Tworzenie filtrów na podstawie wiadomości/szablony regułt/tn/nn/nn/nn/nt/tt/tt/tt/tt/t
Ochrona antyspamowantnttntttt
Tworzenie/rejestrowanie makrn/nn/nn/nn/nn/nn/nn/nt/nt/nn/n
Wątkowanie wiadomościtnnntntttt
Bezpieczeństwo
Backup wiadomości/książki adresowejt/nn/nt/tn/nn/tn/tn/nt/tt/tn/n
Szyfrowanie poczty/autoryzacja przy wysyłaniu poczty (SMTP)t/tn/tn/tn/tn/tt/tt/tn/tt/tn/t
Obsługa certyfikatów i podpisów cyfrowychnnnntttntt
Blokowanie niebezpiecznych załącznikówtnttntnntt
Funkcje ogólne
Eksport/import wiadomości do/z innych formatów (programów)t/tn/nt/tn/tn/nt/tn/nt/tt/tn/t
Dołączony notatnik lub terminarztnnnnntntt
Obsługa grup dyskusyjnych/plug-inówn/tn/tn/tn/nt/nt/nn/tt/nt/tt/t
Tworzenie statystyk pocztyntnnnntntn
Ergonomia
Łatwość definicji i edycji ustawień kont pocztowychdostatecznadostatecznabardzo dobradobradobradobradobrabardzo dobradobradobra
Dostęp do aplikacji poprzez ikonę w Polu systemowymtntntntttn
Kreator ustawień konta pocztowegontttnttntt
Zmiana układu okien interfejsu programu: dowolna/predefiniowanan/tt/tn/nn/tt/tn/tn/tn/tn/tn/t
Pomoc aplikacjidostatecznabardzo dobradobradostatecznadobradobradobrabardzo dobrabardzo dobradobra
t – jest; n – nie ma; 1) – przed wysłaniem wiadomości; 2) – podczas tworzenia wiadomości; 3) – subiektywna ocena CHIP-a, uwzględniająca funkcjonalność i ergonomię aplikacji; 4) – dostarczony razem z Windows
Więcej:bezcatnews