Złącza do kosza

Nie lubimy kabelków. Gdybyśmy lubili, nie wymyślono by technologii Wi-Fi ani Ultra-Wideband (UWB). Ta ostatnia wkrótce zagości w naszych domach i połączy bezprzewodowo urządzenia audio-wideo i pecety, tak jak obecnie Wireless LAN zapewnia komunikację bez kabli między komputerami.

Aby sprzęt elektroniczny mógł bezprzewodowo przesyłać między sobą obraz i dźwięk, potrzebne było stworzenie interfejsu szybszego od Wi-Fi. Ultra-Wideband to nowy standard komunikacji bez kabli, o przepustowości większej niż WLAN. Przewidziano, że będzie on pracował z prędkościami od 100 Mb/s do 2 Gb/s – to wystarczająco dużo, aby przesyłać nawet filmy HDTV czy wielokanałowy dźwięk przestrzenny.

Ultra-Wideband jest technologią transmisji bezprzewodowej o niskiej mocy – została ona zaprojektowana z myślą o stosowaniu w pomieszczeniach zamkniętych. Zalety UWB docenią właściciele dużych mieszkań i domów. Dzięki UWB odtwarzacz DVD stojący w salonie będzie mógł przesyłać bezprzewodowo dźwięk do zestawu hi-fi w innym pokoju lub sygnał do telewizora w sypialni. Również sygnał z peceta dotrze drogą “powietrzną” do TV i nareszcie skończy się ciągłe noszenie i podłączanie PC do telewizora, kiedy chcemy obejrzeć film DivX.

Obrazy w eterze

Pierwszym zwiastunem nadejścia nowej technologii jest system składający się z telewizora LCD i odtwarzacza multimedialnego, które wyposażono w interfejs UWB. Urządzenia zaprezentowane zostały przez firmy Haier Corporation i Freescale Semiconductor. To oznacza początek końca podłączania całej masy kabli – wystarczy tylko włączyć urządzenia UWB do prądu, aby te się ze sobą komunikowały!

Pierwsze zestawy składające się z cyfrowego odtwarzacza multimediów i telewizora HDTV o przekątnej 37″ i rozdzielczości 1080i (na zdjęciu) z wbudowanym interfejsem UWB pojawią się na chińskim rynku pod koniec 2005 roku. Na rynek amerykański produkty trafią w 2006 roku. Urządzenia mogą przesyłać między sobą kilka strumieni wideo HD lub MPEG-2 z prędkością dochodzącą do 110 Mb/s na odległość do 20 m. Antena UWB została umieszczona w obudowie telewizora, z urządzenia nie wystają więc druty. Cyfrowy serwer mediów UWB ma wielkość standardowego odtwarzacza DVD, jest wyposażony w funkcje PVR (nagrywanie wideo) i ma wbudowany tuner telewizyjny.

Nie tylko kino domowe

Na rynku dostępne są już chipsety pozwalające zbudować urządzenia transmitujące dane siecią UWB. Te ostatnie podłącza się do komputerowego złącza USB 2.0 Hi-Speed. Wkrótce więc możliwe będzie bezprzewodowe przesyłanie plików między komputerami z szybkością do 480 Mb/s, ale nie tylko. Interfejs UWB pozwoli również na łatwe podłączenie domowego systemu audio-wideo, cyfraka, drukarki i laptopa do stacjonarnego peceta, dzięki czemu urządzenia te będą mogły łatwiej i szybciej wymieniać między sobą pliki. Jeśli to nastąpi, to najprawdopodobniej obecnie dostępne urządzenia Wi-Fi staną się bardzo przestarzałym sprzętem.

Więcej:bezcatnews