“Dziesiątka” na dziesięciolecie

Delphi 2006 to już dziesiąta wersja popularnego pakietu. Wchodzi on obecnie w skład Borland Developer Studio 2006 – środowiska, które stało się podstawą narzędzi deweloperskich tworzonych przez Borlanda. Została ona wydana tradycyjnie w kilku odmianach (Professional, Enterprise, Architect) przeznaczonych dla różnych odbiorców, a co za tym idzie – różniących się zestawem oferowanych narzędzi. Zawartość pakietu w najobszerniejszej edycji (tj. Architect) jest imponująca – 12 krążków CD z oprogramowaniem. Niestety, jak zwykle brak drukowanej dokumentacji. Korzystanie z programu wymaga rejestracji u producenta. Bez dokonania tej operacji można pracować tylko 14 dni.

Na łamach CHIP-a opisywaliśmy już poprzednie wersje tego pakietu. A co oferuje nam Borland w swym najnowszym produkcie, czyli Delphi 2006 Architect Edition? Zmian jest całkiem sporo. Dotyczą one zarówno całkiem nowych funkcji, jak i istotnych usprawnień już istniejących.

Pakiet oferuje obsługę kilku języków programowania, a użytkownik ma podczas instalacji wybór, które z nich chce zainstalować. Ponadto w trakcie uruchamiania IDE możemy wybrać język, w którym zechcemy pracować. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby w ramach jednego projektu używać zarówno Delphi, jak i C# oraz C++. Może to być bardzo ważne w przypadku wykorzystywania i dalszego rozwoju istniejących i sprawdzonych już aplikacji.

Delphi 2006 Architect
Wymagania: Pentium III 1,4 GHz, Windows 2000/XP/2003, 1 GB RAM-u, ok. 1,7 GB na dysku
możliwość programowania w kilku językach, modelowanie w UML 2.0, integracja ze StarTeam i CaliberRM
brak drukowanej dokumentacji, wysoka cena edycji Architect
Cena: ok. 16 300 zł
www.borland.com

Wygoda programowania

Jednym z pierwszych elementów narzędzi, na które zwracają uwagę programiści, jest funkcjonalność edytora – od niego zależy tempo pisania kodu. I tu oczywiście znajdujemy wiele pożytecznych usprawnień. Najbardziej wartościowe wydają się dynamiczne szablony, otaczanie kodu i refaktoryzacja.

Szablony dynamiczne (Live Templates) pomogą programistom szybko pisać często wykorzystywane fragmenty kodu, np. konstrukcje pętli, instrukcje warunkowe, deklaracje funkcji bądź procedur. Wywołanie szablonu wstawia określony kod do edytora i pozwala deweloperowi uzupełnić go danymi, prowadząc kodera krok po kroku przez kolejne pola. Szablony zapisywane są w postaci plików XML w folderze Objrepos\code_templates. Można je łatwo edytować i rozpowszechniać wśród programistów.

Użyteczną nowością edytora jest funkcja Otaczanie (Surround). Pozwala na “obudowanie” bloku zaznaczonego w edytorze kodem wybranym z podręcznego menu. W ten sposób można szybko w trakcie pisania dodawać pętle i instrukcje warunkowe.

Refaktoryzacja, czyli mechanizm automatycznej modyfikacji kodu źródłowego, pojawiła się w poprzedniej wersji Delphi. W obecnej dodano do niej kilka nowych metod: Bezpieczne usuwanie (Safe Delete), Zmienna rejestrowa (Inline Variable), Wprowadź zmienną (Introduce Variable), Wprowadź pole (Introduce Field), Zmień parametry (Change Parameters).

Dane w bazie

Trudno wyobrazić sobie współczesną aplikację, która nie wymaga przechowywania danych. Produkty Borlanda zawsze oferowały programistom dostęp do szerokiej gamy baz danych, a najnowsze Delphi nie jest tu wyjątkiem. Środowisko pozwala na wykorzystywanie najważniejszych serwerów bazodanowych, takich jak: Microsoft SQL Server 2005, Oracle 10g oraz MySQL 4.0. Komponent dbExpress jest teraz w pełni zintegrowany z mechanizmem Database Explorer. Oznacza to, że z poziomu IDE można przeglądać i zmieniać dane w tabelach, do których dostęp realizowany jest za pośrednictwem dbExpress.

Chyba najciekawszą nowością wprowadzoną w Delphi 2006 jest zintegrowany moduł Together. Narzędzie to służy do modelowania bazującego na UML-u 2.0. Z innych narzędzi zintegrowanych z omawianym pakietem należy również wymienić StarTeam 2005 i CaliberRM. Ich wykorzystanie usprawnia zarządzanie kodem źródłowym i zmianami w trakcie całego cyklu życia aplikacji.

Borland Developer Studio 2006 to obok Visual Studio 2005 niewątpliwie najpoważniejsze obecnie narzędzie do tworzenia aplikacji dla systemów Windows. Programistów, którzy muszą zdecydować się na wybór jednego z nich, czeka z pewnością niełatwe zadanie.

Więcej:bezcatnews