Przybornik fotoamatora

Najnowsze wydanie PhotoImpacta to już jedenasta wersja tej popularnej aplikacji do edycji zdjęć. Widać wyraźnie, że producent upatruje kolejnych nabywców wśród stale rosnącej grupy użytkowników aparatów cyfrowych.

W pakiecie z PhotoImpactem 11 zaoferowano bowiem zestaw programów, który z pewnością zaspokoi potrzeby większości fotoamatorów. Na płycie instalacyjnej przygotowanej przez Ulead Systems znajdziemy narzędzia do katalogowania zdjęć (PhotoImpact Album 11), zarządzania i szybkiej edycji fotografii oraz filmów wideo (Ulead Photo Explorer 8.6), a także tworzenia panoram (Ulead Cool 360). Uzupełnienie tego zbioru stanowią Ulead GIF Animator 5.05, cztery filtry firmy Alien Skin, lekcje wideo na temat obsługi poszczególnych funkcji programu i ponad 1000 ilustracji typu royalty-free.

PhotoImpact 11 oferuje kilka nowych i unikatowych funkcji, takich jak My Workspace, SmartCurves, Object Extraction Wizard oraz SmartRemove Scene Compositor. Pierwsza pozwala na błyskawiczne dostosowanie interfejsu programu do poziomu zaawansowania użytkownika bądź rodzaju wykonywanych przez niego w danej chwili czynności – np. prostej edycji zdjęć (Basic Photo Mode) lub tworzenia grafik internetowych (Web Mode), a także dowolnego dopasowywania tych predefiniowanych ustawień do własnych preferencji. Druga to automatyczna opcja korekty tonalnej zdjęć na podstawie przygotowanych przez programistów charakterystyk aparatów konkretnych producentów. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy wybrać firmę lub polegać na danych zapisanych w EXIF-ie. Wreszcie dwie ostatnie funkcje pozwalają na szybkie wycinanie obiektów i przenoszenie ich do innych zdjęć lub usuwanie niechcianych elementów z kadru poprzez łączenie ze sobą kilku fotografii tej samej sceny.

To jeszcze nie wszystkie niespodzianki przygotowane przez Uleada. Bardziej wymagających użytkowników ucieszy z pewnością to, że najnowsze wersje PhotoImpacta i Ulead Photo Explorera pozwalają teraz na pracę ze zdjęciami zapisanymi w plikach RAW i obrazami o 16-bitowej głębi kolorów na kanał, a ogólna liczba obsługiwanych formatów zbiorów graficznych obejmuje obecnie ponad pięćdziesiąt pozycji.

Ulead PhotoImpact 11
Wymagania: Windows 200/XP, ok. 600 MB na dysku
konfigurowalny interfejs, obsługa plików RAW i 16-bitowej palety kolorów, mnogość automatycz-nych i funkcjonalnych narzędzi dla początkujących
programy stanowiące uzupełnienie są zdecydowanie mniej zaawansowane od głównej aplikacji pakietu
Cena: 90 USD, uaktualnienie: 50 USD
www.ulead.com

Ambitni fotoamatorzy docenią także możliwość zwiększenia rozpiętości tonalnej zdjęć za pomocą ulepszonej funkcji High Dynamic Range (HDR), a także nowe narzędzia do usuwania aberracji chromatycznej, korekty balansu bieli czy dodawania efektu winiety. Jeśli do wymienionych narzędzi dodać znane już z poprzednich wersji funkcje odszumiania obrazu, warstwy, kanały, maski, ścieżki oraz filtry efektowe i malarskie, to o imponujących możliwościach aplikacji nie trzeba będzie nikogo dłużej przekonywać.

PhotoImpact z pewnością nie może rywalizować z pełnym Adobe Photoshopem. Jednak biorąc pod uwagę jego cenę (poniżej 400 zł), otrzymywane w pakiecie przydatne i funkcjonalne aplikacje oraz ciekawe dodatki, można go polecić wszystkim entuzjastom fotografii cyfrowej. Tym bardziej że w trybie Basic Photo Mode poradzi sobie z nim każdy początkujący użytkownik, a gdy wzrosną jego oczekiwania i umiejętności, wystarczy, by zmienił on tryb pracy aplikacji na Advanced Mode.

Więcej:bezcatnews