Szybko, kolorowo, w tle

Proponuję przyjrzeć się plug-inom spoza pierwszej dziesiątki najchętniej pobieranych. Ułatwią nam one pracę z przeglądarką w stopniu nie mniejszym niż AdBlock albo GmailNotifier.

Na pasku statusu

Jak wiadomo, w Firefoksie możemy otworzyć okienko transferu plików po naciśnięciu kombinacji klawiszy [Ctrl]+[J]. Oczywiście po rozpoczęciu pobierania zbioru pokaże się ono samo – a to czasami nam przeszkadza (zwłaszcza gdy chcemy wskazać kilka zbiorów do jednoczesnego ściągnięcia). Aby zablokować wyświetlanie okna Menedżera pobierania, wystarczy zainstalować wtyczkę Download Statusbar, którą znajdziemy wśród narzędzi należących do grupy Download Tools .

Po uaktywnieniu plug-inu wszystkie transfery będą prezentowane na pasku statusu Firefoksa, a Menedżer pobierania w ogóle się nie pokaże. Gdy transmisja danych się zakończy, wystarczy tylko kliknąć prawym przyciskiem myszy ikony pobranych zbiorów i wydać polecenie Clear from bar, aby usunąć informację o transferze. Wolno nam ponadto zmienić nazwę zbioru bądź go skasować. A gdybyśmy kiedykolwiek zatęsknili za standardowym oknem pobierania plików, to wywołamy je po wydaniu komendy Narzędzia | Menedżer pobierania plików .

Mniejszy, większy, całkiem duży

Podczas przeglądania stron WWW nieraz brakuje nam funkcji pozwalającej powiększać lub zmniejszać obrazki prezentowane w witrynie. Tę niedoróbkę Firefoksa zlikwidujemy dzięki plug-inowi Image Zoom, dostępnemu w grupie Image Browsing .

Wtyczka dodaje nową pozycję do menu kontekstowego, które wywołujemy, klikając obrazek prawym przyciskiem myszy. Znajdziemy tu funkcję Zoom Image, pozwalającą powiększyć lub zmniejszyć grafikę w zadanych domyślnie granicach (10-400%), dopasować ją do rozmiaru strony lub przeskalować (

Custom Dimensions

).

Trochę lepsze Narzędzia

Odwiedźmy na stronie Mozilli sekcję Miscellaneous. Właśnie tutaj czeka Fasterfox, za sprawą którego przyspieszymy działanie “Ognistego lisa”. Użytkownicy wtyczki twierdzą, że przeglądarka stanie się prawie tak szybka jak norweska Opera.

Gdy zainstalujemy już wtyczkę, wydajmy komendę Narzędzia | Opcje i kliknijmy pozycję Fasterfox. Po zaznaczeniu pola Zaawansowane uzyskamy dostęp do co bardziej skomplikowanych ustawień Firefoksa. Powinniśmy zainteresować się zakładką

Pipelining

– włączymy w tym miejscu funkcję przetwarzania potokowego, pozwalającą przyspieszyć ładowanie stron WWW.

Java na szybko

Najpopularniejszą wtyczką służącą do blokowania skryptów i apletów Javy jest NoScript. Niedawno pojawił się jego konkurent: plug-in QuickJava. Co prawda nie oferuje on takich możliwości konfiguracyjnych jak NoScript, ale zajmuje tylko 13 KB, a poza tym jego obsługa sprowadza się do pojedynczego kliknięcia ikony blokującej skrypty i aplety, bez konieczności wydawania poleceń z menu kontekstowego.

Więcej:bezcatnews