Jak przekonuje NASA, w ciągu kilku najbliższych lat międzyplanetarny Internet umożliwi wykonanie wielu przełomowych misji

Internet w kosmosie!

Kosmici też chcą surfować w Sieci

Adrian Hooke, kierownik projektu sieci kosmicznej NASA, poinformował o zakończeniu prac nad pierwszym krokiem w tworzeniu międzyplanetarnego Internetu. Pracownicy laboratorium Jet Propulsion Laboratory, przy użyciu oprogramowania DTN (Disruption-Tolerant Networking), przesłali kilkadziesiąt obrazów do i ze statku kosmicznego NASA, który znajduje się w odległości ponad 32 milionów kilometrów od Ziemi.

Protokół, który musi być wytrzymały na opóźnienia, zakłócenia i przerwania sygnału, jakie mogą występować w kosmosie, został zaprojektowany we współpracy z Vintem Cerfem, jednym z wiceprezydentów Google.

W odróżnieniu od pakietu TCP/IP, metoda opracowana przez DTN nie zakłada ciągłego połączenia między dwoma punktami, a jeśli nie można odnaleźć żądanej ścieżki, pakiety danych nie zostają odrzucane. Każdy z punktów przetrzymuje informację tak długo, aż możliwe będzie bezpieczne połączenie z drugim punktem.

Start kolejnej demonstracji zaplanowano na przyszłoroczne wakacje.