Podwójna “szesnastka”

Asus A8N32-SLI Deluxe jest jedną z pierwszych płyt głównych wykorzystujących nowy chipset Nvidii nForce4 SLI X16, na który czekali gracze. Ich niecierpliwość była dodatkowo podsycana krążącymi w Sieci plotkami mówiącymi, że na płytach głównych z nowym układem znacząco wzrasta wydajność kart graficznych pracujących w trybie SLI. Z ciekawości sprawdziliśmy to w redakcyjnym laboratorium. Na początku jednak warto przytoczyć kilka faktów dotyczących specyfikacji chipsetu nForce4 SLI X16.

Podstawową różnicą pomiędzy nowym nForce’em a jego starszymi wersjami jest system dwumostkowy. Północny układ to kość Nvidia nForce4 SLI X16 SPP, a południowy – nForce4 SLI MCP. Najważniejszą zaletą tego zestawu chipsetów jest możliwość korzystania w trybie SLI ze złączy PCI Express x16 działających z pełną przepustowością – dwa razy po 16 linii sygnałowych. Poprzednia wersja nForce4 SLI udostępniała dwa kanały tylko po 8 linii sygnałowych.

Czy podwojenie łącznej liczby dostępnych linii sygnałowych magistrali PCI Express przekłada się także na wyższą wydajność? Odpowiedź brzmi: tak, choć jest małe “ale”… W trakcie testów płyta Asusa z podwójną “szesnastką” była szybsza od starszego modelu z jednoukładowym nForce4 SLI (złącza PCI Express udostępniające w trybie SLI 8 linii sygnałowych), różnica w wydajności była jednak niewielka i w zależności od benchmarku zawierała się w przedziale od zera do siedmiu procent. Wynika z tego wniosek, że użytkownicy płyt ze starszymi układami SLI powinni raczej ich nie zmieniać, gdyż przyrost wydajności nie jest duży. Osobom przymierzającym się do zakupu płyty z SLI polecam jednak modele z nForce4 SLI X16, ponieważ przyszłościowe modele kart graficznych mogą na nich działać znacznie szybciej niż na płytach głównych ze starszymi wersjami chipsetów.

Asus A8N32-SLI Deluxe
Ocena ogólna (POWER): 98
Opłacalność (ECONO): 39
Obsługa procesorów: Athlon 64, Sempron, Athlon 64 X2, Athlon FX
Chipset/liczba gniazd pamięci: Nvidia nForce4 SLI x16/4
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/PCI-E x4: 3/0/2/1
Liczba złączy IDE/Serial ATA/RAID: 2/6/tak
Liczba złączy USB 2.0 Hi-Speed/FireWire: 6/2
Układ dźwiękowy: ośmiokanałowy (7.1)
Karty sieciowe: 2 x 1 Gb/s
Gwarancja: 36 miesięcy
8-fazowe zasilanie, rozbudowany BIOS, duże możliwości podkręcania, wysoka wydajność, dwa działające z pełną przepustowością złącza PCI Express X16, dodatkowy kontroler Serial ATA
wysoka cena
Cena: 845 zł
pl.asus.com

Przypatrzmy się teraz bliżej Asusowi A8N32-SLI Deluxe, który sam w sobie jest interesującą, solidnie wykonaną konstrukcją. Na wyróżnienie zasługuje ośmiofazowy układ zasilania, poprawiający stabilność pracy płyty podczas dużego obciążenia prądowego.

Uwagę przyciąga również nietypowy system chłodzenia mostków, bazujący na miedzianych radiatorach i technologii heat pipe. Schemat odprowadzania ciepła jest następujący: najpierw ciecz chłodząca przepływa z mostka południowego do północnego, a dopiero w następnej kolejności do radiatora. W trakcie testów system ten jednak sprawdził się bez zarzutów. Problemy mogą wystąpić dopiero przy długotrwałym podkręcaniu, gdy trzeba będzie podnieść napięcie zasilające obu chipów. W takim wypadku zalecam zamontowanie dodatkowego wiatraczka na głównym radiatorze (jest on dodawany do kompletu) oraz jednego lub dwóch mniejszych bezpośrednio na mostkach.

Zaletą testowanej płyty głównej jest dopracowany i rozbudowany BIOS, pozwalający na zmianę parametrów pracy większości komponentów mających wpływ na wydajność komputera (ustawienia pamięci, system automatycznego overclockingu – AI Overclocking, regulacja napięcia zasilania podstawowych podzespołów itp.). Powyższe możliwości BIOS-u, w połączeniu ze wspomnianymi parametrami technicznymi płyty głównej, czynią z Asusa A8N32-SLI Deluxe niemal wymarzoną platformę dla overclockerów. Jak w każdej wersji Deluxe produktów Asusa do urządzenia dołączono bogaty pakiet oprogramowania (m.in. WinDVD Suite oraz Norton Internet Security 2005).

A8N32-SLI Deluxe to z całą pewnością produkt godny uwagi, którego zalet nie sposób nie dostrzec. Ze względu na wysoką cenę, wynoszącą około 850 złotych, z jego możliwości będzie mogła skorzystać grupa użytkowników uzbrojonych w zasobne portfele.

Więcej:bezcatnews