Neron osaczony

Niemiecki program Nero w ciągu kilku lat stał się potężnym pakietem aplikacji multimedialnych, pozwalającym na przeprowadzanie niemal wszystkich operacji związanych z obróbką materiału audio i wideo oraz nagrywaniem srebrnych krążków. Nie musimy jednak płacić za ten dość drogi zestaw. Wiele z funkcji Nero zrealizujemy za pomocą darmowych programów

Myślisz: „nagrywanie”, mówisz: „Nero”, prawda? W Polsce dominacja produktu zza Odry jest bezspornym faktem. Oczywiście przyczyniła się do tego świetna jakość programu, co do której nie można mieć wątpliwości. Aktualne wydanie Nero 7 Premium to potężny „kombajn” multimedialny. Czy naprawdę trzeba go mieć?

W momencie pisania artykułu najniższa cena za Nero wynosiła 265 zł. To niemało, więc dumnie powiemy: tyle, szanowny Czytelniku, możesz zaoszczędzić, korzystając z naszych porad. Wytaczamy bowiem działa opatrzone jednym znakiem: freeware. Staraliśmy się zebrać taką grupę aplikacji, która funkcjonalnie w jak największym stopniu zastąpi Nero. Nie wszystko udało się podmienić, ale wskazaliśmy też słabości pakietu i zaproponowaliśmy narzędzia, których naszym zdaniem w nim zabrakło (patrz: „$(LC166521:Słabe i mocne strony Nero na tle darmowych aplikacji)$”). Chcieliśmy w ten sposób po części zrekompensować niedoskonałości naszego zestawu.

Najważniejszą wadą freeware’owego „pakietu” jest oczywista niespójność interfejsów programów napisanych przez różnych autorów. Ze zróżnicowanym pochodzeniem wiąże się kolejna niedogodność. Nero jest wyposażony w centrum sterowania, czyli StartSmart, które umożliwia wygodne uruchamianie wszystkich modułów pakietu. Nasz zestaw można co najwyżej zebrać w jedną grupę skrótów, a i to trzeba zrobić ręcznie. Musimy zatem pogodzić się z mniejszą wygodą, która dla niektórych będzie tym bardziej usiążliwa, że interfejsy części aplikacji nie są spolonizowane. Nie zniechęcajmy się jednak – najpierw trzeba spróbować. I jeszcze jedna uwaga: niektóre zebrane programy są darmowe tylko do użytku domowego.

Nagrywanie danych

Nieprzypadkowo prezentację naszego zestawu rozpoczniemy od aplikacji służących do nagrywania danych. Wszak wypalanie takich płyt to istota działania Nero i prawdopodobnie najczęściej wykorzystywana funkcja pakietu. Czym więc ją zastąpić? W najprostszym wypadku mechanizmem wbudowanym w Windows XP, pozwalającym na zapis krążków CD/CD-RW. Starsze wersje Okien w ogóle nie nagrywają płyt, natomiast z nośnikami DVD poradzi sobie dopiero Windows Vista.

Wiele osób nie pamięta o tym, że korzystając z edycji XP, wystarczy przeciągnąć wybrane pliki i foldery na ikonę nagrywarki, żeby zainicjować proces zapisu. Opcja Włącz nagrywanie CD na tej stacji we właściwościach napędu jest domyślnie zaznaczona i tym samym użytkownik może nagrywać. Efektem działania systemowego modułu jest płyta wielosesyjna. We właściwościach napędu na zakładce Nagrywanie ustawimy m.in. prędkość zapisu, zależną oczywiście od typu krążka (CD czy CD-RW).

Cel! Pal!

Teraz jednak zmierzmy się z problemem na poważnie – przedstawimy aplikacje, które radzą sobie z większością zadań związanych z zapisem krążków CD/DVD. Wybraliśmy dwa główne programy do nagrywania: CDBurneraXP Pro i Deep-Burnera Free, który ma także wersję zdolną do pracy bez konieczności instalacji (identyczne interfejs i funkcjonalność), świetnie nadającą się do umieszczenia na pendrive’ie.

Obaj konkureci prezentują się bardzo podobnie i tak naprawdę w DeepBurnerze przeszkadza tylko brak modułu odpowiedzialnego za informacje o nośniku umieszczonym w napędzie (funkcja ta dostępna jest w płatnej wersji programu). Nie ma problemu z overburningiem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to można utworzyć płytę CD-Audio, a współpraca z płytami wielosesyjnymi to oczywistość. Potrzebujemy krążka startowego? Proszę bardzo, wypalimy go po wskazaniu bootowalnego obrazu, na przykład dyskietki startowej Windows. Czego nie uda się zrobić? Ano na przykład nie ma możliwości skopiowania płyty – trzeba problem obchodzić dookoła.

Gadał cesarz do obrazu

Ważnym uzupełnieniem klasycznego programu do nagrywania są aplikacje współpracujące z różnego typu obrazami. Zdecydowanie najbardziej interesujący jest ImgBurn 1.1, który obsługuje kilkanaście różnych formatów, w tym oczywiście te najważniejsze: ISO, BIN, IMG i NRG. Aplikacja potrafi zamykać otwarte sesje i krążki, dostosowywać automatycznie miejsce przejścia na drugą warstwę lub korzystać z informacji w pliku IFO o miejscu przejścia na drugą warstwę przy wypalaniu płyt Dual-Layer, ustawiać pole book-type, zmieniać kod regionalny, kasować nośniki wielokrotnego zapisu, zmieniać nazwę płyty umieszczoną w obrazie, blokować dostęp do napędu w czasie wypalania. Duże możliwości programu i przejrzysty interfejs nie będą dziwić, jeśli powiemy, że jego autor napisał wcześniej sławnego DVD Decryptera.

Świetne uzupełnienie ImgBurna stanowi Folder2Iso 1.3, który jest graficzną nakładką na program mkisofs, tworzący obrazy w formacie ISO ze wskazanego folderu. I to właśnie fakt, że można wybrać tylko jeden folder, jest największą wadą tego narzędzia. Gdyby było inaczej, to zwykłe nagrywanie mogłoby wyglądać tak: jedna aplikacja tworzy obraz, a za pomocą drugiej umieszczamy go na krążku.

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Uzupełnieniem narzędzi związanych przede wszystkim z zapisywaniem danych na krążkach CD i DVD jest w pakiecie Nero 7 Premium moduł BackItUp. Zastąpiliśmy go aplikacją Simply Safe Backup 2005 w wersji darmowej, której możliwości przewyższają oferowane przez Nero. Wybrany przez nas program to „kombajn” do backupów, który rezultat swojej pracy może zapisać praktycznie wszędzie: na dowolnym dysku, zasobie sieciowym, serwerze FTP, nośnikach CD/DVD i taśmach. Kopie (pełne i przyrostowe) można szyfrować i zabezpieczać hasłem. Są one tworzone w dwóch formatach: wewnętrznym programu i jako plik ZIP. Dzięki tej ostatniej funkcji dostęp do zarchiwizowanych danych jest bardzo prosty, bo nie wymaga absolutnie niczego oprócz dekompresora plików ZIP. Zalety wersji profesjonalnej to między innymi opcja zatrzymywania wybranych usług systemowych przed wykonaniem kopii, możliwość zapisania stanu systemu czy backup baz serwera MySQL.

Inne ciekawe funkcje Simply Safe Backupu to wyłączanie określonych zasobów z kopiowania (np. plików multimedialnych), dodawanie do nazwy pliku daty i czasu, rotacja backupów co 3, 7, 15, 30 dni – pierwszy z nich może być kopią pełną, a pozostałe w cyklu – przyrostowymi. Oczywiście jest też opcja automatyzacji pracy. Co prawda używany jest do tego systemowy harmonogram zadań, ale niezbędne do jego konfiguracji informacje dostajemy jak na tacy. Jedyne ograniczenie funkcjonalności dotyczy liczby plików, które mogą znaleźć się w jednej kopii: nie może ona być większa niż 79 999. Nie ma się jednak co przejmować, bo do zastosowań domowych to aż nadto.

„>” target=”_blank”>www.photofiltre.com/

Aplikacje zastępujące narzędzia zawarte w pakiecie Nero Premium 7
Nero 7 PremiumRealizowana funkcjaOdpowiednikiSWWW [http://]
Nero HomeCentrum sterowaniaMedia Portal 0.2 RC2www.team-mediaportal.com/
Nero ScoutBaza danych z plikami multimedialnymiCopernic Desktop Search 1.63www.copernic.com/
Nero StartSmart 3Wybór zadania do realizacji, sprawdzanie dostępności aktualizacji pakietu w Interneciebrak odpowiednika
Nero Burning ROM 7„Kombajn” do nagrywania płyt CD i DVDDeepBurner Free 2.x DeepBurner Free Portable 1.7
CDBurnerXP Pro 3.0.116
Folder2Iso 1.3
ImgBurn 1.1
www.deepburner.com/
www.cdburnerxp.se/
www.trustfm.net/divx/
www.imgburn.com/
Nero Express 7Jak wyżej, ale z mocno uproszczonym interfejsem i automatycznie dobieranymi ustawieniamibrak odpowiednika
Nero Wave Editor 3Edycja i nagrywanie plików audioBurrrn 1.14 beta 2www.burrrn.net/
Nero SoundTrax 2Produkcja płyt CD Audio, miksowanie, przekształcanie nagrań analogowych do postaci cyfrowejAudacity 1.2.4audacity.sourceforge.net/
Nero SoundBoxMikser umożliwiający dodawanie efektów do edytowanych plików dźwiękowychExact Audio Copy 0.95 beta 3
BeLight 0.22 beta 9
BeSweet 1.5b31
www.exactaudiocopy.org/
belight.corecodec.org/
besweet.notrace.dk/
Nero Vision 4Nagrywanie i edycja plików wideoDVD2SVCD 1.2.3
QuEnc 0.60
DVDAuthorGUI 1.008b
Auto Gordian Knot 2.26
www.dvd2svcd.org/
nic.dnsalias.com/
www.videohelp.com/~liquid217/dvdauthorgui.pl/
www.autogk.me.uk/
Nero Recode 2Kopiowanie i archiwizowanie niechronionych płyt DVD, kompresja plików z nośników dwuwarstwowych, usuwanie niepotrzebnej zawartości, eksport do formatu Nero DigitalDVD Shrink 3.2.0.15
DVD Decrypter 3.5.4.0
DVDFab Decrypter 2.9.7.0
DVD Rebuilder Free 0.96
www.dvdshrink.org
www.afterdawn.com/software/video_software/dvd_rippers/dvd_decrypter.cfm
www.dvdidle.com/
www.free-codecs.com/download/DVD_Rebuilder.htm
Nero ShowTime 2Odtwarzacz multimedialnyBSplayer 1.37
Media Player Classic 6.4.8.7
www.bsplayer.org/
sourceforge.net/projects/guliverkli/
Nero MediaHomeStrumieniowe przesyłanie materiału wideo, muzyki i obrazów do urządzeń UPnPVLC 0.8.4www.videolan.org/
Nero PhotoSnapEdycja zdjęć, przechwytywanie z aparatu cyfrowego i skaneraPicasa2.2
PhotoFiltre 6.2.0
www.picasa.com/
Nero PhotoSnap ViewerPodgląd zdjęćIrfanView 3.98www.irfanview.com/
Nero Cover DesignerProjektowanie oraz tworzenie okładek i etykiet, wypalanie nadruków na wierzchniej stronie nośnikaCdCoverCreator 2.4www.thyante.com/
Nero ToolKitTestowanie szybkości napędów, dopasowanie szybkości pracy napędu w celu obniżenia hałasu, narzędzie umożliwiające wypalanie osobom bez praw administracyjnych Windowsnarzędzia w Nero są darmowe
CopyCat 2.0
DVD Identifier 4.2.0
www.cdspeed2000.com/
www.vcsoftwares.com/
dvd.identifier.cdfreaks.com/
Nero BackItUp 2Wykonywanie kopii zapasowychSimply Safe Backup 2005www.simplysafebackup.com/
Nero InCD 5Zapis pakietowyDLA (Drive Letter Access)skocz.pl/aucm/
Nero ImageDriveTworzenie wirtualnych napędówDAEMON Tools 4.0.3www.daemon-tools.cc/
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.