W sieciowym ringu

Ten, kto pamięta, jak Internet wyglądał na początku swojego istnienia, wie, że pod względem oprawy graficznej przekazywana w nim informacja prezentowała się – co tu dużo kryć – niezbyt efektownie. Ale Sieć zmieniła się na przestrzeni lat. Dziś jest jednym z najpotężniejszych mediów, które pozwala nie tylko na informowanie, ale również handel i świadczenie różnego rodzaju usług – a one wymagają lepszego “opakowania”. Współczesna różnorodność form stron internetowych to wynik upowszechnienia się HTML-a i grupy związanych z nim technologii (JavaScript, CSS). To dzięki nim dokumenty sieciowe przemieniają się czasem w małe dzieła sztuki.

Do tego potrzeba jednak odpowiednich narzędzi. Powstają więc programy ułatwiające projektowanie stron WWW, którym pozostawiamy trud pracy ze znacznikami, atrybutami i klasami. Takimi programami są Macromedia Dream-weaver 8 i Cream Software Pajączek 5 NxG Pro. Tylko który jest lepszy? Postanowiliśmy skonfrontować obie aplikacje w bezpośrednim pojedynku.

Walka będzie miała 12 rund – po każdej zwycięski program otrzyma maksymalnie 10 punktów, przegrany odpowiednio mniej. Jeśli runda zakończy się remisem, obie aplikacje otrzymają po tyle samo punktów. Kto otrzyma tytuł sieciowego mistrza, dowiemy się już za chwilę.

Runda 1: dystrybucja i instalacja

Instalator Dreamweavera to zbiór o objętości 59,7 MB. Instalacja aplikacji jest szybka i bezproblemowa. W jej trakcie wybieramy typy zbiorów, które zostaną skojarzone z programem. Niestety, Dreamweaver nie ma wersji polskiej. W wypadku Pajączka otrzymujemy spakowane archiwum ZIP, zajmujące 23,9 MB na nośniku. Bezsprzeczną zaletą dystrybucji tej aplikacji jest jej polska wersja językowa. Z drugiej strony nie istnieje inna edycja, nawet anglojęzyczna. A zatem remis.

PAJĄCZEK:

9

DREAMWEAVER:

9

Runda 2: pierwsze uruchomienie

Dreamweaver podczas startu programu zapyta, w jakim środowisku chcemy pracować – dla koderów (coder) czy projektantów (designer). Wyświetli się też menu umożliwiające szybkie otwarcie ostatnio edytowanych stron, utworzenie nowych dokumentów lub skorzystanie z szablonów.

Dreamweaver i WYSIWYG
Poprzednie wersje programu Macromedii miały duże problemy z prawidłowym wyświetlaniem stron WWW. Dreamweaver 8 jest w tym zakresie znaczącym krokiem naprzód, choć nadal istnieją w nim pewne braki. Jednak pracę w trybie wizualnym w tym programie bardzo ułatwia obecność zaawansowanych narzędzi, takich jak zoom, ścieżki, siatki, podświetlanie i wyświetlanie granic bloków, a także możliwość bezpośredniej edycji deklaracji stylów kaskadowych z poziomu panelu CSS.

Pierwsze uruchomienie Pajączka również związane jest z wyborem rodzaju interfesju – tutaj mamy do dyspozycji sześć różnych układów okien. Po uruchomieniu wyświetli się okno edycji dokumentu, które w wypadku wybrania domyślnego układu okien (“Wszystkie oprócz dolnego”) wydaje się dość trudne do szybkiego opanowania. Runda dla Dreamweavera.

PAJĄCZEK:

8

DREAMWEAVER:

10

Runda 3: ergonomia

Macromedia Dreamweaver pod względem obsługi i funkcjonalności interfejsu prezentuje się bardzo dobrze – panele są zwijalne i, co więcej, pogrupowane w użyteczne zestawy. W górnej części okna edycyjnego znajdują się paski narzędzi, ponadto istnieje możliwość dodawania własnych przycisków do specjalnego paska Favorites. Wszystkie ikony są takie, że z łatwością zorientujemy się, do czego każda z nich służy.

Interfejs Pajączka na pierwszy rzut oka nie różni się od tego z Dreamweavera, choć zasadność umieszczenia niektórych poleceń w menu głównym budzi wątpliwości. Dla użytkowników zaczynających pracę z programem problemami będą chaotyczność w rozmieszczeniu elementów interfejsu i odmienność od standardu zachowania aplikacji w systemie Windows (np. pozycja w menu ze strzałką skierowaną w prawo może być poleceniem, a więc jej naciśnięcie nie rozwija podmenu, tylko wykonuje owo polecenie). To wydaje się nam nie do przyjęcia.

PAJĄCZEK:

5

DREAMWEAVER:

10

Standardy WWW
Standardy w projektowaniu stron WWW to grupa technologii, w skład której wchodzą m.in. HTML, XHTML, XML, CSS, DOM oraz XSLT, ustanowionych przez World Wide Web Consortium (W3C, www.w3.org) oraz inne organizacje i jednostki. Uważny nadzór nad ich rozwojem zapewnia łatwość tworzenia dokumentu sieciowego, jego większą dostępność (również dla osób niepełnosprawnych) oraz odczytywanie stron WWW zgodnie z intencjami ich twórców niezależnie od używanej przeglądarki internetowej. Więcej na ten temat można znaleźć na stronach organizacji The Web Standards Project (www.webstandards.org).

Runda 4: poprawność językowa

Anglojęzyczny Dreamweaver jest niekonsekwentny w nazewnictwie narzędzi. Podpowiedź dla przycisku wstawiającego tabelę to po prostu Table, a wstawiającego blok DIV – Insert Div Tag.

Główny zarzut wobec Pajączka dotyczy natomiast niekonsekwencji w nazewnictwie znaczników. W menu wyświetlane są one raz małymi, a raz wielkimi literami. Drobne udziwnienia Pajączka sprawiają, że rundę minimalnie wygrywa Dreamweaver.

PAJĄCZEK:

8

DREAMWEAVER:

9

Runda 5: stabilność i szybkość

Obie aplikacje są bardzo stabilne i szybkie – żadna nie spowodowała zawieszenia systemu lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia podczas pracy. Mamy remis.

PAJĄCZEK:

10

;DREAMWEAVER:

10

PAJĄCZEK i DREAMWEAVER
ProducentCream SoftwareMacromedia
Strona WWWhttp://www.pajaczek.pl/http://www.macromedia.com/software/dreamweaver/
System operacyjnyWindowsMac OS X, Windows
Minimalne wymaganiaWindows 98/Me/2000/XP/2003, 40 MB na dysku twardym, wszystkie inne wymagania takie same jak dla WindowsWindows 2000/XP/2003, 650 MB na dysku twardym; Mac OS X 10.3/10.4, 300 MB na dysku twardym
Wersje językowepolskaangielska, francuska, niemiecka, włoska, hiszpańska, japońska, chińska
Cena243 zł2134 zł
Więcej:bezcatnews