W czarnej dziurze

Niejednokrotnie po wypełnieniu odpowiedniego formularza okazuje się, że wpadliśmy w pułapkę. Co prawda po chwili otrzymujemy list z odsyłaczem aktywującym konto, ale musimy być świadomi faktu, że dokonaliśmy transakcji wiązanej. W zamian za udzielenie dostępu do serwisu firma prowadząca go uzyskała nasz adres poczty elektronicznej, na który może wysyłać oferty handlowe lub reklamowe. Niewykluczone też, że nasze dane trafią do innych przedsiębiorstw lub wpadną w ręce spamerów. Sprawy wyglądają podobnie, gdy subskrybujemy listy dyskusyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, im częściej podajemy nasz adres e-mailowy, tym więcej niechcianych wiadomości będziemy otrzymywali. Problemowi temu da się zaradzić poprzez założenie oddzielnego konta, używanego tylko do rejestracji w portalach internetowych oraz do odbierania zamówionych list mailingowych. Innym sposobem przeciwdziałania spamowi jest utworzenie aliasu pocztowego, który bez żalu porzucimy, gdy tylko ilość odbieranego spamu osiągnie zbyt duży poziom. W artykule przedstawię serwisy oferujące darmowe usługi, dzięki którym nie utoniemy w niechcianej korespondencji.

Spamhole.com

Serwis oferuje tymczasowe aliasy e-mailowe w domenie spamhole.com. Procedura ich tworzenia jest bardzo prosta. Podajemy adres, na który będą przekazywane wiadomości, dowolny identyfikator oraz czas funkcjonowania aliasu (od 1 do 72 godzin). Ostatni etap rejestracji, polegający na odebraniu kodu wysłanego nam pocztą elektroniczną i wpisaniu go w specjalnym formularzu, uaktywnia usługę. Po upływie wybranego czasu alias przestaje działać, a identyfikator staje się ponownie dostępny dla wszystkich użytkowników. Spamhole.com oferuje również konto chronione hasłem, dzięki czemu zarejestrujemy aliasy bez każdorazowego wpisywania kodu otrzymanego za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Sneakemail.com

Serwis jest bardziej rozbudowany od opisanego wcześniej, a i jego obsługa do najprostszych nie należy. Gdybyśmy napotkali jakieś problemy, pomocne będą odsyłacze do stron z wyjaśnieniami, znajdujące się przy każdym formularzu. Na początku musimy zarejestrować się na stronie WWW, wpisując e-mail oraz hasło. Nim Sneakemail.com udostępni aliasy, nastąpi weryfikacja podanego adresu.

Korzystając z darmowych usług Sneakemaila, musimy liczyć się z kilkoma ograniczeniami. Przede wszystkim nie zdefiniujemy własnych identyfikatorów. Zostaną one wygenerowane automatycznie i przybiorą np. postać: [email protected]. Pamiętajmy także o limicie objętości listów przekazanych w ciągu miesiąca – wynosi on 10 MB.

Najważniejszą czynnością prodczas zakładania aliasu jest wybór jednej z domyślnych albo zdefiniowanych wcześniej reguł postępowania z nadchodzącymi listami. Serwis Sneakemail.com potrafi przekazywać nam wiadomości, “odbijać je” (tak, jakby adres w ogóle nie istniał), odbierać listy, ale nie przesyłać ich na nasz prawdziwy adres e-mailowy lub wreszcie informować nadawcę, aby spróbował wysłać korespondencję później.

Użytkownik podczas zakładania aliasu wskazuje maksymalnie trzy rzeczywiste adresy, których będzie dotyczyła określona reguła. W serwisie Sneakemail.com wolno nam zdefiniować aliasy dla dziesięciu “prawdziwych” kont pocztowych. Podczas przekazywania listów w polu Temat zostaje dodany tekst w postaci: [etykieta aliasu/słowo kluczowe reguły].

Sneakemail.com pozwala ponadto na wysyłanie wiadomości z poziomu założonego aliasu. Dostarczone listy są opatrzone adresem [wybrana_fraza][adres aliasu]. Etykietę, frazę oraz słowo kluczowe określa sam użytkownik serwisu. Do dyspozycji oddano też filtry pozwalające na blokowanie lub przepuszczanie listów na podstawie zawartości pól Od:, Do: oraz Temat:. Wiele innych opcji, m.in. automatyczne zakładanie skrzynki pocztowej w momencie nadejścia wiadomości, własne identyfikatory, a także większy limit dla przekazywanej korespondencji, znajdziemy w płatnej części serwisu.

Spamgourmet.com

Odwiedzając tę stronę, zauważymy, że duża część Spamgourmeta dostępna jest w polskiej wersji językowej. W serwisie utworzymy tymczasowy alias pocztowy, a zrobimy to na dwa sposoby.

Jeżeli skorzystamy z tzw. trybu bezobsługowego, uzyskamy dostęp do podstawowych usług. Przede wszystkim musimy zarejestrować się w domenie Spamgourmet.com. W tym celu podajemy nasz identyfikator, adres e-mailowy (którego autentyczność zostanie zweryfikowana) oraz hasło.

Osoby zainteresowane jedynie podstawowymi usługami najpewniej nie będą już więcej musiały odwiedzać witryny. Alternatywne adresy pocztowe są bowiem tworzone automatycznie w momencie odebrania wiadomości. Każdy założony alias ma postać dowolnesł[email protected] (lub [email protected]). Wyjaśnijmy, że x jest liczbą z zakresu 1-20 i wyznacza, ile listów wysłanych na alias pocztowy zostanie przekazanych na naszą skrzynkę e-mailową. Po przekroczeniu tej wartości serwer blokuje przychodzącą pocztę. Tak więc gdy chcemy zarejestrować się na forum internetowym wymagającym aktywacji, możemy w odpowiednim polu formularza wpisać np. [email protected]. W takiej sytuacji zostanie przepuszczona tylko jedna wiadomość. Dostępny jest również tryb zaawansowany, w którym da się m.in. zwiększyć liczbę listów akceptowanych dla wybranego aliasu, zmienić domyślną wartość x lub dodać zaufanych nadawców (wysłane przez nich listy zostaną przepuszczone nawet wtedy, gdy dla danego adresu wyczerpano już limit korespondencji). Serwis oferuje również ukrywanie rzeczywistego adresu e-mail podczas udzielania odpowiedzi na przesyłki przychodzące. Jednakże opcja ta nie spełnia swojej funkcji, gdyż doświadczony użytkownik Sieci i tak zdoła poznać adres nadawcy, analizując nagłówki listu.

Więcej:bezcatnews