GPU w chipsecie

Do niedawna większość użytkowników pecetów na hasło “grafika zintegrowana z chipsetem” reagowała bez entuzjazmu. Płyty główne z kartą graficzną na pokładzie, ze względu na mizerną wydajność stosowanych GPU, trafiały najczęściej do komputerów biurowych. Sytuację tę mogą zmienić najnowsze chipsety wprowadzone przez ATI i Nvidię. Płyty główne, bazujące na układach ATI Radeon Xpress 200 i Nvidia GeForce 6100/6150 ze zintegrowanymi rdzeniami graficznymi, wnoszą nową jakość i mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania tego typu sprzętem. Sprawdziliśmy, jak oba chipsety sprawują się w praktyce.

Gdy dwa to za mało

W naszym porównaniu barwy ATI reprezentuje płyta MSI RS482M4-IL, która przeznaczona jest do montażu w komputerach typu Media Center i została wykonana w standardzie microATX. Urządzenie pod względem wyposażenia prezentuje się bardzo dobrze. Oprócz standardowych, zintegrowanych komponentów (ośmiokanałowa karta dźwiękowa, kontroler USB czy karta sieciowa) na płycie znajdziemy również porty FireWire, wyprowadzenia (piny) cyfrowego złącza S/PDIF (wejście i wyjście) oraz – na dodatkowym “śledziu” – komplet wyjść wideo (kompozytowe i S-Video), dających możliwość podłączenia komputera do telewizora.

MSI RS482M4-IL ma interesującą i niespotykaną w tego typu urządzeniach funkcję SurroundView. Pozwala ona na pracę z trzema monitorami jednocześnie. Aby skorzystać z zalet SurroundView, niezbędna jest jednak osobna karta graficzna PCI Express (musi to być produkt ATI z obsługą technologii SurroundView) z dwoma wyjściami monitorowymi. Po zainstalowaniu dodatkowego akceleratora należy włączyć odpowiednią opcję w BIOS-ie, a następnie skonfigurować za pomocą menedżera ATI tryb pracy wielomonitorowej. Do wyboru mamy m.in. rozciągnięcie Pulpitu na wszystkie podłączone monitory lub jego sklonowanie.

Sposobów wykorzystania możliwości oferowanych przez podłączenie dodatkowych monitorów jest naprawdę wiele. Jako przykład można podać typowe zastosowania komputera, wymagające jednoczesnej analizy arkusza kalkulacyjnego, edycji dokumentu tekstowego i przeglądania zasobów Internetu (tu pomocna staje się funkcja klonowania Pulpitu). Z technologii SurroundView skorzystają także miłośnicy symulacji komputerowych (opcję użycia trzech ekranów udostępnia np. Microsoft Flight Simulator). Ponadto możliwość pracy z więcej niż dwoma monitorami docenią również profesjonaliści – graficy, maklerzy giełdowi czy inżynierowie. Szkoda tylko, że w tym trybie nie mamy możliwości łączenia mocy obliczeniowej obu GPU na wzór ATI CrossFire czy Nvidii SLI.

Dane techniczne
ModelGigabyte GA-K8N51PVMT-9MSI RS482M4-IL
Cena345 zł355 zł
Ocena ogólna (POWER)9283
Opłacalność (ECONO)7862
Zaletyzintegrowana karta graficzna, wyjście TV, technologia PureVideozintegrowana karta graficzna, wyjście TV, technologia SurroundView
WadyBIOS ubogi w opcjesłaba wydajność, tylko 100-megabitowa karta sieciowa
Obsługa procesorówAMD Athlon 64 (Socket 939), AMD Athlon 64 X2, AMD Athlon FXAMD Athlon 64 (Socket 939), AMD Athlon 64 X2, AMD Athlon FX
ChipsetNvidia GeForce 6150ATI Radeon Xpress 200
Liczba gniazd pamięci44
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/PCI-E x12/0/1/12/0/1/1
Liczba złączy IDE/Serial ATA/RAID2/4/tak2/4/tak
Liczba złączy USB/FireWire8/28/2
Układ dźwiękowyośmiokanałowy (7.1)ośmiokanałowy (7.1)
Typ karty sieciowej1 Gb/s100 Mb/s
Gwarancja36 miesięcy36 miesięcy
Dostawcawww.komputronik.plwww.msi-polska.pl

Wideo na sterydach

Klan Nvidii reprezentuje microATX-owa płyta główna Gigabyte’a – GA-K8N51PVMT-9. Atutem tego modelu w odróżnieniu od GA-K8N51GMF-9 z GeForce’em 6100 (patrz: “$(LC157516:Z grafiką na pokładzie)$”) jest między innymi większa częstotliwość taktowania zintegrowanego rdzenia graficznego (475 zamiast 425 MHz). Jak pokazują wyniki testów, większy zegar GPU tylko w niewielkim stopniu wpłynął na wyższą wydajność zintegrowanej karty graficznej. Dodatkową przewagą opisywanej płyty głównej Gigabyte w porównaniu do wersji z układem GeForce 6100 jest pełna obsługa technologii PureVideo (trzeba zainstalować specjalny dekoder, wersja demo znajduje się na stronie www.nvidia.pl). PureVideo wykorzystuje moc obliczeniową GPU i zapewnia sprzętową akcelerację odtwarzania filmów w formacie MPEG-2 (DVD), a szczególnie materiałów wideo zapisanych w wysokiej rozdzielczości HDTV.

Po zainstalowaniu dekodera Nvidii podczas odtwarzania filmu zapisanego w rozdzielczości 1920×1080 pikseli obciążenie procesora spadło z niemal 100 do około 25%. Niestety, udostępniony przez Nvidię dekoder jest płatny! Za jego najdroższą wersję, Platinum, zapłacimy blisko 200 zł, natomiast najtańszy pakiet, obsługujący jedynie system dźwięku Dolby 2.1, kosztuje około 35 zł. Co więcej, akceleracja sprzętowa działa jedynie podczas odtwarzania filmów w Windows Media Playerze 10. Obsługę PureVideo mają zapewnić również następne wersje PowerDVD i WinDVD.

Nie wiadomo jeszcze, czy PureVideo będzie obsługiwać również inne (oprócz MPEG-2) formaty, np. popularnego DivX-a. Warto się więc zastanowić nad przydatnością stosowania tej technologii, zwłaszcza że moc obliczeniowa sprzedawanych obecnie procesorów w zupełności powinna wystarczyć do płynnego odtwarzania filmów.

Podobieństwa i różnice

Pod względem konstrukcji, wyposażenia i zintegrowanych komponentów obie testowane płyty główne są niemal identycznie. Wydajność zintegrowanych układów graficznych też jest porównywalna. Znaczne różnice zaczynają się pojawiać dopiero przy ocenie funkcjonalności i ogólnej wydajności platform. Technologię SurroundView, oferowaną przez płytę MSI, rekompensuje PureVideo w produkcie Gigabyte’a. Zmagania wydajnościowe wygrywa jednak model Gigabyte’a. Praktycznie we wszystkich kategoriach testów platforma bazująca na chipsecie Nvidii osiąga znaczną przewagę nad płytą główną pracującą pod kontrolą konkurencyjnego układu ATI.

Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej, w przypadku opisywanych produktów wydajność nie jest najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem danej płyty – pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wyposażenie i funkcjonalność oraz cenę urządzenia. Przyjmując takie kryteria oceny, Gigabyte GA-K8N51PVMT-9 oraz MSI RS482M4-IL prezentują się bardzo dobrze i doskonale nadają się do zbudowania taniej platformy Media Center PC.

Porównanie chipstetów ze zintegrowanymi kartami graficznymi
Nvidia GF 6150 i Nvidia nForce 430Nvidia GF 6100 i Nvidia nForce 430NvidiaA GF 6100 i Nvidia nForce 410ATI Xpress 200 (RS482)i ATI SB450
Obsługiwane CPUAthlon 64, SempronAthlon 64, SempronAthlon 64, SempronAthlon 64, Sempron
Obsługa DirectX 9.0 Shader Model 3.0tttt
Wyjście TVtnnt
Częstotliwość taktowania GPU475 MHz425 MHz425 MHz300 MHz
Złącza PCI Expressjedno x16, dwa x1jedno x16, jedno x1jedno x16, jedno x1jedno x16, jedno x1
Zintegrowana karta dźwiękowaHD Audio/AC ’97HD Audio/AC ’97HD Audio/AC ’97HD Audio/AC ’97
Liczba obsługiwanych dyskówSerial ATA/UltraATA4/44/44/44/4
Prędkość interfejsu Serial ATA3 Gb/s3 Gb/s3 Gb/s1,5 Gb/s
Typy macierzy RAID0, 1, 0+1, 50, 1, 0+1, 50, 10, 1
Rodzaj wbudowanej karty sieciowejGigabit EthernetGigabit Ethernet100 Mb/s100 Mb/s
Liczba portów USB8888
t – jest; n – nie ma
Więcej:bezcatnews