Ja chcę do sieci!

WLAN to nie tylko punkty dostępowe i routery Wi-Fi. Równie ważne są bezprzewodowe karty sieciowe, których w sklepach znajdziemy bez liku. Który model kupić? Test 25 urządzeń z pewnością pomoże w dokonaniu właściwego wyboru

Karta Wi-Fi zamontowana w komputerze przenośnym to niby nic oryginalnego. Producenci laptopów dbają o to, aby pojęcie „mobilność” kojarzyło się nie tylko z maszyną niedużą, lekką i łatwą do przetransportowania z miejsca na miejsce. Obecnie równie ważne jest pozbycie się skrętki, która z jednej strony pozwala włączyć się do sieci, ale z drugiej jest smyczą znacznie ograniczającą swobodę użytkownika.

We wnętrznościach każdego niemal współczesnego notebooka znajdziemy zatem układy pozwalające skomunikować się z jakimś access pointem, skorzystać z hotspota albo wreszcie wymieniać dane z innym komputerem bez konieczności sięgania po kabel. Dotyczy to zarówno maszyn zgodnych z intelowską platformą Centrino, jak i modeli uzbrojonych w specjalny moduł bezprzewodowej łączności Wi-Fi.

Przecież masz złącze

Oczywiście nie wszystkie modele notebooków są fabrycznie wyposażone w karty Wi-Fi. Te starsze, kilkuletnie, czasami nie mają wbudowanych elementów służących do komunikacji radiowej. Na kolejny zakup albo po prostu nas nie stać, albo nie uznajemy za celowe wydawać kilku tysięcy złotych tylko po to, aby w zamian otrzymać dodatkowy moduł ukryty we wnętrznościach komputera.

Prędzej czy później nadejdzie jednak moment, w którym pomyślimy o rozszerzeniu funkcjonalności notebooka i zechcemy skorzystać z udogodnień, jakie daje możliwość włączania się do sieci bezprzewodowych. Skoro zatem nasz laptop (lub nawet komputer stacjonarny) nie jest standardowo wyposażony w urządzenie Wi-Fi, zaczynamy rozglądać się za jakąś dostępną na rynku bezprzewodową kartą sieciową. Z oczywistych powodów najbardziej interesują nas egzemplarze mające interfejs PCMCIA lub USB – je właśnie najłatwiej będzie podłączyć do maszyny. Jaką kartę wybrać i na które parametry urządzenia zwracać uwagę? Staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania, przyglądając się bliżej aż 25 różnym kartom bezprzewodowym, które powinny zainteresować właścicieli notebooków.

Piąty bieg

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej karty Wi-Fi, najpierw zwracamy uwagę na jej złącze – zdarza się bowiem, że wszystkie porty jednego rodzaju mamy już zajęte. Czasami po prostu musimy kupić takie, a nie inne urządzenie bezprzewodowe nie dlatego, że jest najbardziej wydajne czy choćby atrakcyjne cenowo, ale z tej przyczyny, iż modelu z konkurencyjnym złączem zwyczajnie nie podepniemy do komputera.

Wątpliwości związane z interfejsem są stosunkowo najłatwiejsze do rozstrzygnięcia. Dużo większym problemem okazuje się mnogość standardów transmisji danych, w zgodzie z którymi działa konkretny model karty. W tym wypadku musimy przygotować się na spory galimatias. Przede wszystkim przypomnijmy, że oficjalne standardy opisujące przesyłanie danych w sieciach bezprzewodowych to IEEE 802.11a, b oraz g.

Lwia część kart dostępnych obecnie w sklepach została skonstruowana zgodnie ze standardem IEEE 802.11g. Takie urządzenia przynajmniej teoretycznie potrafią pracować z prędkością sięgającą 54 Mb/s. Supremacja specyfikacji „g” jest wyraźnie widoczna w naszym zestawieniu – próżno szukać w nim urządzeń zgodnych tylko ze starszą (i wolniejszą) technologią 802.11b. Takie modele są już po prostu przeżytkiem i podczas planowania zakupów w ogóle nie powinniśmy brać ich pod uwagę – nawet wtedy, gdyby ktoś oferował je po rewelacyjnie niskich cenach.

Wydawanie pieniędzy na egzemplarze oznaczone literką „b” nie ma sensu także w sytuacji, gdy spodziewamy się, że karcie zgodnej ze specyfikacją 802.11g przyjdzie pracować w środowisku bazującym na starszym sprzęcie (routerach, punktach dostępowych itp.). Nowe karty są kompatybilne z wolniejszym standardem i działają w sieciach typu „b”.

Pozostańmy jeszcze chwilę przy zagadnieniu zgodności. Wypada przypomnieć, że sprzęt bazujący na technologiach „b” i „g” nie potrafi pracować w sieciach skonstruowanych z urządzeń typu 802.11a. Co zatem zrobić, kiedy przewidujemy, że nasz laptop znajdzie się kiedyś w takim „towarzystwie”? Zwróćmy uwagę na modele Planet WDL-U357 oraz Linksys WPC55AG. Urządzenia te umieją przesyłać dane także w sieciach zgodnych ze standardem 802.11a, dzięki czemu okazują się najbardziej uniwersalnymi egzemplarzami wśród wszystkich testowanych. Właściciele kart podłączą się niemal do wszystkich dostępnych sieci bezprzewodowych.

Krótko o dopalaczach

Większość producentów ma w swojej ofercie także modele pracujące z prędkościami większymi niż opisane w oficjalnych specyfikacjach. Odpowiadają za to wszelakiego rodzaju technologie zwiększające wydajność transmisji danych. Dzięki nim właśnie niektóre karty przesyłają dane z teoretyczną prędkością sięgającą nawet 125 Mb/s. O technikach wspomagających wymianę informacji piszemy nieco więcej w ramce „Setka na liczniku”.

Decydując się na zakup urządzenia „z dopalaczem”, powinniśmy być świadomi tego, że lepszych wyników nie uzyskamy bezwarunkowo. Po pierwsze, techniki usprawniające wymianę danych są ze sobą niezgodne i żadna kombinacja typu „karta Super G-sprzęt 2XR” nie wchodzi w rachubę. Po drugie, kiedy nawet zbudujemy sieć korzystającą z jednego tylko mechanizmu przyspieszającego transmisję, to okaże się ona wrażliwa na zakłócenia – na przykład pojawienie się w niej zwykłej karty typu 802.11g spowoduje spadek wydajności całego systemu.

Z pośrednikiem…

Różnice między poszczególnymi modelami kart bezprzewodowych widać najwyraźniej, gdy przeanalizujemy prędkości transmisji danych przy różnych konfiguracjach naszej testowej sieci. Oczywiście każdy egzemplarz najlepsze wyniki osiągał wtedy, gdy pracował w trybie zgodnym ze standardem transmisji access pointa.

W idealnych warunkach większość kart należących do tego samego standardu osiągała podobne rezultaty. Jednak wraz ze zwiększaniem odległości od punktu dostępowego dało się zauważyć, że w niektórych przypadkach różnice wydajności są znaczne.

Najlepszymi wynikami szczycił się sprzęt potrafiący transmitować informacje z prędkością większą, niż przewiduje to standard IEEE 802.11g. Wśród bezprzewodowych kart sieciowych PCMCIA niekwestionowanym liderem pod względem wydajności okazał się model firmy Belkin – Wireless Pre-N Desktop Network Card. Dzięki rozszerzeniu standardu 802.11g o technologię MIMO karta oferuje teoretyczną przepustowość sięgającą 108 Mb/s. Pobieranie większej ilości danych (zestawu małych i dużych plików) odbywało się ze średnimi prędkościami oscylującymi wokół wartości 5,2 MB/s. Nieznaczny spadek wydajności zaobserwowaliśmy wtedy, gdy karta umieszczona została w największej odległości od punktu dostępowego. Dodatkowe utrudnienie stanowiła ścianka kartonowo-gipsowa. Mimo to wydajność sprzętu Belkina spadła jedynie nieznacznie poniżej 5 MB/s, uzyskując średnią wartość 4,9 MB/s.

Powinniśmy też wspomnieć o wynikach pomiarów karty AirPlusXtremeG 108Mbps Cardbus Adapter firmy D-Link. Tajwańskie urządzenie ma bardzo dobrą wydajność – podobnie jak sprzęt Belkina. Cechą charakterystyczną AirPlusXtremeG jest jednak przede wszystkim duża stabilność prędkości transferów, bez względu na odległość od punktu dostępowego. Wahania prędkości przesyłania danych okazały się w tym wypadku nieznaczne.

Pod względem wydajności na szarym końcu znalazł się sprzęt Siemensa. Obie jego karty nie mogą się poszczycić dobrymi wynikami w testach transmisji danych. Transfery nie były większe niż 1 MB/s – bez względu na odległość od punktu dostępowego.

Podane wyżej liczby wymagają kilku słów wyjaśnienia. Widać, że transfery okazywały się zawsze niższe od tych przewidywanych w specyfikacjach 802.11b/g. Wynika to z faktu istnienia sporych narzutów informacyjnych, dodawanych do „właściwego” strumienia danych przesyłanych przez kartę. Każda paczka z tzw. payloadem zawiera informacje niezbędne do zaszyfrowania danych i ich ewentualnej korekty.

Setka na liczniku
Podstawowym problemem sieci WLAN jest ich stosunkowo niewielka przepustowość. W tradycyjnych sieciach kablowych, bazujących na drucianej skrętce i interfejsach ethernetowych, prędkość transmisji rzędu 1 Gb/s nikogo już nie zaskoczy. Dla urządzeń Wi-Fi natomiast nadal nie istnieje nawet standard wymiany danych z prędkościami wyższymi nż 100 Mb/s. Co prawda trwają prace nad specyfikacją 802.11n, która ma zapewnić transfery porównywalne z osiągami starszych sieci „skrętkowych”, ale wielu producentów już teraz zastosowało własne pomysły zwiększające wydajność. Niektórzy chwalą się nawet przepustowością 125 Mb/s i ośmiokrotnie większym zasięgiem niż ten oferowany w tradycyjnych sieciach Wi-Fi.
      Najprostszym sposobem poprawy wydajności jest zajmowanie dwóch kanałów radiowych jednocześnie – z tej metody korzystają urządzenia bazujące na standardzie Super G. Niestety, kij ma dwa końce: zajmowanie dwóch kanałów pozwala co prawda zwiększyć prędkość transmisji, ale przy okazji może prowadzić do zakłócania pracy znajdujących się w okolicy innych sieci WLAN. Dodatkowo w przypadku pojawienia się śladowych sygnałów radiowych, pochodzących z innych sieci, spada wydajność całego systemu. Ze standardem Super G zgodne są między innymi karty D-Link i TRENDnet.
      Innym pomysłem, promowanym przez D-Link, jest 2XR, bazujący na technice formowania wiązki. Takie rozwiązanie zwane jest czasami aktywną lub inteligentną anteną. Niestety, obecnie wydajność takiego systemu nie jest zbyt wysoka i odstaje znacząco od tego, co udaje się uzyskać w Super G. Jedynym zauważalnym atutem jest poprawa zasięgu.
      Zdecydowanie najlepiej prezentuje się standard MIMO, bazujący na technice Spatial Multiplexing. W tym wypadku informacje są przesyłane za pomocą wielu anten nadawczych i odbiorczych. Dane przeznaczone do przetransmitowania trafiają do modulatora, który po zakodowaniu informacji rozdziela je między kilka anten nadawczych. Bity wysłane w eter docierają do anten odbiornika i tam, po zdemodulowaniu, są powtórnie łączone w pakiety. Właśnie taki wielowejściowy/wielowyjściowy system ma być podstawą specyfikacji 802.11n.

Dane techniczne i wyniki testu kart Wi-Fi
Miejsce POWERMiejsce ECONOPowerEconoModelCena1)Dane techniczneMagistrala/typ urządzeniaStandardy transmisji danychMaksymalna prędkość transmisji [Mb/s]WEP 64-/128-/152-/256-bit.WPA AES/TKIP/WPA-PSKPomiary i wyniki testuŚrednie prędkości transmisji3 metry – upload – duże pliki [MB/s]3 metry – upload – małe pliki [MB/s]3 metry – download – duże pliki [MB/s]3 metry – download – małe pliki [MB/s]8 metrów – upload – duże pliki [MB/s]8 metrów – upload – małe pliki [MB/s]8 metrów – download – duże pliki [MB/s]8 metrów – download – małe pliki [MB/s]15 metrów + przeszkoda – upload – duże pliki [MB/s]15 metrów + przeszkoda – upload – małe pliki [MB/s]15 metrów + przeszkoda – download – duże pliki [MB/s]15 metrów + przeszkoda – download – małe pliki [MB/s]Składowe oceny POWERBudowa i wyposażenieWydajnośćInneGwarancja (miesiące)Dostawca [http://]
1196533Belkin Wireless Pre-N Desktop Network Card375 złPCMCIAIEEE 802.11bg Pre-N108t/t/n/nt/t/t5,255,175,275,225,225,125,174,834,874,744,965,174076wieczystawww.enan.pl/
2106055U.S. Robotics Wireless MAXg PC Card205 złPCMCIAIEEE 802.11bg MAXg125t/t/n/nt/t/t4,454,444,465,224,195,015,004,823,473,393,403,42476624www.rrc.com.pl/
375866D-link AirPlusXtremeG 108Mbps Cardbus Adapter165 złPCMCIAIEEE 802.11bg Super G108t/t/t/nn/n/t4,544,144,964,754,534,284,924,744,554,254,894,63307024www.veracomp.pl/
425780Planet WL – 3560135 złPCMCIAIEEE 802.11bg Super G108t/t/n/nt/t/t3,753,654,474,213,793,654,484,193,773,644,434,30456224www.a.pl/
5124748Planet WDL – U357185 złUSB 2.0 Hi-SpeedIEEE 802.11abg Super A/G108t/t/t/nt/t/t2,491,401,252,643,312,954,214,082,952,883,623,42484624www.a.pl/
6144646TRENDnet 125Mbps 802.11g Wireless PC Card TEW-401PC+190 złPCMCIAIEEE 802.11bg AfterBurn125t/t/n/nt/t/t4,043,783,393,284,053,813,313,262,442,322,042,85365036www.korpol.pl/
7204632D-Link Wireless 108G MIMO Notebook Adapter270 złPCMCIAIEEE 802.11bg Super G108t/t/t/nn/t/t3,063,003,073,063,823,743,813,223,823,723,703,01335224www.veracomp.pl/
8145100Microcom Travel Card WiFi 11g85 złPCMCIAIEEE 802.11bg Turbo G108t/t/n/tn/t/t2,562,492,152,353,133,103,113,063,203,193,293,02414624www.fincom.pl/
9244421Linksys Wireless-G Notebook adapter with SRX405 złPCMCIAIEEE 802.11bg SRX108t/t/n/nt/t/t2,312,243,152,822,532,583,872,942,282,203,310,76434436www.fen.pl/
1094356ZyXEL Wireless g+ CardBus Card with SuperSpeed Technology G-162145 złPCMCIAIEEE 802.11bg SuperSpeed125t/t/n/tn/t/t3,443,212,862,343,323,163,132,303,403,172,502,14424436www.zyxel.com/
1154167MSI Wireless 11g CardBus CB54G2115 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t2,712,733,023,002,082,102,552,542,052,192,662,57443924www.msi-polska.pl/
12254119Linksys Dual-Band Wireless A+G Notebook Adapter WPC55AG-EU415 złPCMCIAIEEE 802.11abg54t/t/t/nt/t/t2,752,762,822,782,292,292,612,582,452,382,712,72424036www.fen.pl/
1333872Planet WL-3564100 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t2,832,672,822,442,742,612,512,502,372,201,741,71413724www.a.pl/
14133848MSI Wireless 11g USB Stick US54G150 złUSB 2.0 Hi-SpeedIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t2,692,712,852,811,921,631,531,942,252,062,642,56453524www.msi-polska.pl/
15153846Asus Afterburner Enhanced Wireless PC card WL-100G Deluxe155 złPCMCIAIEEE 802.11bg AfterBurn54t/t/n/nt/t/t3,863,721,601,183,773,711,121,512,201,661,571,58473424www.pl.asus.com/
1663767SMC Wireless Cardbus adapter 802.11g 54Mbps105 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/nn/t/t2,922,832,632,613,433,153,062,851,631,591,451,32323960www.abcdata.com.pl/
17113752Intellinet Wireless LAN 54 MBPS PC Card 505314135 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t2,602,702,482,292,682,622,352,172,682,622,352,173837wieczystawww.icintracom.com/poland/
18183641Planet WL-U356A165 złUSB 2.0 Hi-SpeedIEEE 802.11bg54t/t/n/tt/t/t2,572,011,841,952,582,452,262,252,502,371,911,90443324www.a.pl/
1983566Gigabyte Wireless LAN Card GN-WMKG100 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/n/t3,053,072,562,542,362,002,011,962,682,622,352,17323624www.ntt.com.pl/
2043468TRENDnet 54Mbps 802.11g Wireless PC Card TEW-421PC95 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/tn/t/t2,912,922,912,882,152,432,692,641,721,620,910,93343436www.korpol.pl/
21163446DrayTek Vigor560 Wireless CardBus adapter140 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/t/nn/t/t2,042,022,032,012,472,482,482,502,072,102,282,21353412www.brinet.pl/
22173346Pentagram horNET WiFi USB 802.11g135 złUSB 2.0 Hi-SpeedIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t1,141,872,392,081,521,932,111,891,681,572,011,77432960www.mmv.com.pl/
23213131AVM FRITZ!WLAN USB Stick190 złUSB 2.0 Hi-SpeedIEEE 802.11bg54t/t/n/nn/t/t2,562,382,261,862,652,562,402,192,112,061,751,50273360www.hsf.pl/
24222022Siemens Gigaset PC Card 54170 złPCMCIAIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t0,521,000,960,660,420,420,520,550,360,370,490,4444924www.siemens.pl/gigaset/
25232022Siemens Gigaset USB Stick 54170 złUSB 2.0 Hi-SpeedIEEE 802.11bg54t/t/n/nt/t/t0,360,380,821,060,310,350,810,800,640,450,530,55441024www.siemens.pl/gigaset/
t – tak; n – nie; 1) – wszystkie ceny z 20 grudnia 2005 r., zawierają podatek VAT
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.