Sony Cyber-Shot H2 i H5

Dwa nowe aparaty cyfrowe Sony Cyber-shot H2 i Cyber-shot H5.

Dwa nowe aparaty cyfrowe Sony Cyber-shot H2 i Cyber-shot H5.

Aparaty po raz pierwszy łączą duży zoom z dwoma rozwiązaniami chroniącymi zdjęcia przed poruszeniem – znanymi już z Cyber-shot T9. Rozwiązania zaproponowane w obu modelach skutecznie osłabiają rozmycie obrazu i zapewniają świetną jakość zdjęć. Aparaty zostały wyposażone w przetwornik obrazu Sony Super HAD CCD o wielkości 1/2,5″, w Cyber-shot H5 ma on efektywną rozdzielczość 7,2 megapiksela, a w Cyber-shot H2 – 6,0 megapiksela. W obu modelach zastosowano po raz pierwszy precyzyjny obiektyw Carl Zeiss Vario Tessar o współczynniku zoomu optycznego: 12x. Zakres zmian ogniskowej obiektywu wynosi 36 – 432 mm (w przeliczeniu dla aparatu 35 mm) przy wartości F 2,8 – 3,7, a minimalna odległość od obiektu w trybie makrofotografii wynosi zaledwie 2 cm. Dla zwiększenia trwałości, obiektyw został wyposażony w specjalny pierścień z aluminium. Nowe modele pozwalają na nagrywanie filmów w trybie MPEG VX Fine także z wykorzystaniem silnego zoomu.

Ostrość obrazu, wierną kolorystykę i bardzo dużą szybkość działania aparatu zapewnia procesor Sony Real Imaging. Niklowo-wodorkowe akumulatory dostarczone z aparatami wystarczają na wykonanie do 400 zdjęć (pomiar zgodnie ze standardem Camera & Imaging Products Association. Aparat Cyber shot H5 pozwala na wykonanie bez ładowania maksymalnie 360 zdjęć.).

Podwójna ochrona zdjęć przed poruszeniem

W aparatach Cyber-shot H5 i H2 zastosowano podwójny system chroniący zdjęcie przed poruszeniem. Dzięki połączeniu optycznego stabilizatora obrazu Super Steady Shot i dużej czułości (ISO 1000) można nawet zrezygnować z użycia lampy błyskowej i wykonać równie ostre, ale o wiele bardziej naturalne zdjęcia w świetle zastanym. Można wreszcie znacznie dokładniej uchwycić trudne do sfotografowania, szybko poruszające się obiekty.

Optyczny stabilizator obrazu Super SteadyShot automatycznie kompensuje drżenie ręki i wibrację aparatu. Jego działanie polega na pomiarze niepożądanych, grożących rozmyciem obrazu ruchów aparatu i odpowiednim skorygowaniu położenia elementów optycznych obiektywu w celu kompensacji drgań. Efekt stabilizacji jest szczególnie widoczny po nastawieniu dużego zoomu optycznego.

Czynnikiem przyczyniającym się do dalszego ograniczenia rozmycia obrazu jest duża czułość obu aparatów. Dzięki niej można dokładniej uchwycić poruszające się obiekty, a także z większą precyzją wykonywać zdjęcia w ruchu np. z jadącego samochodu, czego nie da się tak skutecznie robić aparatem tylko z samym stabilizatorem obrazu. Zwiększanie czułości prowadzi zwykle do uwydatnienia szumów, ale nowo opracowana funkcja Clear RAW NR znacznie zwiększa odstęp sygnału od szumu. Zastosowany algorytm osłabia zakłócenia barw i luminancji przed kompresją danych, a w efekcie pozwala na znaczne zwiększenie czułości (do ISO 1000) i wykonanie bardziej szczegółowych zdjęć z mniejszą ilością zakłóceń.

Prezentacja zdjęć

Zastosowana w Cyber-shot H5 technologia Clear Photo plus zwiększa rozdzielczość i jasność dużego, hybrydowego ekranu LCD o bardzo dużej przekątnej 3″ (7,5 cm). Wskaźnik reprodukcji barw na ekranie wzrósł do 65%. Do poprawy jakości obrazu przyczynia się ponadto specjalna powłoka przeciwodblaskowa, która w odróżnieniu od standardowych rozwiązań jest zupełnie gładka, przez co skuteczniej osłabia odbicia i zwiększa kontrast obrazu, zwłaszcza w pełnym słońcu. W aparacie Cyber shot H2 zastosowano wygodny, 2” (5,1 cm) ekran LCD, który zapewnia pełne pokrycie klatki i pozwala na wygodne, dokładne komponowanie, sprawdzanie i wyświetlanie zdjęć. Prezentowane modele są również wyposażone w celownik optyczny.

Nowością jest funkcja bezpośredniej regulacji jasności ekranu, dzięki której zmiana jasności wyświetlacza jest możliwa bez użycia menu. W celu zwiększenia komfortu prezentacji zdjęć można podłączyć aparat do telewizora. Dostępny jest nawet tryb fotografowania w formacie 16:9.

Zdjęcia można zapisywać na dostępnych opcjonalnie kartach pamięci Memory Stick Duo lub Memory Stick PRO Duo, a następnie archiwizować w komuterze lub drukować. Aparaty wyposażono w wewnętrzna pamięć o wielkości 30 MB. Oba modele są wyposażone w szybki interfejs USB 2.0, a standard PictBridge umożliwia bezpośrednie podłączanie drukarek zgodnych z PictBridge, na przykład Sony DPP-FP50.

Oferowane z aparatami oprogramowanie Cyber-shot Viewer pozwala szybko i bez kłopotu importować zdjęcia do komputera, przeglądać je i prezentować przy użyciu nowej funkcji kalendarza, a nawet wykonywać proste korekty obrazu, takie jak zmiana wielkości obrazu czy kadrowanie.

Pełen twórczy potencjał

Menu aparatów i elementy służące do ich obsługi zapewniają dostęp do szeregu funkcji, m.in. wyboru metod nastawiania ekspozycji (od ręcznego do w pełni zautomatyzowanego), regulacji balansu bieli, różnych trybów pracy systemu autofokus, (ciągły, punktowy z wyborem miejsca i ręczny). Użytkownik może też zmieniać ustawienia czułości ISO, wyostrzania, kontrastu, nasycenia barw i sposobu pomiaru światła, dostosowując je do koncepcji zdjęcia czy warunków fotografowania.

Oprócz typowych trybów odwzorowania koloru (Standardowy, Czarno-biały i Sepia) użytkownik ma do dyspozycji dwa bardziej twórcze ustawienia: Naturalny i Żywy. Tryb „Naturalny” dokładnie oddaje delikatne odcienie, a tryb „Żywy” pogłębia i intensyfikuje barwy podstawowe.

Użytkownik może wybrać jeden z trybów tematycznych: zmierzch, portret o zmierzchu, pejzaż, plaża, krótki czas migawki i duża czułość.

Zaawansowane możliwości i łatwa obsługa

Początkujący użytkownicy z pewnością docenią przewodnik po funkcjach i ikonach, który wyświetla na ekranie LCD informacje m.in. o lampie błyskowej, trybie makro czy samowyzwalaczu.

W nowych aparatach Sony zaproponowano funkcję korygowania jasności obrazu (EV), która umożliwia szybkie i sprawne zmienianie automatycznie nastawionej ekspozycji, bez potrzeby wyświetlenia menu.Najlepiej jest używać jej podczas zdjęć pod słońce i w pochmurne dni, po wyświetleniu histogramu. Menu ekranowe zawiera ponadto przyciski „jaśniej” i „ciemniej”, które ułatwią wykonywanie zdjęć początkującym użytkownikom. Nowa koncepcja obsługi i wydzielony przycisk „Play” umożliwiają sprawdzanie zdjęć bez wyświetlania menu.

Warto wspomnieć o tym, że przy wybieraniu wielkości obrazu system menu podpowiada optymalną wielkość odbitki oraz liczbę zdjęć, które zmieszczą się w pamięci.

Menu obu aparatów dostęne jest w języku polskim. Dostępne są również wersje: angielska, czeska, duńska, hiszpańska, holenderska, fińska, francuska, niemiecka, norweska, portugalska, rosyjska, szwedzka, węgierska i włoska.

Najważniejsze cechy:

Cyber-shot H5

• Efektywna rozdzielczość 7,2 megapiksela

• Obiektyw Carl Zeiss

• F 2,8-3,7; f 6-72mm (36-432mm w przeliczeniu na format 35mm)

• Zoom optyczny 12x, inteligentny zoom (Smart Zoom) do 57x, precyzyjny zoom cyfrowy 24x

• Optyczny stabilizator obrazu Super SteadyShot

• Tryb makrofotografii (2 cm)

• Duża czułość (ISO Auto / 80 / 100 / 200 / 400 / 800 / 1000)

• Funkcja Clear RAW NR (osłabianie zakłóceń w nieprzetworzonych danych o obrazie)

• Nastawianie ostrości na wybrany punkt (Flexible Spot AF)

• Hybrydowy ekran LCD Clear Photo plus 3,0″ (7,5 cm)

• Szybkie działanie (opóźnienie migawki 0,4 s, opóźnienie zwolnienia migawki 0,01 s)

• Wydajny akumulator

• Procesor Real Imaging

• Ręczna regulacja ostrości

• Ręczny balans bieli

• W komplecie akumulatory Ni-MH i ładowarka

• Współpraca z konwerterami (wyposażenie dodatkowe)

• Zapis filmów MPEG VX Fine z dźwiękiem

• Wewnętrzna pamięć 30 MB

• Światło wspomagające autofokus (AF Illuminator)

• Wyświetlanie histogramu

• Tryb 16:9 do wyświetlania zdjęć na panoramicznym telewizorze

• W komplecie nowe oprogramowanie „Cyber-shot Viewer”

• Interfejs USB 2.0 High Speed

• Tryby tematyczne (7)

• 100 % pokrycia ujęcia przez obraz na ekranie LCD

• Zgodność z PictBridge

• Menu w języku polskim i 14 innych (angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, holenderski, rosyjski, szwedzki, norweski, duński, fiński, węgierski, czeski)

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.