Z grafiką na pokładzie

Na nowe chipsety ze zintegrowaną kartą graficzną Nvidia kazała nam czekać dość długo. Dopiero prawie rok po premierze nForce4 pojawiła się jego odmiana C51 – Crush 51 – z umieszczonym w mostku północnym GPU z szóstej generacji akceleratorów graficznych GeForce. Odpowiadamy na pytanie, czy warto było czekać.

Róża wiatrów – północ i południe

Podstawową różnicą w stosunku do dotychczas dostępnych chipsetów Nvidii przeznaczonych dla 64-bitowych procesorów AMD jest zastosowanie dwuukładowej konstrukcji chipsetu. Co więcej, w wypadku mostka północnego spotkamy się z jego dwiema wersjami – GeForce 6100 i GeForce 6150. Różnią się one przede wszystkim częstotliwością taktowania rdzenia graficznego (odpowiednio 425 MHz i 475 MHz) oraz funkcjonalnością. Bardziej zaawansowany model, GeForce 6150, wyposażono w dekoder HDTV, cyfrowe wyjście DVI oraz HD Component/S-Video. Dodatkowo zapewnia on obsługę technologii Nvidia PureVideo. Wykorzystanie sprzętowej akceleracji w trakcie oglądania filmów zapisanych w standardzie High Definition (MPEG-2/DVD oraz WMV HD) znacznie odciąża CPU (na Celeronie 2,6 GHz i GF 6800 zanotowaliśmy spadek z 30-40% do 11-12%). Ponadto w obu układach zastosowano engine graficzny CineFX 3.0, który jest w pełni zgodny z Microsoft DirectX 9.0c, Shader Model 3.0 oraz OpenGL 1.5 i 2.0. Dzięki temu mamy możliwość podziwiać zaawansowane efekty graficzne, wykorzystywane w najnowszych grach. Należy przy tym pamiętać, że zintegrowany GPU nie należy do wydajnych układów. Użyte technologie, takie jak np. TurboCache, ukierunkowane są zdecydowanie na aspekt ekonomiczny, a nie wydajnościowy. Dobitnie świadczą o tym przeprowadzone testy (patrz: wykresy po lewej).

Wprowadzenie nowych chipsetów spowodowało mały bałagan w nazewnictwie układów. Tak naprawdę GeForce 6100 lub GeForce 6150 to dopiero połowa chipsetu, drugą część stanowi zaś mostek południowy, który występuje w dwóch wersjach – nForce 430 i nForce 410. Pierwszy z nich to dobrze znany nForce4 Ultra. Drugi to zwykły nForce4 ze zintegrowaną kartą sieciową 100 Mb/s, zapewniający obsługę jedynie dwóch urządzeń Serial ATA II. Nie ma on też wbudowanej sprzętowej zapory ogniowej (Nvidia ActiveArmor Firewall). Tyle teorii, czas na część praktyczną.

GPU na pokładzie

Wyniki, jakie otrzymałem po przetestowaniu zintegrowanych układów graficznych (niestety, ze względu na brak dostępności układu GeForce 6150 prezentujemy tylko wyniki dla modelu GeForce 6100), dają jednoznaczną odpowiedź – jeśli jesteś zapalonym graczem i szukasz szybkiego akceleratora, nie jest to sprzęt dla Ciebie. Wydajność osiągana przez wbudowany w chipset rdzeń graficzny GeForce 6100 z pewnością nie pozwoli na komfortową zabawę z najnowszymi grami. Testy wykazały (z wyjątkiem benchmarków OpenGL), że GeForce 6100 nieznacznie ustępuje nawet konkurencyjnemu ATI Xpress 200. Nieco inaczej spojrzą na GeForce’a 6100 użytkownicy, dla których decydującym czynnikiem przy wyborze nowej platformy są niskie ceny. Za Gigabyte’a GA-K8N51GMF-9 zapłacimy nawet mniej niż za typową płytę główną z nForce4. Decydując się na GF 6100, otrzymujemy też możliwość bezproblemowej rozbudowy, gdyż na obu testowanych płytach znajdziemy slot PCI Express x16, w którym w każdej chwili zainstalujemy najnowszy akcelerator graficzny.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej dwóm pierwszym płytom głównym z chipsetem GeForce 6100.

Dane techniczne
ProduktGigabyte GA-K8N51GMF-9Biostar TForce 6100
Cena305 zł270 zł
Ocena ogólna (POWER)9180
Opłacalność (ECONO)10077
Zaletyzintegrowana karta graficzna, kontroler FireWire, złącze PCI Express x16zintegrowana karta graficzna, wyjścia S/PDIF, złącze PCI Express x16, rozbudowane opcje BIOS-u
Wadybrak złącza S/PDIFniedopracowany BIOS
Obsługa procesorówAMD Athlon 64 (Socket 939), AMD Athlon 64 X2, AMD Athlon FXAMD Athlon 64 (Socket 754), AMD Sempron
Chipset/liczba gniazd pamięciGeForce 6100/4GeForce 6100/2
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/PCI-E x12/brak/1/12/brak/1/1
Liczba złączy IDE/Serial ATA/RAID2/4/tak2/2/tak
Liczba złączy USB/FireWire4/14/0
Układ dźwiękowyośmiokanałowy (7.1)pięciokanałowy (5.1)
Typ karty sieciowej1000 Mb/s100 Mb/s
Gwarancja36 miesięcy24 miesięce
Dostawcawww.ntt.plwww.ntt.pl

Tanio i dobrze

Jednym z pierwszych urządzeń z GF 6100 jest Gigabyte GA-K8N51GMF-9. Mimo zredukowanych gabarytów został on wyposażony praktycznie we wszystkie możliwe dodatkowe komponenty, poczynając od zintegrowanej karty graficznej, przez gigabitową “sieciówkę”, a na ośmiokanałowym kodeku dźwiękowym kończąc. Co ciekawe, jest to jedna z pierwszych płyt głównych przeznaczonych dla procesorów AMD, która obsługuje intelowski standard HD Audio.

Pochwały należą się również producentowi za bogaty zestaw portów, wśród których znalazł się FireWire. Do pełni szczęścia brakuje jedynie cyfrowego S/PDIF-a. Niedogodność tę jednak w prosty sposób rozwiążemy. Wystarczy dokupić “śledzia” z wejściami/wyjściami optycznymi i podłączyć go do wewnętrznych pinów na płycie głównej.

Do wydajności Gigabyte’a GA-K8N51GMF-9 nie mam zastrzeżeń. Wyniki uzyskane w testach są dobre i nie odbiegają od średniej dla płyt głównych z chipsetami Nvidii z serii nForce4. GA-K8N51GMF-9 jest produktem godnym polecenia, tym bardziej że jego cena niewiele przekracza 300 złotych. Dokupując do płyty procesor, pamięć RAM, dysk twardy, napęd optyczny i obudowę, stworzymy podstawowy komputer o niewielkiej cenie.

Ze stajni Biostara

TForce 6100, podobnie jak opisany wcześniej produkt Gigabyte’a, zarządzana jest przez duet układów Nvidii, ale jako mostek południowy zastosowano tańszy chip nForce 410. W efekcie TForce 6100 ma nieco gorsze wyposażenie. Na płycie nie znajdziemy np. kontrolera FireWire.

Niedogodności te, przynajmniej częściowo, wynagradza rozbudowany BIOS. Oprócz standardowych opcji produkt Biostara udostępnia również zaawansowany zestaw ustawień setupu, spotykany do tej pory w urządzeniach wyższej klasy. Do ciekawostek należy zaliczyć możliwość zapisywania najczęściej wykorzystywanych profili z nazwą i opisami (łącznie pięćdziesiąt) czy zaszyty w BIOS-ie program Memtest86 1.55 do testowania i diagnostyki pamięci RAM.

Z drugiej jednak strony w trakcie testów wyszły na jaw pewne mankamenty, związane najprawdopodobniej z dość wczesną wersją BIOS-u. Dotyczyło to przede wszystkim poprawnej współpracy z oprogramowaniem do zarządzania i monitorowania parametrów pracy płyty z poziomu Okienek. Ponadto przy agresywnych ustawieniach pamięci pojawiły się problemy ze stabilnością systemu. Jednak mimo tych minusów płyta jest ciekawym i tanim produktem. Co do opisanych problemów z BIOS-em, powinny one zostać wyeliminowane w kolejnych jego wersjach.

Obie płyty to urządzenia interesujące zwłaszcza dla osób, które chcą samodzielnie zbudować tani komputer do użytku domowego. Prezentowane produkty firm Gigabyte i Biostar mogą również posłużyć za podstawę do stworzenia niedrogiej platformy Media Center PC. Co prawda najnowsze gry będą działać na nich powoli, ale za to z odtwarzaniem muzyki, oglądaniem zdjęć i filmów DVD oraz DivX nie będzie żadnych kłopotów.

W jednym z następnych numerów CHIP-a zaprezentujemy parametry techniczne i wyniki testów płyt głównych z bardziej rozbudowaną wersją nowego chipsetu Nvidii – GeForce’em 6150.

Dane techniczne nowych dwumostkowych układów Nvidii
Nvidia GeForce 6150 i Nvidia nForce 430Nvidia GeForce 6100 i Nvidia nForce 430Nvidia GeForce 6100 i Nvidia nForce 410
Obsługiwane CPUAthlon 64, SempronAthlon 64, SempronAthlon 64, Sempron
Dekoder TVtnn
TMDS/DVItnn
Taktowanie procesora graficznego475 MHz425 MHz425 MHz
Szyna PCI Express1 x x16, 2 x x11 x x16, 1 x x11 x x16, 1 x x1
Odtwarzanie MPEG-2/WMV9High Definition (1080p/1080i)jakość standardowajakość standardowa
AudioHDA (Azalia)/AC‘97HDA (Azalia)/AC‘97HDA (Azalia)/AC‘97
Skalowanie wideowysoka jakość (5×4)podstawowe (2×2)podstawowe (2×2)
RAID0, 1, 0+1, 50, 1, 0+1, 50, 1
Nvidia MediaShieldttt
Nvidia ActiveArmor Firewallttn
Ethernet1 Gb/s1 Gb/s100 Mb/s
t – tak; n – nie
Więcej:bezcatnews